Konwerter PLT ---> GCode

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

Autor tematu
sobiepan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2008, 15:27
Lokalizacja: Częstochowa

Konwerter PLT ---> GCode

#1

Post napisał: sobiepan » 25 lis 2008, 09:21

Witam wszystkich.
Postanowiłem podzielić się moim programikiem, który ułatwia mi pracę
podczas grawerowania na mojej domowej maszynce.
Program konwertuje pliki *.plt (np. eksportowane z Corela), do plików *.nc.
Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
Oczekuję na wszelkie sugestie dotyczące programu.

Pozdrawiam

Michał Sobiepański
Załączniki
PLT_import.zip
Konwerter PLT--->nc
(249.21 KiB) Pobrany 2552 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 25 lis 2008, 20:49

Witam naśladowcę - gratulacje z wykonania prototypu programu.

Uwagi:

1. Skąd wziąłeś jednostki ploterowe 2540? - skoro w standardzie HPGL jest 1016.
2. Zmiana pisaka nic nie znaczy!
3. No i g-kod - na razie kompletna porażka!!! Takiego zapisu w życiu nie widziałem!

G00 X 0.0000 Y 0.0000 Z 10.0000
G00 X 103.2000 Y 12.0600 Z 10.0000
G01 X 103.2000 Y 12.0600 Z -2.0000 F 500,0000

Co to za cudaczny zapis? Poza tym próbowałeś ten g-kod gdzieś uruchomić?

Sugestia - może jednak warto jest postudiować trochę literaturę dotyczącą obu formatów plików?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
sobiepan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2008, 15:27
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: sobiepan » 26 lis 2008, 09:23

Witam.
Odpowiadam na pytania:

1. Nie jestem naśladowcą. Nie znam Pana,niewątpliwie wspaniałej, twórczości. Obawiam się jednak, że Pan również nie jest pierwszą osobą, która zajmowała się zagadnieniem konwersji plików. Czy uważa się Pan za naśladowcę?

2. Jednostki ploterowe można zmienić wedle życzenia. Wystarczy kliknąć w okienku i wpisać chociażby te "standardowe" 1016 ( w rzeczywistości nie standardowe tylko domyślne). Te jednostki to przecież rozdzielczość plotera, a więc jej wartość jest immanentną cechą urządzenia. 2540 mam ustawione w Corelu i nie zmieniałem tego. Czuję się rozgrzeszony.

3. Zmiana pisaka na razie nic nie znaczy. Jest nieistotna przy grawerowaniu napisu bez zmieniania freza. Czyż nie?

4. TurboCNC jakoś nie ma problemu z rozpoznaniem takiej "dziwacznej" składni G-kodu. Moja dezynwoltura podczas tworzenia programu mieści się zatem w akceptowalnych granicach. Program Free CncSimulator (Bulldog Digital Technologies) również nie ma problemu z tą składnią. Cóż w nim jest dziwnego, oprócz tego przecinka, którego obecności w Pańskim poście nie potrafię wytłumaczyć (F 500,000) u mnie jest F 500.000.

Moja sugestia: proszę mniej krytykować i bardziej doradzać a pouczanie to, przynajmniej wg. mnie, mało twórcze zajęcie.

Pozdrawiam
Michał Sobiepański

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 lis 2008, 15:36

sobiepan pisze:1. Nie jestem naśladowcą. Nie znam Pana,niewątpliwie wspaniałej, twórczości. Obawiam się jednak, że Pan również nie jest pierwszą osobą, która zajmowała się zagadnieniem konwersji plików. Czy uważa się Pan za naśladowcę?
Naśladowca to nie jest określenie pejoratywne. Naśladować nie znaczy robić źle - tylko robić podobnie. Ponieważ mój PLT2CNC powstał będzie już pewnie ze dwa lata temu nazwałem Pana naśladowcą. Obraża to Pana/Cię/kolegę?
sobiepan pisze:2. Jednostki ploterowe można zmienić wedle życzenia. Wystarczy kliknąć w okienku i wpisać chociażby te "standardowe" 1016 ( w rzeczywistości nie standardowe tylko domyślne). Te jednostki to przecież rozdzielczość plotera, a więc jej wartość jest immanentną cechą urządzenia. 2540 mam ustawione w Corelu i nie zmieniałem tego. Czuję się rozgrzeszony.
I tu muszę kolegę/Pana/Cię zmartwić - zmiana jednostek ploterowych możliwa jest jedynie w nowszych wersjach Corela. A co z tymi, co używają Corela poniżej wersji 9? (brak w oknie eksportu HPGLa zmiany jedn. ploterowych). Poza tym warto jest robić coś dobrze - moje plotery używają np. 1000 dpi (czyli 1000 jednostek ploterowych) - a standard HTML mówi coś innego.
sobiepan pisze:3. Zmiana pisaka na razie nic nie znaczy. Jest nieistotna przy grawerowaniu napisu bez zmieniania freza. Czyż nie?
Nie. Jak dobrze pomyślisz - dojdziesz do tego dlaczego.
sobiepan pisze:4. TurboCNC jakoś nie ma problemu z rozpoznaniem takiej "dziwacznej" składni G-kodu. Moja dezynwoltura podczas tworzenia programu mieści się zatem w akceptowalnych granicach. Program Free CncSimulator (Bulldog Digital Technologies) również nie ma problemu z tą składnią. Cóż w nim jest dziwnego, oprócz tego przecinka, którego obecności w Pańskim poście nie potrafię wytłumaczyć (F 500,000) u mnie jest F 500.000.
A standard ISO?
Moja sugestia: proszę mniej krytykować i bardziej doradzać a pouczanie to, przynajmniej wg. mnie, mało twórcze zajęcie.
Uuuu... kolega poczuł się urażony - przepraszam Twoją dumę w takim wypadku. Właśnie doradzam. Czyżby woal dumy nie pozwalał tego dostrzec? Tyle w temacie - nie odezwę się już ani słowem, by jej dalej nie urazić. Niech teraz wypowiedzą się inni.

