W ten sposób udało by się wycisnąć z silnika - jeszcze troszeczkę... zwłaszcza osiągi w zakresie większych prędkości

Można by coś takiego zbudować jako blok wstawiony pomiędzy We/wy (BOB) a sterownik silnika.
zapraszam do dyskusji...

a dlaczego nie zrobić TEGO jedynie jako blok pośredniczący... nazwijmy go BUFrchobby pisze:No ładnie, wyjdzie niezła kaszana.
Program ma ustawione 1600 krok/mm a spec układ przerobi to na 200 krok/mm na końcu silnik będzie kręcił 8x szybciej bo tyle wiecej dostanie impulsów ale program pozostanie w starych ustawieniach. Jakikolwiek dzielnik elektroniczny wprowadzi błędy frezowania.
Jedyne rozwiązanie takiego tematu to napisanie własnego programu sterującego i zrobienie specjalnego sterownika.
to daje się zrobić przez pamiętanie stanu od momentu po resecie układu... wiadomo od jakiego stanu zaczyna sterownik po restarcianoda pisze:A ponadto jak określić w ktorym momencie przełączyć rodzaj sterowania ,żeby nie dodać doatkowego ruchu przy zmianie kroku. Sterownik musiałby wysyłać informację o położeniu "pozycji w pełnym kroku"
zazwyczaj rozpędzony silnik... nawet jak by mu turbocnc nakazał to szybko się nie zatrzymaanoda pisze:Noo tak !
Ale jeden problem - skąd mamy wiedzieć, że możemy przyspieszać, bo odcinek nie jest krótki i przychodzący sygnał kroku nie jest ostatnim. Do sterownika musiałaby przyjść informacja ile w danej lini rozkazowej będzie kroków i np. jaki będzie czas realizacji lub odstęp czasowy między krokami.
rozdzielczość silnika rośnie przy sterowaniu mikrokrokowy... czyli zmieniając mikrokrok w krok zmniejszamy rozdzielczość układu251mz pisze:czy ja dobrze rozumiem z tej dyskusji?? zmnijszajac rozdzielczosc silnika zwiekszamypredksc??
rchobby pisze:Rozważania dotyczą frezowania czy przejazdów pomiędzy frezowaniami?
Jeżeli pierwszego zagadnienia to nie widzę przyszłości takiego rozwiązania, prędkości zależą od parametrów obróbki - materiału, freza, grubości zbieranego materiału, rodzaju obróbki zgrubna/dokładna - jak to można powiązać z BUF'em?
W drugim przypadku (G00), maszyna wykonuje ruch z maksymalną dopuszczalną prędkością, ile możemy zyskać stosując BUF? Raczej niewiele może 10%, natomiast bardzo komplikujemy układ i powstaje źródło dodatkowych błędów.