Programowanie robotów w modułach CAM


Autor tematu
bolek3172
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2016, 12:36
Lokalizacja: Katowice

Programowanie robotów w modułach CAM

#1

Post napisał: bolek3172 » 14 lis 2018, 21:40

Witam
Aktualnie jestem studentem 6sem MiBM, wybrałem specjalizacje CAD/CAM i chciałbym poruszyć temat zrobotyzowanych stanowisk pracy, programowania robotów wspomagających np szlifierki, lub inne obrabiarki detali na linii produkcyjnej . Czy technolog zajmujący się linią produkcyjną na której znajdują się obrabiarki + gniazda zrobotyzowane w celu ich zaprogramowania korzysta z podobnych programów, co programista CNC ?. Na studiach MiBM są poruszane tematy obróbki skrawania, elektroerozyjnej, laserowej itd. Wiem też że na samym CAD/ CAMIE jest masę programowania obrabiarek CNC ale czy to wystarczy, czy będąc w roli technologa który pod swoją pieczą ma nie tylko sam proces obróbczy, ale i także roboty wspomagające proces poradzi sobie na takim stanowisku. Czy w takiej roli lepiej sprawdziłby się automatyk lepiej znający temat robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych, mający solidne podstawy z elektrotechniki i sterowników.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Programowanie robotów w modułach CAM

#2

Post napisał: StudentIB » 14 lis 2018, 21:56

Wprawdzie nie zajmuję się robotyką, ale na studiach miałem z tym trochę do czynienia (roboty ABB i Fanuc). Generalnie są 2 sposoby programowanie robotów. Pierwszy to właśnie programy przypominające nieco CAM (ale odrębne) np. RobotStudio w przypadku ABB. Tam programuje się w sposób interaktywny. Można ruszać modelem robota i tworzyć na bieżąco kod do tego w języku RAPID (również zarezerwowanym dla robotów ABB). Następnie puszcza się symulację żeby sprawdzić czy wszystko gra i wygenerowany przez program kod wrzuca z pendrive'a na robota. Drugi sposób to użycie tzw. teach pendanta. To taki bardzo rozbudowany joystick. Oprócz przycisków i pokręteł do sterowania ruchem robota na żywo, jest też ekran dotykowy, na którym można dosyć łatwo pisać i edytować programy a następnie od razu je wykonywać. I ten właśnie sposób jest najczęściej stosowany (bo najwygodniejszy).


typniepokorny86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 08 lut 2009, 17:04
Lokalizacja: Żołyń

Re: Programowanie robotów w modułach CAM

#3

Post napisał: typniepokorny86 » 15 lis 2018, 00:44


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Roboty”