Zaczynanie od zera.

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
tomek_skocz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 198
Rejestracja: 07 lut 2012, 08:51
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Zaczynanie od zera.

#1

Post napisał: tomek_skocz » 08 lut 2012, 12:35

Witam Panowie!

Jestem pod wrażeniem wiedzy, jaką prezentujecie na tym forum. Jako młody człek (16 lat) mam pojęcie dostateczne/dobre o działaniu większości maszyn, jakie mogą się znaleźć w typowym warsztacie, podstawowa mechanika, pneumatyka czy też hydraulika to nie problem, jednakże, pasowałoby coś tego CNC liznąć i tu jest problem - od czego zacząć? To muszą być podstawowe podstawy podstaw, bo ze szkoły nic nie wyniosłem (przynajmniej na chwilę obecną) co by mi w tym pomogło, może polecilibyście jakąś literaturę na początek, co dokładnie zgłębić etc?

Z góry dzięki:
Tomek




diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 08 lut 2012, 13:57

Nie musisz właściwie kupować jakiejś szczególnej książki. Możesz studiować wątki archiwizowane na tym forum a powoli wszystko Ci się w głowie poukłada. Jest tutaj materiału na wiele książek. Przykładowo w dziale w którym sam umieściłeś pytanie https://www.cnc.info.pl/cnc-podstawy-vf ... a78eda7474 jest już 23 strony samych tytułów wątków. Zacznij od ostatniej strony kiedy i dzisiejsi specjaliści dopiero wgryzali się w temat.
Podobnie zapoznaj się z działem https://www.cnc.info.pl/elektronika-cnc ... 9610461684 oraz https://www.cnc.info.pl/ogolne-dyskusje ... 9610461684
Kiedy trafisz na jakąś barierę w zrozumieniu konkretnego terminu to możesz też przeszukiwać forum posługując się wyszukiwarką https://www.cnc.info.pl/search.htm . Działy poświęcone konkretnym maszynom firmowym możesz sobie na razie odpuścić, dopóki po poznaniu podstaw nie skrystalizują Ci się potrzeby. Dopiero wtedy gdy jakoś przyswoisz sobie podstawową wiedzę i nauczysz się używanej tutaj terminologii, zaczniesz być traktowany bardziej po partnersku i koledzy chętniej pomogą w rozwiązaniu konkretnej zagwozdki. Ktoś tutaj oferował abonowanie u niego jakiegoś periodyku w którym miało być wszystko krok po kroku ale nie wiem jak się ten pomysł rozwinął (lub zwinął)
Spotkałem taką sentencję "wszyscy ludzie wszystko wiedzą" a prawda jest taka że jeden człowiek wie tylko część tego wszystkiego. Choćby z tego powodu wiedza zawarta na tym i innych forach internetowych, polskich i zagranicznych poświęconych sprawom cnc jest więcej warta niż książka napisana przez jednego autora.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tomek_skocz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 198
Rejestracja: 07 lut 2012, 08:51
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#3

Post napisał: tomek_skocz » 08 lut 2012, 15:39

Dzięki wielkie, w takim razie zacznę czytać forum.
A na pewno żadnej książki? Żeby było jakieś podstawowe zebranie, w miarę przystępne, bo czasem się trafi kilka godzin luzu, a nie koniecznie będzie dostęp do kompa.
Poznałem się na ogromie wiedzy Tego forum, czytając sam dział "Tokarka", normalnie tyle różnych patentów mam w głowie, że żadnemu autorowi książki się nie śniły nawet :lol:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 08 lut 2012, 16:29