Pozdrawiam, Piotr Rakowski
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
sobiepan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2008, 15:27
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: sobiepan » 27 lis 2008, 09:16

Witam,
Mam nadzieję, że dostrzegł Pan możliwość wpisania innej wartości jednostek plotera. To nie jest okienko z zablokowaną edycją, więc przyjmie każdą wartość, nawet 1000.
Co do urażonej dumy, proszę Pana, jeżeli wypowiada Pan swoje opinie wobec darmowego oprogramowania w sposób tak zdecydowany, będąc jednocześnie producentem oprogramowania komercyjnego....
Podsumowując, uważam że Pański sposób doradzania jest dosyć osobliwy w swojej formie.
Aby umożliwić rozwój oprogramowania w nurcie open source zamieszczam dziś źródła, aby każdy mógł ich użyć chociażby w celu udoskonalenia mojego jakże siermiężnego wytworu generującego Gkod będący porażką itd.

Pozdrawiam
Michał Sobiepański
Załączniki
PLT_import_src.zip
Źródła programu
(55.73 KiB) Pobrany 930 razy


mikel111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 13 lut 2008, 22:05
Lokalizacja: Opole

#6

Post napisał: mikel111 » 27 lis 2008, 23:00

Panowie forum jest po to zeby wymieniac doswiadczenia i pomagac sobie nawzajem.
Pan Piotr napewno ma juz doswiadczenie w pracy z plikami PLT(HPGL), i napewno bedzie ocenial bardziej surowo niz ktos kto jeszcze nigdy nie mial do czynienia z konwenterowaniem plikow.
Jak na pierwsza wersje programu program jest O.K. brakuje mu troche kosmetyki ale od czegos trzeba zaczac.
Sam programuje i wiem ze nie mozna napisac doskonalego programu za pierwszym razem, jezeli ktos to potrafi to chyle przed nim czolo.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#7

Post napisał: prokopcio » 11 gru 2008, 13:10

Witam Panów. Ja tylko wtrącę swoje 5gr co do jednostek ploterowych z corela - standardowo przy 1016 podobnie jak w programie p.Piotra Rakowskiego dokładność (rozdzielczość) już samego pliku jest kiepska (zależ do jakich celów) i wnosi 0,025mm więc jeśli ktoś potrzbuje dokładniejsze wygenerowanie pliku np. z dokładnością do 0,01mm to trzeba tą jednostkę zmienić na 2540 i wtedy mamy skalę pliku plt = 1/100mm.

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#8

Post napisał: Inf-el » 17 mar 2009, 21:00

Też napisałem mały programik do zamiany plików HPGL (eksportowanych z Corela) na g-code.

Program pozwala ustawić dla 255 pisaków głębokość frezowania Z i ustawić jednostkę ploterową.
Na razie testowałem na DView3d (Vega).

Proszę o uwagi i pomysły na temat zwiększenia funkcjonalności.
Załączniki
p2g.zip
Poprawiona wersja konwertera lpt na g-code
(339.57 KiB) Pobrany 1386 razy
Ostatnio zmieniony 22 mar 2009, 01:47 przez Inf-el, łącznie zmieniany 1 raz.


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#9

Post napisał: sasii » 18 mar 2009, 00:38

kolega z Częstochowy Polak a program po angielsku :sad:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: namemartin » 12 cze 2009, 20:29

mahiszy pisze:Witam

Co do BEHRENSÓW polecam portal

www.operator-cnc.yoyo.pl

sa tam symulatory i generatory przeliczające np łuki i okręgi.
Reklamujesz swój 'portal' to może najpierw dokończ pracę nad budową strony.
Nic tam nie ma ! Pustka nie polecam!
Zresztą spamujesz forum = BAN forever !
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”