Napędzane imadło do przesuwu profili

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Jerzyczeka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 139
Rejestracja: 28 lut 2006, 19:50
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Napędzane imadło do przesuwu profili

#1

Post napisał: Jerzyczeka » 11 sty 2017, 11:50

Witam Serdecznie

Tym razem chcialbym zrobić napędzane imadło. Cos na wzór imadła w automatycznych piłach taśmowych.
Zaczałem juz modelowanie i mam ustalone pewne wymiary. Chcialbym jednak, aby rozmiar elementów nie byl przypadkowy, a poparty obliczeniami.

Głowne zalozenie to takie, ze imadło powinno byc w stanie swbodnie przesuwac profile stalowe wzdlóznie.

Profile będą sie przesuwaly po rolkach przenośnika. Rolki te nie beda napedzane, ale będą mogły się swobodnie obracać. Maksymalny rozmiar profilu to dwuteownik stalowy 356x406x287 położony na boku. 12 metrow takiego profilu waży 3,5 tony i będzie on musiał być docikany hydraulicznie do rolki napędzanej przez dwie inne rolki obracające sie swobodnie.

Mysle, że na poczatek mozna przyjąć prędkość przesuwu na poziomie 5 do 10 m/min. Przyspieszenie nie musi byc jakies zawrotne. Myślę, że jeśli pełną prędkość profil osiągnie po przejechaniu 100mm, to będzie w porządku.

Średnicę rolki napędzającej ustalilbym na 150mm, zaś rolek dociskowych na 90mm.

Tutaj pojawiaja sie pierwsze schody: Siła docisku rolek, a co za tym idzie rozmiar łozysk, obudów itd.
Kolejną rzecza jest siła potrzebna do ruszenia profilu, a więc moc silnika i przekładni oraz jej przełozenie.
Myslę, że tarcie rolek przenośnika będzie niewielkie w stosunku do bezwładnosci profilu o masie 3,5 tony i możemy je pominąć

Chciałbym Was prosić o sprawdzenie moich obliczeń i ewentualne sugestie.

Pozdrawiam

Jerzy
Załączniki
Szkic.PDF
Zarys ogólny
(232.59 KiB) Pobrany 187 razy
Obliczenia.jpg
Obliczenia



Tagi:

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”