Multi obrabiarka CNC - problemy

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Multi obrabiarka CNC - problemy

#1

Post napisał: Yarec » 10 lut 2016, 04:10

Witam, projektując swoją "maszynerię" napotkałem problem z równoczesnym sterowaniem 8-oma osiami: XYZ wiadomo, do tego: uchył wrzeciona ( -15°/+45°), obrotnica (stołu roboczego 360°), prędkość obrotowa wrzeciona, obrót w osi poziomej uchwytu tokarskiego (lub podobnego), a do tego wymiennie: wł/wył zamiennie odsysania / chłodziwa; lasera; zespół extrudera (druk 3D).
To wszystko bez konieczności całkowitej rekonfiguracji.

1) jak lub czym zblokować 2 sterowniki po 5 osi ?
2) gdzie (jak) zdobyć koło zębate Ø ok. 120 mm dopasowane do śruby trapezowej Ø 10 ? (to do uchyłu wrzeciona).
Założenia wstępne: konstrukcja bramowa (główny blat roboczy - stały), pole obróbcze - ok. 800 x 600, wys. ok. 250, wymiennie obrotnica stołu / tokarnia (lub jednocześnie).
Inne szczegóły mogę zapodać.


Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Tagi:


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#2

Post napisał: DOHC » 12 lut 2016, 12:10

Ile będziesz miał tych osi w końcu ? Bo ciężko się połapać. Jakiego typu sterowania Cię interesują? Linuxcnc ogarnia chyba 9 osi ale to zakładając że działasz w jednej konfiguracji. Przyjmuję że jesteś w stanie zainwestować parę zł żeby nie mieć ograniczeń portu LPT więc przy założeniu że kupisz karty mesa np 5i25 których można zamontować na pewno 2 sztuki (możliwe że więcej), do każdej z nich można podpiąć po dwie karty córki np 7i85s czyli razem cztery, każda 7i85s ma 4 wejścia enkoderów i 4 stepery. Wychodzi więc 16 szybkich steperów i 16 enkoderów. Podpinasz fizycznie do kompa sterowniki wszystkich osi a w konkretnych konfiguracjach wykorzystujesz tylko te potrzebne i tyle. Ciekaw jestem jak to ma wyglądać, jak masz jakieś rysunki to wrzuć.

Musisz poszperać na stronie mesy bo może być tak że dla Ciebie są inne odpowiedniejsze karty córki.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 12 lut 2016, 13:01

DOHC - dzięki za reakcję, a tera po kolei:
1) kombinuję sam z powodów finansowych bo tak złożone gotowce mają astronomiczne ceny.
2) Soft ogarnia wiele osi (to wiem) ale jak podłączyć sprzętowo dwa sterowniki (w miarę niskobudżetowe) pięcio-osiowe ? taki splitter LPT > 2x Stepper Driver
3) Ilość osi sterowanych jednocześnie nie przekroczy 7 (obrót noża tnącego w funkcji kierunku pomijam)
4) Na razie to szkice koncepcyjne a "mój temat ze względu na wzajemne zależności SOFT / HARD.
przykład mojego toku projektowania: https://www.cnc.info.pl/topics86/projek ... ht=#532568
5) na koniec kto wykrzystuje : obrotnicę stołu do "oblepiania" filamentem (extruder poziomo) po obwodzie "stożka ściętego Ø 220, uprzednio frezowanego osiowo ?
A tu dodatek dla ciekawskich o sterowaniu (software) : http://3dcad.pl/oprogramowanie/CNC
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#4

