sterowanie roletami jak sobie z tym poradzic

Awatar użytkownika

Autor tematu
chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

sterowanie roletami jak sobie z tym poradzic

#1

Post napisał: chomikaaa » 09 gru 2004, 00:06

mam zamiar zbudowac sterownik rolet wewnetrznych materialowych tak ze gdy rano wstaje nie musze sie nimi zajmowac :D

zalozenia:
1 chcialbym uzyc jakiegos mikrokontrolera(jakiego nie wiem gdyz nie ma na tym polu zadnego doswiadczenia chodiz tu o kwestie programowania oraz doboru odpowiedniego producenta i rodzaju)nie chce kupic czegos co sie nei nadaje
2 sterowanie aby odbywalo sie na zasadzie ustawienia godziny lub ew za pomoca czujnika swiatla ew mozna by tu jakos prosta logike na przezutnikach zastosowac w celu stwierdzenia czy dzien czy noc przy zastosowaniu w/w
3 mozliwosc manualnego sterowania z wykozystaniem pilota od tv jesli jest to mozliwe a na pewno jest :)np mimo nocy chce podniesc rolete aby sie nie blokowala z dzialaniem czujnikow nocy
4 jako naped chcialbym zastosowac silnik pradu stalego z przekladnia slimakowa gdyz takowa umozliwia blokade rolety niezaleznie od polozenia (silnik posiadam z przekladnia slimakowa ) wiec pozostaje kwestia napedu elektrycznego czy to ma byc pwm opisany w innym moim poscie czy inne
5 ew pomysl na rozwiazanie wylacznikow krancowych
6 jakie warto zastosowac zabezpieczenia dodatkowy tak aby uklad w razie awarii podczas nieobecnosci mojej nie narobil szkod i pozaru:D

moza za duzo chce ale mysle ze te wskazowki ulatwia jakos wykonanie powyzeszgo
oczywiscie kupno gotowego rozwiazania odpada ze wzgledu czysto edukacyjnych



Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 12 gru 2004, 02:00

Witam
Kiedyś chyba w EDW był projekt takiego sterownika wykonany przez czytelnika, jak nie masz tego numeru to moge go odnaleźć i podesłać.

Ja zastosował bym Atmelka ponieważ znam sie na ich programowaniu.
Możesz zastosować zegar RTC, i czujnik IR do pilota.

Robiąc sterownik na procku napewno będzie on bardziej uniwersalny, precyzyjniejszy, łatwiejszy w montażu i projektowaniu niż na ttlach a cena na pewno będzie niższa lub porównywalna.
Gorsza sprawa to nieumiejętność programowania ale może czas najwyższy naumieć sie programować chociażby proste urządzenia w jakimś prostym języku.
Ja w ciągu kilku dni nauczyłem sie programować atmelki w języku BASCOM.
Polecam ten język programowania bo jest naprawde prosty i szybki do nauczenia, ze strony producenta możesz pobrać podręcznik z opisem komend po polsku.
Do sterowania 1 rolety wystarczy w zupełności jeden mały atmelek i kilka elementów pomocniczych.

Jako czujniki krańcowe można by zastosować diode IR+fototranzystor. Diode umieszczamy przy szybie a fototranzystor w takiej odległości aby między nimi mogła przechodzić roleta. Roleta opuszczona przerwie wiązke promieni na dole a w górnym czujniku po podniesieni rolety odsłoni wiązke. Nie wiem jakie masz rolety czy takie w listwach co sie nie ruszają podczas np uchlania okna czy takie zwykłe.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#3

Post napisał: chomikaaa » 12 gru 2004, 13:11

podsylam link do producenta http://www.vertexpl.com.pl/index.php?ve ... x&nowosc=1 rodzaj suita generalnie mialem zamiar upakowac silnik w kasecie rolety lecz niestety nie dalo sie umiescic w srodku nic co jest pod reka wiec zdecydowalem ze naped umieszcze w estetycznej obudowie z zewnatrz do testow posadam jeden silnik dc z fototranzystorem wiec ew mozna by uzyc tego do oganiczenia ruchu chcailbym uzyc jednego ukladu do sterowania jesli to w miare mozliwe jaki rodzaj bys tego atmela aproponowal

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#4

Post napisał: chaos » 12 gru 2004, 13:39

Witam
Do tak prostego sterownika wystarczy najmniejszy z rodziny np. 90S2313 AVR lub 89C4051. Kosztują one do 10zł.
policzmy ilość wejść i wyjść
dwa fototranzystory jako czujniki krańcowe czyli dwa piny
odbiornik IR 1pin
klawiatura, rozwiązał bym to na 4 przyciski zasłonić całkowicie, odsłonić całkowicie, odsłanianie ręczne, zasłanianie ręczne czyli kolejne 4 piny
sterowanie silnika to kolejne 2
w sumie razem daje to 9 portów procka
zaproponowany atmelek ma 15 portów I/O. Można jescze zastosować zegar RTC co zajmie kolejne dwa ale zato dokładność zegara będzie o wiele większa.
W sumie z tym zegarem to może być troche kłopotu ponieważ nie ma wyświetlacza i trzeba by czas nastawić przy programowaniu, ewentualnie czujnik światła zamiast sterowania czasowego.
Prawde mówiąc możesz zrobić wszystko, ja już dawno nic nie programowałem i już mi troce sie zapomniało ale może sobie odświerze programowanie bo mam zamiar zrobić sobie sterownik do światełek na święta.
Pozdrawiam


Andriuu
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 06 wrz 2004, 23:52
Lokalizacja: Gliwice

program sterujący

#5

Post napisał: Andriuu » 22 gru 2004, 00:09

JA też jestem zainteresowany oprogramowaniem do procka jerzeli ktoś się na tym zna to może byłby mi w stanie pomóc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Roboty”