Przeróbka Avii FNC 25 na CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Przeróbka Avii FNC 25 na CNC

#1

Post napisał: MarioMAX » 11 mar 2015, 21:22

Witam
Wszedłem w posiadanie frezarki Avia FNC 25 od początku zamysłem jej kupienia, była przeróbka na CNC, śruby kulowe w X i Y, silniki krokowe 11Nm, wymiana narzędzia, zapewne za pomocą klucza pneumatycznego itp. przynajmniej takie są założenia, i budżet do wykorzystania ok 4k. Sam sobie robiąc wszystkie elementy, bez zamówień z zewnątrz (posiadam już ploter CNC) Frezarka w idealnym stanie, wszystko działa idealnie, bez potrzeby jakiegokolwiek wkładu finansowego w nią. Frezarki takiej, potrzebuję do twardej stali, nierdzewki itp. do 14k raczej takiego CNC nie dostanę (10k koszt maszyny) a i sam na pewno takiej konstrukcji nie zbuduję. Ale rozmawiając z osobą, od której kupiłem sprzęt zacząłem się zastanawiać. Sam posiada kilka maszyn przerobionych, ale tej nie ruszał, jak sam to argumentował (szkoda ingerować w coś co działa rewelacyjnie, a przerabia się tylko maszyny, które mają jakieś wady). I powiedzcie mi, czy miał rację? A może ktoś już taką Avię przerabiał i wie co i jak? Jeśli ktoś posiada DTR-kę i byłby tak dobry, to prosił bym o podesłanie.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 11 mar 2015, 22:19

Muszę się z tym panem zgodzić, szkoda psuć jak już coś działa bez zarzutów.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#3

Post napisał: MarioMAX » 12 mar 2015, 11:39

Oczywiście, nie chcę psuć, a dać jej nowe życie. Jak wiadomo frezarki konwencjonalne są powolne, i wielu rzeczy się na nich nie zrobi. Poczekam jeszcze na inne porady ;-)


Autor tematu
MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#4

Post napisał: MarioMAX » 15 mar 2015, 09:47

Zapewne, na sam początek pozostawię frezarkę na śrubach trapezowych, i silniki będą dodane, na paskach do korby. Zobaczymy jak z luzami powrotnymi sobie poradzi sterowanie, zawsze będzie tutaj łatwy demontaż, i powrót do oryginału. Jak załapię konkretną robotę, i będę potrzebował szybszych ruchów to będę ingerował wtedy w konstrukcję maszyny.
Powiedzcie mi tylko, czy luzy, które są o ok 1/4 obrotu raczej powtarzalne, da się łatwo zniwelować?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 15 mar 2015, 22:12

Można programowo w programie sterującym, ale ja lepiej bym sprawdził, czy na całej długości jest taki sam luz.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16214
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 16 mar 2015, 04:51

syntetyczny pisze:Muszę się z tym panem zgodzić, szkoda psuć jak już coś działa bez zarzutów.
To zapytaj tego pana jak tym rewelacyjnym sprzętem frezuje łuki czy kółka :) Jeżeli wymiana śrub trapezowych na toczne, jest psuciem maszyny to nie mam pytań. Założony budżet raczej nie styknie.
MarioMAX pisze: Jak wiadomo frezarki konwencjonalne są powolne,)
Jeżeli uważasz, że przeróbka na CNC to zmieni, to jesteś w błędzie :) Chyba że zamienisz też jaskółki na wózki. I nie ma programów kasujących dwu-milimetrowy luz na śrubie przy frezowaniu współbieżnym.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: syntetyczny » 16 mar 2015, 09:50

kamar pisze:To zapytaj tego pana jak tym rewelacyjnym sprzętem frezuje łuki czy kółka :) Jeżeli wymiana śrub trapezowych na toczne, jest psuciem maszyny to nie mam pytań. Założony budżet raczej nie styknie.
Skoro mu to pasowało, pamiętaj że nie każdy robi przeróbki tak jak Ty. Ogromna ilość zakładów chce aby było tak jak jest, tylko żeby samo się kręciło :O

Owszem, śruba toczna, a trapez to przepaść i kasowanie luzu na trapezie to koszmar. W ogóle, programowe kasowanie luzu to koszmar.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16214
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 16 mar 2015, 10:28

Ja wszystko rozumiem, ale nazwać przeróbkę na CNC - "psuciem dobrego" to grube nadużycie :)
Pominę już , że "to dobre" ma takie luzy. Pewnie od nowości :)


Autor tematu
MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#9

Post napisał: MarioMAX » 16 mar 2015, 17:20

Na sam początek zobaczymy jak da się ustawić kasowanie luzu, i jak to będzie wyglądać.
Nie wiem dlaczego budżet 4k miałby nie starczyć, skoro śruby kulowe z nakrętką to 1500zł (2x po 1m zapewne 3205 lub coś koło tego, hiwin ) Silniki krokowe, to już będę szukał, coś koło 9-11Nm w granicach 1500zł za zasilacz sterowniki płytkę i silniki są do zdobycia. Jak już mówiłem, wszystko sam zrobię. No i najważniejsze rzeczy są do dostania za 3k reszta to co wpadnie, jakieś materiały itp.

Sam uważam, że ta maszyna, jest super zachowana, no będę bił się z myślami. Jak wpadnie jakieś zlecenie w stali, czy nierdzewce za dobre pieniądze to zapewne wtedy będzie ten decydujący krok, żeby już było na śrubach kulowych, na razie, będę miał możliwość powrotu na starą konwencjonalną jak coś nie wypali ;-)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#10

Post napisał: IMPULS3 » 16 mar 2015, 22:23

MarioMAX pisze: będę miał możliwość powrotu na starą konwencjonalną jak coś nie wypali ;-)
Akurat co do frezarki to jakiś wielkich obaw bym nie miał, ale jakby kiedyś przyszło wyzbyć się wszystkich tokarek manualnych to nie wiem czy bym nie żałował. :) Jeszcze odnośnie frezarki to jest ona warta przerobienia choćby ze względu na trudne warunki pomiaru w trakcie jakiejś roboty (trzeba czasem sporo odjechać stołami aby zmieścić choćby suwmiarkę). Chyba że ktoś robi tylko od czasu do czasu kanałek pod wpust to wtedy może i nie warto. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”