Użytkownicy AXYZ....

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
jendrol9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:18
Lokalizacja: Polska

Użytkownicy AXYZ....

#1

Post napisał: jendrol9 » 22 lip 2008, 21:44

Witam wszystkich !

Chciałem zapytać,czy ktoś z was posiada/posiadał lub używa /używał cnc tej firmy-prosze o opinie i doświadczenia z tym sprzętem.Użytkuje taką maszynę od roku i chciałem podzielic się wrażeniami.



Tagi:


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#2

Post napisał: AndrzejJS » 24 lip 2008, 03:33

Czesc kolego, pierwsza maszynę AXYZ kupilem w 1999 roku.
Byla to maszyna bez zmieniacza narzedzi, wyposażona we wrzeciono Perske 3000 W
18000 obr/min. Powierzchnia robocza to 2500 x 1520 mm. Pompa próżniowa: Traviani, 200 m³/h.
Zalety: cena
Wady: cala reszta!!!

Po paru latach udalo mi sie cudem sprzedac te pierwsza maszyne i kupic nastepna,
tez AXYZ ale juz ze zmieniaczem narzedzi i wieksza - 3300 x 2150 mm.
Wrzeciono to HSD 7000 W, 24000 obr/min. Pompa próżniowa to Becker 250 m³/h

Zalety: cena, pow. robocza, magazyn na 8 narzedzi, prosta obsługa programu
sterujacego - importowanie plikow NC, PLT, i DWG, wystarczy program dolaczony
do maszyny i jakas werja Corel Draw i mozna pracowac w 2 ½ D, zadnych problemow
z frezowaniem skomplikowanych ksztaltow i liter. Wszystko co sie narysuje w Corelu
frezuje maszyna

Wady: cala reszta!!!

A dokladnie:

1. Maszyna nie jest sztywna, prymitywna konstrukcja jest ciezka a te setki kilogramow konstukcji stalowej nie zapewnia sztywnosci.
2. Pow. stolu roboczego wybrzusza sie i zapada podczas pracy,
3. Jedna strona ,,bramy'' gubi kroki i po kilku godzinach pracy blad dochodzi do 1 mm,
4. Prowadnice osi X sa krzywe we wszystkich kierunkach i nie sa rownolegle wzgledem siebie.
5. Naped osi X i Y jest zle skonstruowany, malutkie kolo zebate o zebach prostych,
dociskane sprezyna do listwy zebatej jest bardzo wrazliwe na zanieczyszczenia a caly uklad
na najmniejsze bledy wykonania. W wielu miejscach powstaja luzy niemozliwe do wyregulowania.
6. Silniki krokowe pracuja bardzo twardo, glosno i wpadaja w rezonas.
7. Program sterujacy (Tool Path for Windows) ignoruje czesc polecen zawartych w plikach NC
i dopiero po zainwestowaniu w bardzo drogi (i zly) Toolpatch Studio 2001 (SignLab dopasowany do
sterowania maszynami AXYZ) mozna wykorzystać maszyne lepiej. O wiele lepsze sa ArtCam, Enroute3
albo Type3 (Type Edit) no ale te kosztuja odpowiednio do swoich zalet.

A najgorsze to to ze producent lekcewazy calkowicie uzytkownikow.
Na odpowiedz na proste pytania czeka sie miesiacami a kiedy odpowiedz
w koncu nadejdzie to niczego nie wyjasnia.

Ciekawi mnie bardzo jakie sa twoje doswiadczenia!

Pozdrawiam ciebie i wszystkich uzytkownikow forum!

AndrzejJS


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pltmaxnc » 24 lip 2008, 10:25

Jeżeli Twoja pierwsza AXYZ miala same wady to dlaczego kupileś nastepną tej samej firmy.
Może jednak bylo trochę inaczej ......................


