Nowe centrum 5 osi jaki sterownik

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
Dixi550
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2011, 23:24
Lokalizacja: Warszawa

Nowe centrum 5 osi jaki sterownik

#1

Post napisał: Dixi550 » 20 wrz 2011, 23:54

jeśli tu są podstawy to mam nadzieje dobrze trafiłem. jestem całkiem zielony w temacie CNC. korzystałem tylko z usług. Teraz jednak postanowiłem sam kupić 5 osiowe centrum Wilekogabarytowe. Mam kilka ofert każda najlepsza. Moje pytanie brzmi: z jakim sterownikiem będzie najlepsza taka maszyna. Będę obrabiał modele do robienia form. Frezowanie w styropianie, paście epoksydowej, drewnie, może trochę w aluminium, i obróbka laminatu poliestrowego. W grę wchodzi fanuk, simens i osai. na jaki sterownik będzie łatwo znaleźć ludzi do obsługi i programowania?
Z góry dziękuję za pomoc


pozdrawiam
Darek

Tagi:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#2

Post napisał: vv3k70r » 21 wrz 2011, 00:17

Simens. Ze wzgledu na postprocesory i duza swobode programowania poprawek, przejsc, petli. Elastycznosc duza jest.

A za przeproszeniem masz kogos kto na takich maszynach robi?

Bo akurat robie, i tak mysle sobie... masz jakis biznes plan?


Bo zebys nie byl zdziwiony, roztrzaskanie takiej maszyny idzie raz dwa (i jak zyje nie widzialem jeszcze zeby ktoras po roku jezdzila prosto, chociaz zaden sie nie przyzna ze trail ramieniem). Ludzie ktrzy do nich siadaja i nie rozjada Ci tego o stol czy uchwyty bo maja mozgi i praktyke biora lepsze stawki jak polski premier.

Jak potrzebujesz zorganizowac taka produkcje to sluze pomoca.

Wez pod uwage ze zrobienie karoseri samochodu to kilkadziesiat godzin pracy maszyny. Tu nie ma na czym oszczedzac. Bo zaczynac od poczatku mozna wkolko.


To co popisales to sa fantazje.
Albo styropian pod formy i czasem jakies poliuretany, albo rozkalibrujesz maszyne (ktora i tak przy dobrym szczesciu ma powtarzalnosc +/-0.6 niezaleznie od bajek producenta) przy pierwszym kontakcie z aluminium i paru godzinach obrobki laminatu.


Miesieczne koszty obslugi brutto:
Programista 15-20kPLN
Serwisant 1/4 etatu 5kPLN
Dwoch operatorow 2x20kPLN

Bierzesz pod uwage te realia czy maszyne za kilka milionow chcesz po pol roku miec do zabawy dla szkol?

Bo wiesz... jestes z Polska... a tamtejsza kultura menadzerska jest powszechnie znana :)
Dlatego te produkty robimy w innych krajach i wysylamy do Polski, bo jakos... organizacyjnie jest tam cos niewydolne :)
bumeluję

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: rafalxfiles » 21 wrz 2011, 19:42

Ja tam osobiscie bym polecił Heidenhaina, a jeżeli nie ma to jak już sinumerik albo fanuc.. to są znane sterowania.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 21 wrz 2011, 23:45

Heidenhain - pracując na maszynie tego typu nie wyobrażam sobie innego sterowania najlepsze na jakim do tej pory pracowałem do tego sonda Renishaw i mamy szybką i komfortową prace

[ Dodano: 2011-09-21, 23:53 ]
Dixi550 pisze:W grę wchodzi fanuk, simens i osai.
a teraz doczytałem --- z tego to chyba Siemens ale to dziwne że nikt nie oferuje HH to chyba najbardziej popularne sterowanie takich maszyn ja bym szukał Heidenhaina
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#5

Post napisał: vv3k70r » 22 wrz 2011, 19:15

Mam podejrzenia ze systemy sterowania to specydika krajowa, slusznie?

U nas HH sa tylko w centrach programowanych obrazkowo i w zabytkach.

Wszystko nowe smiga na Siemensie, a dla mlodych i odwaznych jest Haas, tylko tam edytor dla operatora jest wku...

To wynika z roznic geograficznych?
bumeluję

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#6

Post napisał: Magneto86 » 22 wrz 2011, 22:04

vv3k70r pisze:Mam podejrzenia ze systemy sterowania to specydika krajowa, slusznie?
Mam podobne odczucia. Nie tylko na temat układów sterowania, ale też CAD/CAM oraz marek samochodów - przyczyny pewnie będą takie same...
O samochodach niemieckich/amerykańskich/japońskich/volvo/fiat mówi się różnie w różnych regionach - i nie mam na myśli chwalenia 'swojego'


offtop się zrobił, ale się nie dziwię...

