Kolizja na małej frezarce cnc

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
SandalarzJestem
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2023, 15:46

Kolizja na małej frezarce cnc

#1

Post napisał: SandalarzJestem » 15 gru 2023, 15:58

Cześć,
Zakupiłem małą frezarkę cnc LF Lite 1 na której uczę się podstaw obróbki i w związku z moim marnym doświadczeniem popełniam trochę błędów, których skutków nie jestem do końca świadomy. Zdarzyło mi się kilka razy uderzyć frezem w materiał lub imadło ( przez przypadkowe kliknięcie lub ustawiony zbyt duży krok) lub wyjechać poza zakres maszyny. Zazwyczaj towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk trzaskania i pukania zapewne wiecie o co chodzi :D czy ktoś może mi wyjaśnić co wtedy dokładnie się dzieje ? Domyślam się, że silniki próbują wykonać zadany krok a nie mogą, jednak co tak tłucze i przeskakuje ? I jakie to ma skutki dla maszyny czy jest to mocno destrukcyjne ?

Z góry dzięki za odpowiedź. :)



Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Kolizja na małej frezarce cnc

#2

Post napisał: MrWaski » 15 gru 2023, 18:00

Kiedyś jak zrobiłem kolizję na tokarce w mechanicznym przesuwie poprzecznym, rozwaliło mi mosiężną nakrętkę w suporcie. Niestety, moja tokarka nie ma sprzęgła. Udało się rozebrać i naprawić. Powód był taki, że toczyłem na mocno obróconym nożu w imaku i nie pomyślałem, że braknie zakresu.
Zacząłem nawet szukać takiego sprzęgła, ale nie znalazłem. Przy okazji urwało bolec w napędzie śrubowym. Dorobiłem nowy z miękkiego gwaździa - ot, taki dość skuteczny bezpiecznik. Lepiej wymienić gwoździa niż rozwalić maszynę.
Jak się nie psewrócis, to się nie naucys... ;)


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1757
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Kolizja na małej frezarce cnc

#3

Post napisał: drzasiek90 » 15 gru 2023, 21:41

Dziać się może wiele, zależy jak zorganizowany jest napęd. Zazwyczaj, jeśli napęd zrealizowany jest na silnikach krokowych to trzeszczenie/stukanie w napędzie przy zablokowaniu ruchu (uderzenie, wyjechanie) jest spowodowane przeskakiwaniem/gubieniem kroków. Sterownik bez sprzężenia zwrotnego nie wie, że napęd został zablokowany więc steruje silnikiem krokowo dalej, jeśli ten się nie rusza to stuka w miejscu (w uproszczeniu). Samo gubienie/przeskakiwanie kroków nie ma destrukcyjnych skutków dla maszyny, natomiast uderzenie lub inne siły przy kolizji mogą niszczyć elementy mechaniczne, mogą postawić ugięcia, pęknięcia, skrzywienie geometrii maszyny, wszystko zależy od konstrukcji maszyny i siły napędu.
Stukanie może być też spowodowane np. przeskakiwaniem pasa zębatego itp.
Trzeba określić jak siła napędu ma się do solidności konstrukcji.

Awatar użytkownika

Autor tematu
SandalarzJestem
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2023, 15:46

Re: Kolizja na małej frezarce cnc

#4

Post napisał: SandalarzJestem » 16 gru 2023, 11:08

Dzięki za odpowiedź. Najczęściej powoduje kolizję przy dojeżdżaniu do materiału jak ustawiam "0" więc raczej dużych sił od uderzenia przy tym nie ma. Cała konstrukcja frezarki jest odlana z żeliwa o masie około 120kg , silniki krokowe 1.8Nm więc geometrię raczej ciężko będzie skrzywić :) . Najbardziej zastanawiało mnie właśnie co tak tłucze. Jeszcze raz dzięki za info teraz mam pewność, że to silnik gubi kroki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”