Dobor robota do procesu odlewania


Autor tematu
Paw55755
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2011, 16:52
Lokalizacja: Gorzow

Dobor robota do procesu odlewania

#1

Post napisał: Paw55755 » 14 kwie 2011, 16:53

Czesc.
Chodze do technikum, na profilu mechatronika i dostalem takie oto zadanie domowe:
Wyszukaj informacji doboru robota do procesu odlewania o nastepujacych parametrach:
- zasieg 1,5m
- udzwig 20kg
- odchylka pozycjonowania +/- 0,04mm

Liczby moga byc nieznacznie zawyzone w razie potrzeby.

Nie mamy jeszcze zadnych ksiazek o tej tematyce, i nie mam pojecia jak sie do tego zabrac. Wogole szukalem na googlach co to jest ta cala "odchylka pozycjonowania" i nigdzie nie znalazlem takiego okreslenia

Moze ktos obeznany moglby mi cos podpowiedziec?

EDIT
dobra mam juz ta odchylke pozycjonowanie - nazywaja to powtarzalnoscia. To teraz pozostaje mi tylko dowiedziec sie czy im wyzsza powtarzalnosc tym lepiej. Wyzsza to znaczy wiecej milimetrow. Jak to jest?



Tagi:


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Re: Dobor robota do procesu odlewania

#2

Post napisał: lolo2 » 15 kwie 2011, 12:55

Troche wysoka odchyłka, jak na tą masę.

http://www.fanucrobotics.pl/pl/Products ... 120iC.aspx


Odchyłka pozycjonowania - to jest maksymalny błąd (zakres błędu) o jaki może pomylić cie robot. Odchylony wymiar od rzeczywistego.

Gdy zadasz mu aby "dojechał" do Punktu A o współrzędnych X100 Y100 Z100, to robot przez to iż dźwiga masę na sobie 20kg, sam trochę waży ma luzy na przekładniach, to nigdy nie będzie miał idealnego położenia. Zawsze coś sie napręży naciągnie i końcówka robota - twój detal który trzyma będzie w innym położeniu, np X100 Y100 Z100.01.

Podobnie jak masz wałek o średnicy 50mm to jest wymiar nominalny, a przez odchyłkę wymiar może byę 50,001 mm


mil3k
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2005, 22:41
Lokalizacja: google

Re: Dobor robota do procesu odlewania

#3

Post napisał: mil3k » 15 kwie 2011, 22:47

Paw55755 pisze:Czesc.
Chodze do technikum, na profilu mechatronika i dostalem takie oto zadanie domowe:
Wyszukaj informacji doboru robota do procesu odlewania o nastepujacych parametrach:
- zasieg 1,5m
- udzwig 20kg
- odchylka pozycjonowania +/- 0,04mm

Liczby moga byc nieznacznie zawyzone w razie potrzeby.

Nie mamy jeszcze zadnych ksiazek o tej tematyce, i nie mam pojecia jak sie do tego zabrac. Wogole szukalem na googlach co to jest ta cala "odchylka pozycjonowania" i nigdzie nie znalazlem takiego okreslenia

Moze ktos obeznany moglby mi cos podpowiedziec?

EDIT
dobra mam juz ta odchylke pozycjonowanie - nazywaja to powtarzalnoscia. To teraz pozostaje mi tylko dowiedziec sie czy im wyzsza powtarzalnosc tym lepiej. Wyzsza to znaczy wiecej milimetrow. Jak to jest?
Accuracy: The difference between the point that a robot is trying to achieve and the actual resultant position.
Odchyłka pozycjonowania to od inaczej dokładność, czyli różnica pomiędzy punktem który robot próbuje osiągnąć a realnie osiągniętą pozycją. Im miejsza odchyłka pozycjonowania tym osiągnięta pozycja jest bliżej pożądanej.

Absolute accuracy is the difference between a point instructed by the robot control system and the point actually achieved by the manipulator arm.
Dokładność absolutna to różnica pomiędzy pozycją wydaną przez sterownik a rzeczywiście osiągniętą przez końcówkę roboczą.

Repeatability is the cycle-to-cycle variation of the manipulator arm when aimed at the same point.
Powtarzalność to informacja jak często w czasie pracy końcówka trafia w żądany punkt (z odchyłką pozycjonowania). Im większa powtarzalność tym więcej razy (częściej) końcówka zatrzymuje się dokładnie gdzie sterownik każe.
Repeatability:The ability of a system or mechanism to repeat the same motion or achieve the same points when presented with the same control signals. The cycle-to-cycle error of a system when trying to perform a specific task

Jeśli chodzi o roboty od odlewnictwa to szukaj na stronach ABB, KUKA, Fanuc, Nachi i Kawasaki. To najwięksi gracze "wagi ciężkiej".

Szukaj też pod: Casting And Foundry Robots i Die Casting Robots

Proponuję jeszcze do skontaktować się z Polskimi przedstawicielstwami tych firm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Roboty”