Post napisał: DOHC » 12 lut 2016, 18:52

Yarec pisze:DOHC - dzięki za reakcję, a tera po kolei:
1) kombinuję sam z powodów finansowych bo tak złożone gotowce mają astronomiczne ceny.
2) Soft ogarnia wiele osi (to wiem) ale jak podłączyć sprzętowo dwa sterowniki (w miarę niskobudżetowe) pięcio-osiowe ? taki splitter LPT > 2x Stepper Driver
3) Ilość osi sterowanych jednocześnie nie przekroczy 7 (obrót noża tnącego w funkcji kierunku pomijam)
4) Na razie to szkice koncepcyjne a "mój temat ze względu na wzajemne zależności SOFT / HARD.
przykład mojego toku projektowania: https://www.cnc.info.pl/topics86/projek ... ht=#532568
5) na koniec kto wykrzystuje : obrotnicę stołu do "oblepiania" filamentem (extruder poziomo) po obwodzie "stożka ściętego Ø 220, uprzednio frezowanego osiowo ?
A tu dodatek dla ciekawskich o sterowaniu (software) : http://3dcad.pl/oprogramowanie/CNC
Jeśli chcesz 2x sterownik typu czerwony chińczyk to rozwiązaniem jest port LPT na PCI.

Generalnie życzę powodzenia. Zorientuj się w temacie projektowania złożeniowego. Mocno powinno Ci to ułatwić pracę.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Yarec » 13 lut 2016, 04:40

" czerwony chińczyk to rozwiązaniem jest port LPT na PCI. " to mam dołożyć drugi port drukarki ?
Mam płyty główne (PC) z LPT on board i przygotowanego (z usuniętymi zbędnymi funkcjami, zwłaszcza używającymi ten port) archaicznego XP'eka, jak zajdzie potrzeba to przesiądę sie na Linuxa, a co " w temacie projektowania złożeniowego " - bo jakoś nie chwytam, może możesz mnie oświecić ? (byle nie laserem do cięcia)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#6

Post napisał: DOHC » 13 lut 2016, 13:23

Yarec pisze:" czerwony chińczyk to rozwiązaniem jest port LPT na PCI. " to mam dołożyć drugi port drukarki ?
Mam płyty główne (PC) z LPT on board i przygotowanego (z usuniętymi zbędnymi funkcjami, zwłaszcza używającymi ten port) archaicznego XP'eka, jak zajdzie potrzeba to przesiądę sie na Linuxa, a co " w temacie projektowania złożeniowego " - bo jakoś nie chwytam, może możesz mnie oświecić ? (byle nie laserem do cięcia)
Tak, możesz dołożyć drugi port drukarki.

Co do projektowani złożeniowego to lepsze programy CAD pozwalają rysować część i do niej dorysowywać kolejną poszukaj ja miałem kontakt np z CATIĄ nie wiem czy jest coś takiego wśród darmowych programów.

Pozdrawiam


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#7

Post napisał: kamar » 13 lut 2016, 15:55


Awatar użytkownika

Autor tematu
Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Yarec » 14 lut 2016, 05:11

Jak dojdę do pogodzenia koncepcji (swoich pomysłów) z możliwościami realizacji to może przełożę to na rysunki stricte techniczne i wizualizację ( DesignSparc Mechanical > http://www.rs-online.com/designspark/el ... mechanical ) a na razie starcza mi sposób z przykladu (post #3).
A teraz doszedł mi problem z prowadnicą osi Y - jedna rura grubościenna Ø 25,8 x L~ 1100 (ściana ≠ 5,2 do obtoczenia) została najechana przypadkiem samochodem a pochodzi z CBKO - Pruszków (jeszcze z lat '80 ) i chyba jej nie wyprostuje (ugięcie 1,3 mm w 1/3 długości). Czyli zostanie mi przeprojektować ramę wsporczą pod wałki lub kształtowniki (brama na łożyskach liniowych lub tocznych ze stabilizacją X z rolek PA. I po co mi AutoCAD ? a jestem starym ADHD'ekiem (przez co też miewam kłopoty).
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 14 lut 2016, 07:12

Yarec pisze: I po co mi AutoCAD ?
To może najpierw się dowiedź ' po co " i czym się różni Fusion 360 od AutoCada a potem się weź za projektowanie multi obrabiarki :)
Przy zastarzałym ADHD to może lepiej zmienić hobby :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Yarec » 23 lut 2016, 10:52

sterowanie - rozwiązałem: "CNC USB CONTROLLER MK3" z www.planet-cnc.com
do nabycia w: http://openbuildspartstore.com/electronics/
(są instrukcje "krok po kroku" dla gamoni)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”