takamaz x12 i x10 - punkty zerowe i problem techniczny

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

takamaz x12 i x10 - punkty zerowe i problem techniczny

#1

Post napisał: MarOO » 03 lip 2007, 14:02

Witam.

Ma ktoś dostępną instrukcję do maszyn TAKAMAZ X12 i X10 ?? Jest tam sterowanie fanuc ale szczerze nie jestem pewien jakie. I jeszcze jedno - czy ta maszyna ma punkty zerowe detalu?? Kupilismy dwa takie złomy i na tą chwilę pomiar detalu kompensujemy poprzez pomiar narzędzia gdzie w offsecie jest zawarta długość detalu -ale jest to uciążliwe.

I jeszcze jedna sprawa - jeden takamaz traci "bazę" w losowych momentach - większość przewodów dociągnięta, sprawdzone styczniki i przekaźniki ale dalej to samo - a co ciekawe, czasem maszyna śmiga bez problemu a czasem na jednej zmianie kilkadziesiąt razy sprawia ten problem - ciągłe bazowanie osi jest dosyć uciążliwe i wydajność nam spada a ludzie się irytują.


Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)

Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 03 lip 2007, 14:51

Witaj
MarOO pisze:czy ta maszyna ma punkty zerowe detalu
Jeśli chodzi o takie funkcje jak offset to mam sterowanie a nie maszyna więc musisz wiedzieć jaki to typ sterowania dokładnie wtedy możemy Ci pomóc :wink:


jeśli chodzi o bazowanie to nie tylko krańcówki, styczniki tylko odpowiednie miejsce na enkoderach maszyny
jakiego typu masz enkodery
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#3

Post napisał: MarOO » 06 lip 2007, 07:21

Witam. Z tego co udało mi się ustalić to fanuc21i - a tam punkty zerowe wg mnie są na 100% - tylko te maszyny dostaliśmy w kiepskim stanie. Co do samych encoderów - nie wiem jaki typ bo maszyna pracuje na 3 zmiany i jak działa to nie ma szans sobie w niej pogrzebać. Ale na moją logikę encodery muszą pracować poprawnie bo... nic by nie działało jak należy. Co do punktów na encoderach - tu wydaje mi się to nieistotne bo są krańcówki chyba mechaniczne (a może nie?? ) i maszyna przy bazowaniu znajduje punkty ref - ale po najechaniu na krancówki w obu osiach ustawia sobie wartość 0
Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)


ws
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2005, 13:59
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: ws » 06 lip 2007, 11:30

Jeżeli traci bazę w jednej osi, to może być wina enkodera ewentualnie połączeń mechanicznych silnik-śruba -enkoder.
ws

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#5

Post napisał: easy2002 » 06 lip 2007, 11:44

Pytałem jakie kolega ma enkodery w sensie czy obrotowe na osi silnika czy liniały bo mogą być zabrudzone
Jeśli to już maszyny kilku letnie
I nie słyszałem o tym aby maszyny przemysłowe opierały swoją bazę na krańcówce
Krańcówka może służyć do zwalniania maszyny aby maszyna nie przejechała zbyt szybko nad punktem referencyjnym
My mamy maszynę która ma ponad 5 metrów liniał i wcale nie musi jechać do końca bo co 100 mm na liniale są punkty w którym może złapać punkt referencyjny
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#6

Post napisał: MarOO » 06 lip 2007, 13:07

easy2002 pisze:Pytałem jakie kolega ma enkodery w sensie czy obrotowe na osi silnika czy liniały bo mogą być zabrudzone
Jeśli to już maszyny kilku letnie
I nie słyszałem o tym aby maszyny przemysłowe opierały swoją bazę na krańcówce
Krańcówka może służyć do zwalniania maszyny aby maszyna nie przejechała zbyt szybko nad punktem referencyjnym
My mamy maszynę która ma ponad 5 metrów liniał i wcale nie musi jechać do końca bo co 100 mm na liniale są punkty w którym może złapać punkt referencyjny
no tak - przy linialach sprawa prosta - nasze centrum tez ma linialy i wykonuje po 20mm ruchu do ref poin

ale przy enkoderach obrotowych takich jak w naszych maszynach konieczny jest najazd na krancowke - np w FAMOT100CNC sterowanie Mitsubishi mamy najazd na krancowke od ktorej p[otem nastepuje odjazd (zgodnie z jakas tam siatka o iles punktow) od krancowki elektrucznej i dla ukladu jest przypisywana wartosc wprowadzona w setupie - jest to soft krancowka dzialajaca do momentu wylaczenia maszyny.

w takamazach chyba sytuacja jest ta sama choc szczerze powiem nie zagladalem pood oslone i ine wiem czy nma zderzaki elektryczne(krancowki) - ale skoro po wybazowaniu przypusuje dla osi wartosc "0" to chyba jest cos nie tak

co do tracenia baz - polaczenia wszystkie jakie sie da zostaly poprawione

czy nie moze to byc problem zasilania sterownika? chodzi mi o podtrzymanie bateryjen - jakies bledy w napiecoiu w czasie pracy itp???
Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)


jasiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2007, 21:31
Lokalizacja: śląsk

#7

Post napisał: jasiek » 06 lip 2007, 22:28

witam
posiadam Dtr do takamaza X12 . jeśli chodzi o dynama to proponuje sprawdzić szczotki na enkoderze w najgorszym wypadku może drajw nawalać . Każda maszyna ma historje alarmu proponuje sprawdzić co tam jest napisane tak samo w szafie sterowniczej na fanuku powinno wyświetlić jakiś alarm . Do bazowania maszyny niema krańcówek tylko cujniki indukcyjne tak samo nie ma żadnych liniałów a połączenie silnik śruba nie ma tu nic do rzeczy .bo enkoder znajduje się z tyłu silnika a nie na śrubie. pozdrawiam

[ Dodano: 2007-07-07, 16:30 ]
witam jeśli chodzi o baterje to też może wpływać na to że fanuk nie działa jak należy ale nie radziłbym wyciągać baterji na WYŁĄCZONEJ maszynie NIE WOLNO TEGO ROBIĆ . :!:
prosze spisać alarmy jakie są wyśfietlone to szybciej do czegoś dojdziemy pozdrawiam


Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#8

Post napisał: MarOO » 11 lip 2007, 10:11

Witam
Encoder ma jakieś szczotki?? z tych które widziałem (mitsubishi) była tam tarcza przezroczysta z podziałką (jak w drukarce atramentowej:)) więc jakie tam mogą być szczotki? Co do alarmów - alarmów nie ma, traci bazę i tyle - jak gdyby nie była wybazowana. Co do baterii to oczywiście na właczonej maszynce - choć do 10 minut może być bez baterii ale lepiej tego na własnej skórze nie sprawdzać :). Czy byla by możliwość odkupienia DTRki - ksero jakieś?? Pozdrawiam
Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)


jasiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2007, 21:31
Lokalizacja: śląsk

#9

Post napisał: jasiek » 11 lip 2007, 20:42

witam ma pan racje ale to zależy od modelu . jeśli chodzi o DTR to nie ma problemu wezne ją jutro z firmy i pan sobie ją z kseruje.Ja też mieszkam w Czechowicach tak że nie będzie problemu


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: takamaz x12 i x10 - punkty zerowe i problem techniczny

#10

Post napisał: wieslawbarek » 11 cze 2020, 19:44

Witam ktoś ma może jeszcze teTakamazy X12 potrzebuję parametry

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”