Strona 1 z 1
frezarka kolumnowa- projekt
: 01 kwie 2016, 15:15
autor: lear
Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na tutejszym forum więc z góry przepraszam za wszelki wtopy. W przeszłości udało mi się wykonać frezarkę o stałej bramie. Niestety ta konstrukcja ma pewne ograniczenia jeśli chodzi o zamontowanie 4 osi. Postanowiłem wykonać frezarkę kolumnową. Niestety troszkę brak mi doświadczenia w tego typu konstrukcjach więc proszę o uwagi i podpowiedzi w zakresie projektu.
Frezarka będzie używana do obróbki tworzyw sztucznych i aluminium. Pole robocze 350x290x130
Rama konstrukcji wykonana będzie z profili aluminiowych o przekroju 100x100 i 50x50mm. Połączenia będą skręcane + złączki PVS Kanya. Do napędu będą użyte silniki krokowe 3Nm. napęd przenoszony przez śruby kulowe fi 16 mm.
Osie x i y na wałkach podpartych fi 20 mm. Oś z na wałkach 20 mm. Wrzeciono Kress 1050 FME-1.
Ma ktoś może jakieś materiały odnośnie wyznaczania maksymalnych obciążeń na wrzecionie? nigdzie nie mogę niczego znaleźć.
Pozdrawiam i proszę o uwagi.

: 01 kwie 2016, 15:33
autor: segment
Fajna konstrukcja. Balbym się tylko o sztywność tych profili alu, na kolumnie i zamienił je na stalowe profile prostokątne. Nie jeden duży a trzy mniejsze i pospawał bądź pokręcił.
: 01 kwie 2016, 15:37
autor: steff.k
Hej,
rysunek ładny ale sporo masz do poprawy

.
1. Wszystkie wałki daj podparte, wiszące się nie nadają do frezarek.
2. Wałek podparty fabrycznie może być krzywy, dlatego powinien na
całej długości przykręcony do konkretnej podstawy.
3. Odwróć os Z. Wałki daj na płytę na której zamocowany jest kress.
4. Łatwiej na początek zrobić konstrukcję ze sztywną bramą i ruchomym stołem. Taka konstrukcja ma najlepszy stosunek sztywności do komplikacji budowy
Co do sił to pewnie kilkaset niutonów jest realne w amatorskiej obróbce.
: 02 kwie 2016, 03:38
autor: lear
segment pisze:Fajna konstrukcja. Balbym się tylko o sztywność tych profili alu, na kolumnie i zamienił je na stalowe profile prostokątne. Nie jeden duży a trzy mniejsze i pospawał bądź pokręcił.
Faktycznie troszkę się boję o sztywność kolumny. Stąd muszę się dorwać do jakichś pozycji opisujących jak wyznaczyć maksymalne obciążenia na wrzecionie. Przemyślę przekonstruowanie kolumny.
steff.k pisze: 2. Wałek podparty fabrycznie może być krzywy, dlatego powinien na całej długości przykręcony do konkretnej podstawy.
Masz rację. Wracam do cada jak tylko wyśpię się po dyżurze;)
steff.k pisze: 4. Łatwiej na początek zrobić konstrukcję ze sztywną bramą i ruchomym stołem. Taka konstrukcja ma najlepszy stosunek sztywności do komplikacji budowy
Trudno się nie zgodzić. Taką już robiłem ale ma za mały zakres osi Z i troszkę nie pasuje mi do zamontowania 4 osi.
steff.k pisze: 1. Wszystkie wałki daj podparte, wiszące się nie nadają do frezarek.
3. Odwróć os Z. Wałki daj na płytę na której zamocowany jest kress.
Takie rozwiązanie zastosowałem pierwotni w poprzedniej frezarce ale zaobserwowałem "duży" luz w płaszczyźnie przechodzącej przez otwarte fragmenty łożysk liniowych gdy wrzeciono było nisko. Zmieniłem konstrukcję i zastosowałem wałki z łożyskami zamkniętymi i efekt był lepszy. Możliwe, że jakość łożysk pozostawiała dużo do życzenia lub po prostu rozstaw łożysk był za mały ale mam teraz nieznaczny uraz do tego typu konstrukcji:) no chyba że skuszę się na szyny z wózkami.....ale na to mnie do wakacji nie będzie stać;)
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie i uwagi

: 03 maja 2016, 19:44
autor: lear
Witam ponownie
Jako, że było ostatnio troszkę wolnego czasu to postanowiłem coś ruszyć z budową. Wyfrezowałem kilka części i postanowiłem złożyć część ramy.
Mam pytanie: czy zdarzyło się wam, że zamówione uchwyty do łożysk mają różną wysokość pomiędzy środkiem a podstawą? Planować to na wałkach czy są inne metody??
Pozdrawiam:)
p.s. sorki za fotki ale nie mam pojęcia czemu wklejają się obrócone. U mnie na komputerze ustawiają się prawidłowo....heh
: 15 cze 2016, 23:03
autor: Yarec
" uchwyty do łożysk mają różną wysokość " przepraszam których/jakich ?
: 21 cze 2016, 11:24
autor: lear
zamówiłem uchwyty do łożysk liniowych i okazało się że nieznacznie różnią się w rozmiarach rzędu 0.3mm. Po umieszczeniu łożysk w oprawach i zamontowaniu na wałku liniowym okazało się że podstawy uchwytów są na różnej wysokości.
Zamocowałem je na wałku na frezarce i splanowałem:)
teraz wygląda dobrze:)
: 21 cze 2016, 12:31
autor: grg12
lear pisze:zamówiłem uchwyty do łożysk liniowych i okazało się że nieznacznie różnią się w rozmiarach rzędu 0.3mm.
Uchwyty z tej samej dostawy? Może podaj nazwę sprzedawcy żeby wszyscy wiedzieli kogo unikać...
: 21 cze 2016, 20:05
autor: lear
Uchwyty z tej samej dostawy ale mam wrażenie, że były z różnych partii od chińczyka bo tak jakby były w parach różniących się o te 0,3mm. Nie jestem w stu procentach pewny więc nie będę na razie piętnował aczkolwiek to chyba firma na którą już nie jeden użytkownik forum narzekał. Jak będę miał chwilę to przegrzebię się przez rachunki i wtedy ogłoszę "zwycięzcę"

Pozdrawiam