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#4

Post napisał: AndrzejJS » 24 lip 2008, 12:13

Bylo troche inaczej.
W ciagu kilku lat mialem mozliwosc zakupu tych maszyn za niezwykle
niska cene a poza tym brakowalo mi doswiadczenia. Przed ta pierwsza AXYZ mialem tylko malutka
maszynke (540 x 530 x 80mm ) zbudowana z czesci dostarczanych przez firme Techno Isell,
mam ja do dzisiaj i dziala swietnie.
Po niepowodzeniach z pierwsza AXYZ szukalem czegos lepszego no i przyjaciele przekonali
mnie ze ta nowa, wieksza, ma ulepszone sterowanie i jest lepiej zbudowana i w ogóle nie mozna jej
porównać z ta stara. Jednoczesnie znalazl sie kupiec na te pierwsza a wady maszyny nie przeszkadzaly
mu wcale bo planowal obrabiac spieniony poliuretan.
Wiec sprzedalem pierwsza i kupilem te nowa wieksza ale bez zlobkowanej plyty stolu prozniowego
poniewaz oryginalny jest zrobiony z plyty MDF a ja uzywam czesto chlodziwa bazowanego na wodzie.
Stol zrobilem sam z twardego PCV.
To wszystko dziala i maszyna zarabia na siebie i na mnie ale przed paroma laty mialem okazje
pobawic sie stara dziesiecioletnia maszyna MultiCam no i okazalo sie ze ta stara maszyna bije
na glowe moja w tych najwazniejszych sprawach: dokladnosc, rowna i plynna praca,
powtarzalnosc (nie gubi krokow), mozliwosc zmiany obr. wrzeciona i predkosci posuwu podczas pracy.
Pod koniec roku 2007 moglem dokladnie obejrzec i wyprobowac nowa maszyne MultiCam
tez na silnikach krokowych i oprocz tych zalet ktore wyliczylem ma ona jeszcze jedna: podczas
uruchamiania ustawia kazda strone bramy (os X) oddzielnie!
To wyglada tak jakby maszyna ,,zatanczyla" zerujac os X, najpierw najezdza na obydwa wyl. krancowe,
cofa sie troszke a potem kazda strona mostu robi to oddzielnie.
Wtedy ma sie pewnosc ze frezowany kwadrat bedzie kwadratem a nie rabem.
W mojej starej AXYZ musialem jedna reka, przy pomocy kija od miotly,dopychac most do zderzakow
a druga wlaczyc maszyne. W tej nowej szafka ze sterowaniem i zderzaki sa po tej samej stronie stolu
wiec nie trzeba kija.

Byloby bardzo interesujace poczytac opinie innych uzytkownikow!
Moze ktos od AXYZ cos napisze?

Po tym co napisalem o MultiCam ktos moze pomyslec ze jestem zwiazany z ta firma.
Nie jestem!!!

Pozdrawiam wszystkich.

AndrzejJS


Autor tematu
jendrol9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:18
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: jendrol9 » 25 lip 2008, 20:30

Witam!

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Użytkuje od pewnego czasu maszyne tego typu.Gdy kupowano do firmy maszynę,nikt z nas nie miał pojęcia o tego typu sprzęcie.
Sztywnośc bramy,nie jest zbyt duża,zwłaszcza,że jest z aluminium.Szkoda,że napęd lewej i prawej strony bramy nie jest zsynchronizowany mechanicznie.
Duże plusy,np.za proste i intuicyjne oprogramowanie,możliwość zmiany parametrów z konsoli operatorskiej.Czytanie plików ze zwykłego np Corela.Obsługa grawerowania 3D.
Do obróbki lekkich materiałów pewnie jest ok.To tyle na szybko,jeśli coś sobie przypomne ,to napisze pozdrawiam

jendrol9
Ostatnio zmieniony 11 lut 2009, 22:26 przez jendrol9, łącznie zmieniany 3 razy.


