Maktek CK7130B sterowanie FANUC 0i Mate-TD

Uskok narzędzi w osi Z i uszkadzanie narzędzi.

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Maktek CK7130B sterowanie FANUC 0i Mate-TD

#1

Post napisał: MarioMAX » 11 paź 2019, 09:43

Witam,

Mamy problem z tokarką Maktek CK7130B, mianowicie czasami ( najczęściej zaraz po uruchomieniu jak jest zimna ) cała głowica w osi Z ( i tylko Z ) zamiast płynnie działać, potrafi robić uskoki. Jakby ją coś blokowało i nagle puszczało. Kończą nam się pomysły, co może być powodem. Obstawiamy, że jest to problem elektroniki. Pasek z silnika został ściągnięty, i cała oś pracuje luźno bez zacięć. Ostatnio zniszczyła 3 narzędzia, i nie wyrzuciła żadnego alarmu. Ja obstawiam uszkodzony enkoder, elektronik twierdzi, że to sterownik ( koszt jednego to ok 10k zł, więc zanim coś kupimy chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości ) może ktoś już się spotkał z podobnym problemem na sterowaniu Fanuc 0i Mate-TD



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Maktek CK7130B sterowanie FANUC 0i Mate-TD

#2

Post napisał: Petroholic » 11 paź 2019, 10:16

Możliwości jest wiele...

- enkoder (raczej wątpliwe bo na ciepłym mu przechodzi)
- sterownik (bardziej prawdopodobne)
- zwarcie w uzwojeniu serwa
- zwarcie w okablowaniu
- zatarcie osi serwa lub zniszczone łożyska
- zatarcie śruby bądź nakrętki
- zacinanie elementów ślizgowych suportu (spotkałem milion przypadków, jak pchasz ręką zawsze działa)

Jak dla mnie na dzień dobry odpuścić elektronikę i rozebrać kliny suportu. Wyczyścić, obejrzeć, przesmarować, złożyć i ustawić luzy. W 99% pomaga. Chińskie kliny lubią się luzować na śrubach kontrujących i łapać syf na płaszczyzny. U siebie w chince już dwa razy rozbierałem bo popuściły. Muszę przerobić bo ciut za długie są... Albo skrócę albo podkleję żeby mniej wchodziły :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”