jaki program do ladowania g-kodu?

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych
Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

jaki program do ladowania g-kodu?

#1

Post napisał: skoti » 20 kwie 2005, 21:57

Jakich programow uzywacie do ladowania programu do maszyny?Maszyna pracuje pod FANUKIEM . Ja uzywam PCIN ale ostatnio przeszlismy na WINDE XP no i sie wali :( chodzi mi raczej o programy darmowe bo szefostwo patzry nieprzychylnym okiem na wszelkie wydatki :)



Tagi:

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#2

Post napisał: ottop » 20 kwie 2005, 22:22

Można spróbować na początek CNC-Simulator http://www.microtech.se/new/defaultEN.shtml lub CNC Editor http://www.cnceditor.wz.cz/ . Oba programy posiadają moduły komunikacji poprzez RS232, ale czy działają poprawnie nie wiem (PCIN na razie wystarcza). Do tej pory zdążyłem przetestować transmisje programu z Sinumerika 3T do CNC Editor, działa dobrze.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 23 kwie 2005, 18:14

na razie dzieki w przyszlym tygodniu jak znajde czas to sprobuje cos podzialac w tym kierunku


pawza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 26 lut 2006, 14:51
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#4

Post napisał: pawza » 27 lut 2006, 13:55

Polecam przesiąść się na WinPCIN-a. Działa pod wszystkimi Windowsami.


m@kol
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2006, 22:05
Lokalizacja: Bytom

#5

Post napisał: m@kol » 21 mar 2006, 08:17

Sprawdzalem PCIN, WinPCIN, CNC Editor i wiele innych i nic, wymienilem kabel na nowy i dalej nic. Nie wiem w czym jest problem. Moze ktor cos doradzi?
m@kol

Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: skoti » 21 mar 2006, 16:55

My tez nie wiemy w czym jest problem.
Napisz cos wiecej.Brak komunikacji wogule? Wszystkie parametry transmisji sprawdzone?


m@kol
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2006, 22:05
Lokalizacja: Bytom

#7

Post napisał: m@kol » 21 mar 2006, 20:44

brak komunikacji wogole, przy WinPCIN w okienku "Status Info" na zielono swieci sie
tylko RTS (sam zreszta jestem jeszcze bardzo "zielony")

Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: skoti » 21 mar 2006, 22:05

Opisze ci sposob postepowania na przykladzie Pcin bo go uzywam.
1.Podstawa - dowiedziec sie parametrow transmisji jakie sa ustawione w maszynie tzn szybkosc,parzystosc,bity stopu i bity danych oraz sterowanie przeplywem przewaznie jest XON/XOFF
2. Sprawdzic czy nie ma problemu z portem COM ,czy do wlasciwego jest podlaczony kabel,moze jest wylaczony port.
3. Ustawic na wlasciwym COM parametry transmisji takie jak w maszynie.(panel sterowania/system/sprzet/menadzer urzadzen/portyCOMiLPT ) wybrac wlaqsciwy port i (wlasciwosci /zakladka" ustawienia portu")
4. W Pcin ustawic tez te same parametry transmisji .Widac aktualne na gorze po prawej stronie.Na zrzucie ekranowym widac parametry na jakich ja sie lacze z tokarka i frezarka pracujacymi na FANUC. W tej wersji pcina dziwnie sie je ustawia porusza sie po menu strzalkami a nacisniecie klawisza enter zapisuje je.
5.No i robic pruby.Najlepiej zaczac od przesylania z maszyny do kompa.Poniewaz maszyna moze wymagac na poczatku przesylanego pliku jakis specjalnych znakow np w Fanuc jest to znak % i jesli by byla przed nim np spacja to juz nie pojdzie :).A z maszyny do kompa powinno isc zawsze.
Załączniki
pcin.jpg
pcin.jpg (22.09 KiB) Przejrzano 9858 razy


m@kol
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2006, 22:05
Lokalizacja: Bytom

#9

Post napisał: m@kol » 22 mar 2006, 06:59

niestety nie mam zadnej dokumentacji do maszyny (Morbidelli, bardzo stara) i tych parametrow za bardzo sprawdzic nie moge przynajmniej z dokumentacji. Port jest otwarty.
Teraz sprawa ustawien portu w menedzerze urzadzen. Nie rozumiem tych pojec: bity danych, parzystosc, bity stopu, mozna przyjac jakies standardowe usatawienia, czy raczej za kazdym razem testowac inne w przypadku braku polaczenia? Bo jak rozumiem ustawienia parametrow portu komputera i PCIN'a musza byc jednakowe.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#10

Post napisał: skoti » 22 mar 2006, 20:17

Jesli nie masz dokumentacji ani nie wiesz jak saprawdzic jakie sa parametry to pozostaje ci metoda prob . :? Jesli chcesz poznac dokladnie znaczenie tych pojec to musisz zapytac o to jakiegos informatyka ale na niewiele ci sie to zda. Trzeba po prostu testowac ruzne ustawienia az trafisz na wlasciwe.Jedno co ci moge zasugerowac to zaczac testowanie od malych szybkosci u mnie te 4800 bylo ustawione fabrycznie w sterowniku.Jeszcze jedno jesli czujesz sie na silach chodzi o znajomosc jezykow to sprubuj pogoglowac na zagranicznych forach. U mnie w maszynie ostatnio wlasnie padla komunikacja i moj szef znalazl na jakims forum potrzebne dane.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”