Jakieś książki już powstały więc nie można powiedzieć że to pustynia http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... gory=79193 czy http://cnc.pl/index.html Jednak obawiam się że te opracowania zaczynają się już od pewnego ,wyższego niż zerowy poziomu wiedzy. Podstawowe podstawy podstaw można podzielić na pewne tematy. Zaczyna się od tego że potrzebny jest komputer :mrgreen: W komputerze potrzebne jest oprogramowanie związane z cnc. Te programy z grubsza można podzielić na CAD do projektowania, CAE do symulacji i CAM do wytwarzania. wiele programów łączy te funkcje ale dla samego użytkownika i amatora cnc chyba najciekawszy jest ten ostatni bo to on porozumiewa się z obrabiarką cnc. Transmisja sygnałów sterujących odbywa się jak dotąd najczęściej przez port drukarkowy LPT, chociaż powoli ta droga jest wypierana przez komunikację przez złącze USB. Żeby obrabiarka wykonywała nasze polecenia otrzymuje gęstwę sygnałów z komputera która jest rozdzielona na poszczególne napędy osi ruchu. Nie można silnika napędzającego daną oś wpiąć wprost do złącza komputera bo coś zadymi. Pośredniczy w tym zestaw płytek z elektroniką czyli sterowników, zasilaczy, płyt głównych itd. Sam program CAM wyświetla na monitorze komputera wiele informacji, między innymi tekst literowo-cyfrowy w tak zwanym kodzie G gdzie daje się zrozumieć co się aktualnie dzieje i co stanie się za chwilę. Poznanie tego kodu umożliwia operatorowi ingerencję i korekty tego co komputer wykonał automatycznie. Rodzaj użytego oprogramowania może się różnić zależnie od typu obrabiarki, systemu operacyjnego komputera, używanego do transmisji portu....zasobności portfela i wielu innych czynników. Rodzaj sterowników zależy od rodzaju silników napędzających osie + j.w. To wierzchołek góry lodowej, resztę musisz przeżuć i przyswoić sam. Zatem przyjemnej literatury.
Jeszcze jedna wskazówka na koniec. To forum, mimo ze dorobiło się wielu odrębnych działów dla maszyn profesjonalnych, jest Mekką amatorów którzy sami budują swoje zabawki. Najczęściej ze względów ekonomicznych początkujący zaczynają od tanich materiałów. Jeżeli przewertujesz a następnie zaczniesz szczegółowo czytać dział https://www.cnc.info.pl/frezarka-konstr ... a-vf58.htm to znajdziesz tam pełno dość dokładnych opisów od pierwszych potknięć do końcowego sukcesu. Do tego pełno zdjęć... Zabraknie Ci czasu na sen.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 08 lut 2012, 17:08

A ja zapraszam do działu LinuxCNC - dowiesz się jak pobrać, zainstalować i nauczyć się od podstaw obsługi tego programu.

Zacznij od tego: https://www.cnc.info.pl/topics54/instru ... t33439.htm


erdmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2012, 19:27
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: erdmen » 09 lut 2012, 19:33

Jestem na podobnym etapie co tomek_skocz i właśnie zaczynam od studiowania działu LinuxCNC :wink:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 09 lut 2012, 19:45

Nie bójcie się pytać - kto pyta, nie błądzi :)


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#8

Post napisał: galon » 09 lut 2012, 22:23

a ja od siebie wytrwałości życzę bo nie wiem czy szybciej nie przeczytał byś encyklopedii niż to forum poczytasz z pół roku i zaczniesz sobie selektywnie tematy wybierać polecam szkółkę kolegi miki jak załapiesz to cię wciągnie tak że i za uszy ciężko wyciągnąć będzie :lol:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 10 lut 2012, 00:16

Nie od razu Kraków zbudowano - ja czytałem to forum ponad rok, zanim w ogóle tknąłem CNC. To bardzo rozległa dziedzina wiedzy - potrzeba czasu na jej poznanie.

LinuxCNC jest dobrym pomysłem na początek. Po pierwsze - jest za darmo, bez żadnych ograniczeń. Po drugie - dzięki zastosowaniu tzw jądra czasu rzeczywistego pracuje w najwyższym priorytecie procesora - żadna inna aplikacja nie przejmie mu zasobów. Po trzecie - zachowuje się stabilnie i przewidywalnie, w przeciwieństwie do takiego Macha.

A po czwarte, i pewnie najważniejsze - już jest tutaj najlepiej opisanym programem tego typu, a to wcale nie koniec pisania tutoriali o jego użytkowaniu.


Robert55
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:17
Lokalizacja: Staszów

#10

Post napisał: Robert55 » 14 lut 2012, 18:08

Ja mam pytanie podobne. Rozważam zakup małej frezarki. Od czego musiałbym zacząć aby nauczyć się takową obsługiwać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”