Pytający rzucił ogólne hasło.
Ważne jest przecież:
- kto będzie maszynę programował,
- kto będzie maszynę obsługiwał,
- czy będzie to ta sama osoba,
- za pomocą jakiego CAMa (jeżeli 5-osiówka, to raczej obowiązkowy),
- czy wchodzi w rachubę programowanie ręczne: sporadycznie? często? - czy 100% przez postprocesor?
- jaka skala produkcji: małoseryjna? masówka? - co przekłada się na ilość wdrożeń. Jeżeli dużo wdrożeń, to przyda się 'przyjazny" sterownik
- pewnie jeszcze wiele innych aspektów o których nawet nie mam pojęcia ;)


www.kimla.pl
Posty w temacie: 4

#7

Post napisał: www.kimla.pl » 22 wrz 2011, 23:27

Na pięcioosiowej maszynie raczej nikt z ręki programów nie pisze.
Firma Kimla poleca i oferuje oprogramowanie Edgecam i Solidworks do swoich maszyn pięcioosiowych.

Jednak klienci używają do sterowania z powodzeniem również Surfcama i NX-cama.

A oto najnowsza wersja frezarki bramowej która oprócz żywic drewna i tworzyw umożliwia obróbkę aluminium.

Zakresy ruchów osi 2000x6000x1000 waga 12 ton wrzeciono 12kW HSK63
Obrazek

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#8

Post napisał: Magneto86 » 22 wrz 2011, 23:34

www.kimla.pl pisze:A oto najnowsza wersja frezarki bramowej
Widziałem...
Nawet z bliska :D
Przy portalowej konstrukcji obróbka w 5-osiach z aktywnym TRAORI/M128 bardzo efektownie wygląda :)


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#9

Post napisał: vv3k70r » 23 wrz 2011, 19:51

Kimla:
"Na pięcioosiowej maszynie raczej nikt z ręki programów nie pisze."

Fajnie byc nikiem :)
Koledzy w pracy tez niki takie :)

Ze tez mi nie powiedzili ze raczej nie powinienem tego robic.
Dobrze ze teraz wiem, od poniedzialku przestaje :)
Bede teraz programiscie siedzial nad uchem i trul zeby mi robil z cama wszystko :)


Powiedz mi kolego, ta maszyna z brama, to Ona mocno sie gibie jak juz w to aluminium z boku wiedzie?
Powiedzmy w jakies konkretnie wzbogacone aluminium?



Magneto:
Bez aktywacji Traori to na kiego czorta to wlaczac?
Przeciez w tym cala zabawa :)
bumeluję


www.kimla.pl
Posty w temacie: 4

#10

Post napisał: www.kimla.pl » 23 wrz 2011, 20:51

Szanowny Kolego,

Słowo "raczej" nie znalazło się w mojej wypowiedzi przypadkowo.
Oczywiście, że można pisać z ręki program na każdą maszynę, tylko w ilu przypadkach to ma sens?

Inwestorowi kupującemu taką maszynę za spore pieniądze zależy na wydajności a nie kupuje się takich maszyn tylko po to aby wycinać proste kształty.

Używanie CAM-a jest po prostu tańsze ze względu na koszty czasu pracy i straty wynikające z niepracowania maszyny która ciągle czeka aby ktoś coś napisał "z ręki"

Ale dla takich firm, które nie chcą używać CAM-a, firma Kimla umożliwiła w swoim systemie sterowania skanowanie pięcioosiowe konturów sądą dotykową do późniejszego wykorzystania podczas obcinania i wycinaniu w elementach termoformowanych czy laminowanych.


ścieżka przygotowana bez CAM-a i jakiegokolwiek pisania "z ręki":
http://kimla.pl/mov-44-5D--obcinanie-po ... mowaniu-/1

P.S.
Firma Kimla ma w Szwecji swojego dystrybutora, więc jakby była potrzebna jakaś maszyna to zapraszam:

http://www.bpihlgren.se/fraskimla.htm

Zapraszamy również do odwiedzenia stoiska na najbliższych targach w Sztokholmie -"Tekniska Mässan", które odbędą się od 4 października oraz "Sign Scandinavia" od 26 października.
Będą wystawiane 3 maszyny Kimla.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”