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#6

Post napisał: cnc3d » 25 lip 2008, 23:06

Też mieliśmy kiedyś AXYZ'a, ale były te same problemy co koledzy opisują. Przede wszystkim maszyna gubiła kroki i traciła kąt bramy i nic się z tym nie dało zrobić. Stół próżniowy z MDF-u spuchnął po miesiącu i trzeba go było wywalić i zrobić z elkonu, W Polsce AXYZ nie oferuje maszyn na serwonapędach bo są dużo droższe i nikt by ich nie kupował. Ale wmawianie, że maszyna na silnikach krokowych w zasadzie nie ustępuje tym na servo to juz przegięcie. Maszynę AXYZ szef kupił tylko dla tego, że miał alergię na polskie maszyny i że zachodnie są zawsze lepsze. Ale jak zaczęliśmy pracować na tej maszynie, to okazało się że jej wydajność jest żałosna. Maszyna zatrzymywała się na każdym zakręcie i jak ścieżka była skomplikowana, to tak często się zatrzymywała, że było wrażenie jakby utykała na skomplikowanych kształtach. Szefowi wmówili, że wszystkie maszyny tak chodzą i że jest to standard, ale ja pracowałem na multicamie i takiego kitu nie łyknąłem. Niestety multicam kosztował znacznie więcej. Pojechaliśmy do firmy kimla z Częstochowy i szefowi wara opadła. Okazało się, że maszyna wykonana w całości ze stali, z pięć razy sztywniejsza od AXYZ'a, napędzana serwosilnikami i śrubami kulowymi, które są mechanicznie sprzężone i nie ma możliwości utraty kąta, a prędkości posuwu sięgają 0.5m/sec kosztuje tyle co ten nieszczęsny AXYZ na krokówkach. Kimla też robi maszyny ( http://kimla.pl/magazyn/42,produkt,PLOT ... _1520.html )o sztywności porównywalnej z AXYZ-em, ale ta maszyna kosztuje połowę ceny AXYZ'a! Ale to co najbardziej nas zaskoczyło to interpolator. U kimli nawet najbardziej skomplikowane ścieżki są wykonywane bardzo płynnie i z dużą prędkością, jest płynna regulacja prędkości posuwu potencjometrem, wstrzymywanie pracy i kontynuacja od dowolnego miejsca na ścieżce, a maszyna gada z PC-tem po sieci co umożliwia wyświetlania na kompie w czasie rzeczywistym tego co się dzieje na maszynie. A jak ktoś chce super wypas to ostatnio widziałem u nich maszynę co gania 1m/s i ma przyspieszenie 1g.


Autor tematu
jendrol9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:18
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: jendrol9 » 26 lip 2008, 16:02

Maszyny pana kimli ,są interesującejest niestety kilka ale:

-potrzebujemy dwa,a najlepiej trzy wrzecina w osi Z niezależnie sterowne(z innym narzędziem)a o ile mi wiadomo Pan Kimla takowych nie robi-a szkoda bo powinien coś takiego wdrożyć i pewnie byłoby zainteresowanie.
Automatyczna zmiana narzędzia nas nie urządza,gdyż często obrabiamy niewielkie detale,w dużych ilościach i częsta wymiana narzędzi byłaby zbyt czasochłonna i nieopłacalna.

-jakoś nie wyorażam sobie ganiania wokół maszyny z dużą i nieporęczną klawiaturą komputerową,a podobno cała maszyna jest z niej sterowana.Tutaj mały plus dla AXYZ-a za zastosowanie niewielkiej i funkcjonalnej konsoli.()


A propos servisu w AXYZ-ie to jest to nie możnz się na nich doczekać....

pozdrawiam jendrol9.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2008, 15:04 przez jendrol9, łącznie zmieniany 2 razy.


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#8

Post napisał: cnc3d » 26 lip 2008, 17:25

Kimla ma już zdalną konsolę operatora, ale jeszcze się do niej nie przyznają bo jest podobno testowana, ale widziałem ją w działaniu. Jest bezprzewodowa, zasięg do 100m (nie wiem po co tyle, ale widziałem jak latali i mierzyli). No i ma elektroniczne kółko ręczne, bardzo fajnie się ustawia bazę programu.


