FORMA ŁODZI


Autor tematu
2qwert
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 07 lut 2013, 08:21
Lokalizacja: Klęczany

FORMA ŁODZI

#1

Post napisał: 2qwert » 13 lut 2013, 18:57

witam zaczynam temat mini łodzi podwodnej, sterowanej za pomocą kabla z kamerką itd... potrzebóje porady jak wykonać model. aktualnie jestem na etpie robienia modelu w solidworksie, póżniej na bazie tego modelu planuje wykonać forme na obrabiarce cnc i odlać korpus w żywicy wzmacnianej włuknem szklanym. wylko nie zabardzo mogę to sobie wyobrazić tyle wykombinowałem że boczne obódowy silników będe robił osobno a później to skleje do kupy natomiast sam korpus z tylnią obódową śilnika chciałbym zrobić w całości.. jako nie bardzo dościadczony w tym temacie zwracam się o porade... a może z innego materiału to wykonać???ObrazekObrazek



Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#2

Post napisał: kak » 13 lut 2013, 19:51

Nie łatwe zadanie sobie wybrałeś.
Żeby zrobić coś co ma odpowiedni kształt od zewnątrz i odpowiednią średnicę wewnątrz, musiałbyś mieć pręty/wałki o odpowiedniej średnicy na które nawiniesz włókno szklane. Otrzymasz rurkę. Jak bedzie już utwardzona to musisz zdjąć to z wałka, żeby się później z tym nie męczyć.

W formie musisz otwory zrobić na te wałki, żeby scentrować rurki w środku formy.
Wydaje mi sie że lepiej by było ten model podzielić na pół, tzn góra i dół i od razu formę wyfrezować z otworami na wałki, na 3 osiowej maszynce.


31122012
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:08
Lokalizacja: sylwek

Re: FORMA ŁODZI

#3

Post napisał: 31122012 » 13 lut 2013, 21:53

2qwert pisze: włuknem ... wylko nie zabardzo obódowy będe ...to skleje do kupy ... tylnią obódową śilnika ... dościadczony
Polska jezyk być duże bardzo trudna dla makumba :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


vicdoc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 24 mar 2012, 01:21
Lokalizacja: k-k

#4

Post napisał: vicdoc » 13 lut 2013, 22:47

Widocznie monitor czerwonego nie wyświetlał.
Jak nie wiesz co zrobić, zapytaj

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Inf-el » 14 lut 2013, 11:41

Jak duża ta łódź będzie ?
Fajny pomysł z tym silnikiem z tyłu - rozumiem, że pochylania się w dół / góra.
Tylko jak będziesz sterował przechyłem na prawo i lewo ?

Można:
- wyfrezować 2 połówki modelu np w styrodurze (góra i dół) i pokryć żywicą z matą szklaną.
- potem wypolerować, nałożyć rozdzielacz woskowy, zrobić kilkuczęściową formę a na końcu z formy model.
- wyjdzie najdokładniej, ale jest najwięcej roboty

Prościej jest chyba od razu wyfrezować oddzielnie każdą z części modelu i posklejać.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#6

Post napisał: piromarek » 14 lut 2013, 13:34

Witam.
Jak się da, zakładam poprawny model i orientację, zrobić pozytyw na obrabiarce 3-osiowej, to będzie można to wykonać również z laminatu.
Samochodu też razem z bebechami się nie odlewa w jednej formie na gotowo.

Tak jak napisał kolega wcześniej.
Robimy model pozytywowy frezując do przewidywanej linii podziału formy.
Model polerujemy i smarujemy rozdzielaczem i pokrywamy matą szklaną tyle razy aby uzyskać sztywną formę.
Wyciągamy model po utwardzeniu żywicy a uzyskaną formę polerujemy i pokrywamy rozdzielaczem.
Robimy tych form na wszystkie fragmenty skorupy które wyfrezowaliśmy.
Robimy skorupy z tkaniny szklanej i żywicy ( ewentualnie węglowej , kewlarowej , hybrydowej , piankowej - jak kto woli )
W skorupach umieszczamy stelaże do wyposażenia, lub samo wyposażenie, sklejamy , skręcamy i tadammm !!! gotowe.

W rzeczywistości idzie dłużej i z odpadami :-)

pozdrawiam


Piromarek


Autor tematu
2qwert
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 07 lut 2013, 08:21
Lokalizacja: Klęczany

#7

Post napisał: 2qwert » 14 lut 2013, 15:07

moja nie zwracać uwaga na pisownie moja myśleć o sprawa tehnicznych... :mrgreen: dzieki z liczne odpowiedzi, łudka będzie miała około 350mm długości z przeźroczystą kopółką przewidzianą na początku, żeczywiście tylni wirnik bedzie odpowiadał za pochył natomiast dwa boczne na napeęd przód tył oraz za skret operując tylko jednym lub dwoma w odwrotnych kierunkach. projekt nie jest nowy jest podpatrzony wcześniejszy zakładał boczne wirniki obrotowe co by pozwalało na pionowe ruchy statku lecz komplikuje konstrukcje, więc z tego co szanowni koledzy mówią to podzielić to na pół coObrazek boczne wirniki terz osobno i tagże z dwóch części tyle że nie mogę sobie tego ułożyć mianowicie wykonam dwie formy na główny korpus tak jak na żucie i co dalej jak je łączyć, wyłożyć żywicą dwie połówki i wtedy je łączyć jeszcze przed zastygnięciem czy może póżniej klejić połowki?? tyle że wtedy potrzebne by były wmiare równe powierzcznie stykowe do klejenia, a jak to konkretnie wygląda w styrodurze jest robiony model tak jek go widać później na tej podstawie robi się forme z zywicy i włukna i dopiero w tą formę pokrywa się rozdzielaczem (jakim??) i wykomuje właściwą obódowę?? dobrze to rozumię??? frezarkę mam do dyspozycji 3 osiową cnc jestem programistą stąd łudkę robie tak aby nie przedstawiała prodlemu przy frezowaniu...


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#8

Post napisał: piromarek » 14 lut 2013, 17:34

Człowieku, weź to przeleć jakimś słownikiem bo mi się oczy złamią.
Wciśnij podgląd i przeczytaj choć raz po napisaniu bo przestaję rozumieć co to znaczy.



zobacz to





pozdrawiam


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#9

Post napisał: kak » 15 lut 2013, 17:33

Jak to ma mieć określony kształt i od zewnątrz i w środku, to może da się pozytywny model wewnętrznej powierzchni scentrować w środku formy, wyłożyć ściankę negatywnej formy włóknem a resztę wylać czymś i wcisnąć w to model wnętrza.
Zrobić tak 2 połówki i skleić.
Zrobiłem taki rysunek do wcześniejszego posta.

Obrazek


Autor tematu
2qwert
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 07 lut 2013, 08:21
Lokalizacja: Klęczany

#10

Post napisał: 2qwert » 15 lut 2013, 20:02

chodzi mi bardziej po głowie koncepcja przedstawiona w poście piromarek (po pouczeniu polonistycznym...) dwie połówki formy wykładać je włóknem z żywicą a potem tak jak na filmie balon formuje ostatecznie kształt dociskając wszędzie, tylko jedno pytanie po złożeniu połówek jak się łączą ścianki boczne czy to jest tylko tak na styku??? w środku kształt nie jest istotny...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Modelarstwo”