Pracuje na maszynie Okuma ma 600 HII... od czasu do czasu zdarza sie że ramię ATC przy wymianie narzedzia wyrywa to narzędzie z wrzeciona obrabiarki... nie zdarza sie to za każdym razem i nie zawsze na tym samym narzędziu... nie wiem gdzie jest przyczyna... jeśli byłaby wina zaciągu narzędzi przez wrzeciono to owy problem zdarzałby sie częściej.... Jeśli mieliście z czymś takim kiedyś do czynienia to czekam na komentarze....
[ Dodano: 2012-09-19, 20:34 ]
Zainstalowano tez do maszyny na której pracuje Funkcje toczenia Turn Cut czy ktos ma wiecej wiadomości na temat tej funcji maszyny..???
: 20 wrz 2012, 19:48
autor: dance1
Mieliśmy bardzo podobnie, niektóre narzędzia maszyna oddawała bez problemu innymi prawie wyrywała magazynki.
Zauważyłem że "źle" oddawała np frezy robiące grubą robotę (większe siły i opory działające na narzędzie) We wrzecionie wymieniliśmy zestaw podkładek sprężynowych i wszystko wróciło do normy.
: 20 wrz 2012, 21:26
autor: MarcusH
Też zauwazyliśmy że najczęsciej zdarzało sie na narzędziach które wykonuja obróbkę zgrubną... Głowica fi 125 mm i wytaczadło zgrubne fi 750 mm mają bardzo duże opory srkrawania i czesto to zauważano... to wytaczadło wymieniamy ręcznie to normalnie wrzeciono nie chciało puścić ... zgłoszono ten problem do serwisu to serwis odpowiedział że wina leży po stronie narzędzia ( stozek i grzybek nie ten co trzeba...) lub wrzeciono jest w barzdzo dobrym stanie i jak trafi sie stozek w baredzo dobrym stanie to niby potrafi sie przykleić stożek do wrzeciona dlatego daje to wrazenia wyrywania narzedzi...
Zgadzam się z Toba i mysle tak samo... A serwis tak i tak swoje...
dzięki ....
Pozdrawiam...
: 20 wrz 2012, 22:02
autor: Mechan
witam,
jakiego chłodziwa używasz?, macie bardzo zakamieniałą wodę której używacie do chłodziwa?
spotkałem się już z tym że odkładał się niewielki kamień na stożkach oprawki i gniazda wrzeciona i w niektórych narzędziach zachowywało się to jak papier ścierny, łapa wyszarpywała narzędzie działo się to na rożnych narzędziach w różnym czasie.
spróbuj przesmarować stożek wrzeciona i zaobserwować czy problem pojawia się czy zanikł, sprawdź stożki delikatnie przecierając bardzo drobnym papierem ściernym.
panowie - raczej nei uzywajcie papieru sciernego do tego, nawet drobnego. powinno dzialac i juz. jak nie dziala to w czyms jest problem. zakladam ze nie uzywacie narzedzi ciezszych niz dopuszcza producent maszyny - i nie chodzi tu do konca o wage oprawki z narzedziem a bardziej o cos co nazywaja "moment masowy"czy jakos tak.... ze niby srodek ciezkosci w jakiejs tam odleglosci od czola oprawki itd itp.... kombinowanie takie. a stozek owszem przetrzec mozna - reka, szmata....
: 06 paź 2012, 12:20
autor: frontside
Witam,
Czy na uchwytach pojawiają się pionowe zmatowienia, "zamazania"? Są jakieś ślady na stożkach?
Jaki to stożek?
Ostatni raz jak coś takiego się zdarzyło to uchwyty do wymiany...
: 08 paź 2012, 18:39
autor: MarcusH
Witam... Stożek jest 40 stka... a wiec tak przy duzych narzędziach( 700-800 [mm] średnicy) przed każdą wymianą narzędzia stozek narzedziu czyscimy benzyna ekstrakcyjna a wrzeciono wycieramy do sucha i spryskujemy WD-40... poprawa jest, i są ogromne efekty... ale te narzędzia wymieniamy ręcznie bo do magazynu sie nie mieszcza.... musze wypróbować tę metodę przy dużych narzędziach które wymienia ATC....
: 08 paź 2012, 19:31
autor: Mechan
założę się że jak wyczyścicie resztę narzędzi to problem zniknie,
sprawdźcie jaką macie wodę którą stosujecie do emulsji, problem polega na tym że stożki we wrzecionach okumy są nadwyraz dokładne co w połączeniu z dobrymi oprawkami powoduje że dochodzi do sytuacji zakleszczania się oprawki oczywiście jeżeli jest na nich mikropowłoka kamienia. ta mikropowłoka jest jak swego rodzaju papier ścierny który nie pozwala na swobodną łatwą wymianę z automatu, i wtedy łapa wyszarpuje narzędzie z wrzeciona.
piszę o tym bo już przerabiałem taki numer.
jeszcze tylko pytanie: czy jak wyczyściłeś stożek na oprawce była jakaś dostrzegalna różnica przed i po?
kaacka ręką czy szmatą to ty tutaj nic nie zrobisz.
: 08 paź 2012, 22:35
autor: CFA
Mechan pisze:sprawdźcie jaką macie wodę którą stosujecie do emulsji
A ja myślę, że problem nie leży w wodzie/emulsji. W maszynach pracujących bez emulsji
jest ten sam problem. Wystarczy, że mikrośmieć np aluminiowy przyklei się do stożka i jak jest duże obciążenie w czasie pracy, to się skleja. Czystość poprawi sytuację, ale gdzie wióry się sypią, to prędzej czy później coś się załapie.
: 09 paź 2012, 21:23
autor: frontside
Przy ciężkiej obróbce to bym był ostrożny ze smarowaniem stożka - tam nie ma innego zabezpieczenia przed obrotem. Co do czyszczenia to zawsze (nie tylko duże średnice narzędzi) jak ma się uchwyt w ręku to należy go czyścić - i co najmniej raz w tygodniu wrzeciono - możesz sobie pomierzyć bicie narzędzia przed i po czyszczeniu.
kaacka ręką czy szmatą to ty tutaj nic nie zrobisz
szmata + ręka (byle czysta i nie spocona - jak macie zbędny uchwyt to dotknijcie spoconą ręką i zostawcie na tydzień, pięknie palce korodują), to najlepszy sposób - po szmatkach zostają włókienka i ręka pięknie je zbiera.
PS Ja mam zboczenie po każdorazowym sprawdzaniu bicia oprawki po zamocowaniu...