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#9

Post napisał: AndrzejJS » 28 lip 2008, 12:42

Witam!
Z jednej strony ciesze sie ze nie jestem sam na swiecie z moja gowniana AXYZ ale tak na prawde to straszne ze jest nas tak wielu majacych takie same klopoty. Jakosc maszyny, serwis techniczny i ew. porady i wsparcie od strony producenta (importera) sa bardzo zle.
Oczywiscie, jak zwykle, wszystko jest wzgledne i znam kilku uzytkownikow AXYZ ktorzy sa zadowoleni ze swoich maszyn dla tego ze albo nigdy nie mieli do czynienia z innymi
porownywalnymi maszynami albo AXYZ zupelnie wystarczy do ich potrzeb. Jeden z kolegow produkje masowo skrzynki do glosnikow i nie robi nic innego. Inny produkuje wszelkiego
rodzaju skrzynie i walizki uzywane do transportu instrumentow i wyposazenia scenicznego zespolow muzycznych. Obaj frezuja ze sklejki kawalki o dosc prostych ksztaltach, ktore potem podlegaja dalszej obrobce. I do tego AXYZ im wystarczy. Inni maja wieksz wymagania i wtedy zaczynaja sie problemy. Najprosciej by bylo kupic 4 silniki servo z cala
reszta jakiejs dobrej elektroniki i zapomniec o klopotach. Pewnie czesc z nas tak zrobi a reszta? Przypuszczam ze nie wszystkich nas stac na wymiane napedu i sterowania w
maszynie na taki ktory nie tylko by poprawil dokladnosc i powtarzalnosc ale ktory by jednoczesnie nie obnizyl szybkosci i nie pogorszyl latwosci obslugi maszyny.
Podczas tych kilku lat uzywania mojej AXYZ udalo mi sie usunac czesc bledow fabrycznych
a te niemozliwe do usuniecia ominac w duzej czesci. Mam nadzieje ze i inni uzytkownicy znalezli swoje rozwiazania na klopoty z AXYZ i byloby wspaniale moc porownac to wszystko
ze soba i w ten sposob uczynic nasz prace znosniejsza. Chetnie podziele sie z innymi
uzytkownikami maszyn AXYZ moimi spostrzezeniami i opisze moje sposoby usuwania problemow. Ponizej przedstawiam kilka z nich:

1. Brama (os Y) nie jest prostopadla do osi X.

2. Silniki gubia kroki.

3. Os wrzeciona nie jest prostopadla do stolu roboczego

4. Stol prozniowy dziala zle, duze straty.

5. Maszyna zatrzymuje sie podczas frezowania po kilka razy na skomplikowanych krzywych.

Czy ktos sobie ztym poradzil? Czy mieliscie inne klopoty i znalezliscie rozwiazanie?

Napiszcie jesli myslicie ze warto prowadzic taka wymiane porad.

Pozdrawiam wszystkich!

AndrzejJS
Ostatnio zmieniony 23 mar 2012, 01:17 przez AndrzejJS, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
jendrol9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:18
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: jendrol9 » 30 lip 2008, 20:12

Hej
cnc3d pisze:Kimla ma już zdalną konsolę operatora, ale jeszcze się do niej nie przyznają bo jest podobno testowana, ale widziałem ją w działaniu. Jest bezprzewodowa, zasięg do 100m (nie wiem po co tyle, ale widziałem jak latali i mierzyli). No i ma elektroniczne kółko ręczne, bardzo fajnie się ustawia bazę programu.
Z tego co czytałem,to kolega mocno rekomenduje maszyny Pana kimli...czyżby jakieś powiązanie ??? :smile:

AndrzejJS pisze:
Podczas tych kilku lat uzywania mojej AXYZ udalo mi sie usunac czesc bledow fabrycznych a te niemozliwe do usuniecia ominac w duzej czesci. Mam nadzieje ze i inni uzytkownicy znalezli swoje rozwiazania na

klopoty z AXYZ i byloby wspaniale moc porownac to wszystko ze soba i w ten sposob uczynic nasz prace znosniejsza.

Chetnie podziele sie z innymi uzytkownikami maszyn AXYZ moimi spostrzezeniami i opisze moje sposoby usuwania problemow.

Myśle,że śmiało możesz napisać jak sobie poradziłeś z niektórymi problemami,napewno kumuś się też przyda,a mi napewno.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2009, 22:27 przez jendrol9, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”