Wybór obrabiarki

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Wybór obrabiarki

#1

Post napisał: olbaid » 17 kwie 2012, 11:17

Witam,

Przymierzam się do zakupu maszyny numerycznej 3 osiowej z opcją 4 osi. Do tej pory nie miałem większego doświadczenia z maszynami CNC. W zwiazku z rozwojem zakładu zamierzam zainwestować w technologię i operatorów maszyn.

Proszę o pomoc przy wyborze - na co zwrócić uwagę?
- jaka marka?
- sterowanie? (preferowane Siemens)
- inne parametry,

Maszyna ma służyć do produkcji jednostkowej wręcz prototypowej 95% detali nigdy więcej nie będzie wytwarzana. Obróbka głównie aluminium ok 70%, tworzywa konstrukcyjne 15%, stal narzędziowa 15%. Detale od prostych brył, po skomplikowane kształty, kanały, zaokrąglenia itp.

Potrzebuję urządzenia stabilnego, mało awaryjnego, stabilnego wymiarowo.

min. obroty wrzeciona 8000/min.
min. przejazdy X/Y/Z: 600/500/500

Kwota do dyspozycji na inwestycję 220-260 tyś. PLN netto



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 18 kwie 2012, 07:28

Wybór obrabiarek jest tak duży, że trudno nie będąc handlowcem polecać konkretne rozwiązanie (handlowiec wie bowiem, która firma płaci mu wypłatę :mrgreen: )
Ogólnie jeżeli >80% prac masz w aluminium i tworzywach, to potrzebna ci dynamiczna maszyna z szybkim wrzecionem, te 8k to trochę za małe obroty do aluminium - oczywiście mam na myśli twarde aluminium. Nie wiem o co chodzi ze stabilnością wymiarową - jeżeli zadowoli cię dokładność rzędu 0,1mm to mogą cię urządzać plotery frezujące od mg-certus, sołtys-design, kimla, ergwind czy jakoś tak. Ale jeżeli musisz wyfrezować od czasu do czasu coś dokładniejszego, np otwór H7 lub nie daj Boże H6 to musisz się trzymać z daleka od takich "frezarek". Żeby ci doradzić coś więcej musisz podać więcej szczegółów.
Co do sterowań, to najpopularniejsze są Fanuc, Heidenhain , Siemens. Za najbardziej zaawansowany uważam Heidenhain, za najbardziej niezawodnego Fanuca. Siemens nie jest zły.Haas jest zgodny z Fanukiem. W mniejszej miejscowości warto zrobić rozeznanie co jest popularne wśród pracowników, bo obrabiarka sama się nie zaprogramuje :wink:
Co do innych parametrów, to przy skomplikowanych kształtach musisz mieć jakiś system Cad do projektowania i Cam do programowania obrabiarki - a to następny temat rzeka. Tutaj chyba również opłaca się kupić system pod pracownika.


Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

#3

Post napisał: olbaid » 18 kwie 2012, 08:57

Dzięki za odpowiedź.

System CAD i CAM już mam, a pracownika będę szkolił pod maszynę. Co do stabilności wymiarowej do zdecydowanie 0,1 to za mało. raczej 0,01 jest standardem :)

plotery odpadają.

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: rafalxfiles » 18 kwie 2012, 19:28

Na moje oko ta kasa którą masz to na nową maszynę trochę mało..
Polecił bym Ci Avie na Heidenhainie.. - fajna maszyna z fajnym sterowaniem. za przystępną cenę.. O Hasach się nie będę wypowiadał - nie robiłem - znam tylko opinie..
Na allegro można też za dobrą cenę kupić w miarę nowego Dosana.. - miałem do czynienia i powiem, że też dobry sprzęt jak na tą kasę..


Mechan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 01 sie 2007, 17:40
Lokalizacja: śląsk

#5

Post napisał: Mechan » 04 maja 2012, 21:58

Na mój gust to jeżeli chcesz obrabiarkę która będzie w 3/4 -tych pracować w aluminium, tworzywach to już na wstępie powinieneś mieć przynajmniej 15000 obr/min.
Stabilna wymiarowo, niezawodna utrzymująca dokładność do 0.01 mm, pamiętaj o stabilności termicznej podczas obróbki, będziesz obrabiał Alu które łapie temperaturę według mnie to tylko japończyk, tak więc zgodzę się z kolegą że to nie za tą kasę
Pozdrawiam
Mechan


Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

#6

Post napisał: olbaid » 14 maja 2012, 00:29

Jakieś konkretne marki modele na myśli??


Mechan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 01 sie 2007, 17:40
Lokalizacja: śląsk

#7

Post napisał: Mechan » 14 maja 2012, 08:57

myślę że coś w tym stylu, tej klasy a może nawet wprost takie cacko
powiem tak na tej obrabiarce na pewno się nie zawiedziesz.
Pozdrawiam
Mechan


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 14 maja 2012, 10:11

Mechan pisze:myślę że coś w tym stylu, tej klasy a może nawet wprost takie cacko
powiem tak na tej obrabiarce na pewno się nie zawiedziesz.
Jak do aluminium to wersja z 15k obrotów ze stożkiem HSK-A63, do tego akurat te wrzeciono ma duży moment obrotowy przydatny do stali - ogólnie zbyt piękne żeby było prawdziwe. A dlaczego? Bo wracając do naszych krajowych realiów finansowych za tą konkretnie 1 obrabiarkę Okumy lub inną tej klasy możesz kupić 2 inne, trochę słabsze ale duuużo tańsze. Wątpię czy nawet ten model z najmniejszym polem roboczym był cenowo zbliżony do założonego budżetu :cry:


insdel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 09 cze 2012, 12:09
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: insdel » 24 cze 2012, 00:28

Mam takie pytanie czy obrabiarki cnc stosowane w przemyśle kolejowym są zdecydowanie prostsze w obsłudze od tradycyjnych maszyn CNC ??? ....
Jeśli ktoś wie niech wypowie sie w temacie.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#10

Post napisał: pitsa » 24 cze 2012, 07:44

Nie ma czegoś takiego jak prostsze w obsłudze. Każda robota wymaga staranności i koncentracji uwagi na tym co się robi. :D
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”