w końcu mamy rok 2015!

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#11

Post napisał: upanie » 04 lut 2015, 22:50

Po pierwsze to dlaczego nie ma przycisku "odpowiedz"?

Po drugie to mam różne urządzenia, nie tylko klawiatura ale różne programatory, zasilacze czy generatory, podłączone na przewodach USB kilkumetrowych i działają be zarzutu no ale u mnie nie chodzą maszyny siejące zakłóceniami na lewo i prawo, to fakt. Jednak odpowiednie ekranowanie nie stanowi problemu. Odpowiednio długi kabel LPT będzie również dziadowsko działał. No ale LPT pewnie ekranujecie. Jakiej długości kable LPT stosujesz że zarzucasz USB-owi złe działanie na "dłuższym" kablu?

Poza tym to jest właśnie to o czym napisałem czyli opór stawiany innemu rozwiązaniu niż LPT. USB!? no ależ skąd bo kiedyś ktoś komu gdzieś po coś i dla czegoś no i w ogóle no a przede wszystkim to mi klawiatura nie działała onegdaj :razz:


czilałt...

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#12

Post napisał: kamar » 04 lut 2015, 23:09

upanie pisze:? no ależ skąd bo kiedyś ktoś komu gdzieś po coś i dla czegoś no i w ogóle no a przede wszystkim to mi klawiatura nie działała onegdaj :razz:
Ladowanie telefonu tez czasami szwankuje :) A powaznie to mnie np. nie wystarcza jedyne dostępne sterowanie na USB :) Jak kiedyś zrobią (w co nie wierzę :)) linuxCNC na usb to zobaczymy.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#13

Post napisał: dance1 » 04 lut 2015, 23:28

chwilowa przymułka systemu i już usb się gubi, nie mówiąc już o przypadkowym podłączeniu,odłączeniu innego urządzeniu od usb gdy maszyna działa, dziwności więcej można wypisać, celować w net/ethernet a nie w gniazdka dla myszek.
I don't like principles, I prefer prejudices


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#14

Post napisał: upanie » 05 lut 2015, 08:11

chwilowa przymułka systemu i już usb się gubi
A lpt się nie gubi? LPT jest sterowany przez jakiś tam program np. MACH i jak się zmuli system to on też.
Gniazdka dla myszek powiadasz. A co powiesz jak się okaże, że większość komponentów komputera może być podłączonych na USB? Dysk, karta sieciowa a nawet graficzna i inne cudaki. Być może nawet w Twoim laptopie dysk jest podłączony przez USB - tak bywa a jednak działa. Nawet możesz system operacyjny pogonić z USB i działa dobrze.
Nie przesadzajcie USB działa i to całkiem dobrze a to, że windows sobie nie radzi czasmi to inna sprawa. Z resztą osobiście od Win7 jak do tej pory nie spotkałem się z żadnymi problemami.
Nie wiem skąd ta niechęć do USB. Może używacie jakiś starych kompów i systemów operacyjnych... nie wiem.
Jest przecież pikoCNC i jakoś działa.

A z resztą nieważne. I tak nikogo nie przekonam a i mnie nikt nie przekona, że LPT to jedyna słuszna droga bo ta droga powoli dobiega końca.
czilałt...

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#15

Post napisał: syntetyczny » 05 lut 2015, 08:31

Od kiedy Windows to system czasu rzeczywistego? W ogóle, stawianie sterowania na windowsach to wg mnie pomyłka.
LPT to mit?W kompie national instruments miałem 6 portów lpt i każdy musiał działać tip-top, gdzie karty akwizycji danych po usb, są dobre dla celów edukacyjnych.
Wszystko fajnie w teorii, w świecie sprzętowym usb nawet nie jest protokołem...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#16

Post napisał: upanie » 05 lut 2015, 08:44

Protokołem? Co ma piernik do wiatraka? A LPT to jest protokołem? Co to jest protokół w świecie sprzętowym?
Fajnie jest porzucać hasłami, przytoczyć przykłady jak to kiedyś LPT był fajny ale to było fajne KIEDYŚ.
A co do protokołów ta akurat USB ma ściśle określony protokół komunikacji w przeciwieństwie do LPT, RS232 czy jakiś innych przestarzałych technologii.
Ma ściśle określone schematy zachowań i kontroli tego co się dzieje w "magistrali".
To, że jakiś system operacyjny nie ma prawidłowo zaimplementowanego hosta to już inny temat.
czilałt...

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#17

Post napisał: syntetyczny » 05 lut 2015, 08:54

kolego, czepiasz się protokołu, a nie potrafisz wybronić usb podając rzeczywistej jego zalety. Dla celów sterowania w czasie rzeczywistym nawet ethernet nie jest stosowany, chociaż ma enkapsulację danych i zabezpieczenia. Co innego ethernet czasu rzeczywistego. LPT nie jest protokołem, bo to karta akwizycji danych, gdzie pomiędzy akwizycją danych a sterowaniem w przypadku usb stoi zawsze pośrednik plus jego gadanie. A wiadomo jak jest z pośrednikami...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


pin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 06 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: pin » 05 lut 2015, 09:04

Temat był już wałkowany kilkakrotnie ale postaram się trochę uporządkować wiadomości na temat sterowania maszynami CNC .
1. jeżeli komputerem sterującym ma być pecet to komunikacja z peryferiami musi być po porcie równoległym gdyż tylko ten port ma wystarczającą ilość sygnałów wejścia i wyjścia
2. jeżeli komputerem sterującym jest komputer zewnętrznym to komunikacja pomiędzy programem sterującym a komputerem sterującym może odbywać się na dowolny sposób czy to usb czy RS 232 jako porty szeregowe czy po Ethernecie , mod-basie czy innym standardzie sieciowym do wyboru
3. dyskusje trzeba by najpierw zacząć czy lepiej ewentualnie ekonomiczniej jest sterować maszyną poprze specjalizowany komputer zewnętrzny (zwany sterownikiem) np CNC-graf , piko-cnc , przystawka do macha na usb czy lan
czy sterować bezpośrednio z PC
podsumowują ten krótki wywód jeżeli sterujemy maszyną bezpośrednio z PC to do dyspozycji mamy tylko port równoległy ewentualnie specjalizowaną kartę która de-faktom tworzy nam port równoległy
A jeżeli sterujemy komputem zewnętrznym to do komunikacji z PC mamy do dyspozycji cały szereg portów szeregowych równoległych i sieciowych


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#19

Post napisał: upanie » 05 lut 2015, 10:43

pin dobrze gada. Dac mu wódki będzie gadał po naszemu ;)

No to chyba jest oczywiste, że bezpośrednio z USB maszyną nie da się sterować.
Cala ta gadka o czasie rzeczywistym dla PC-ta to jakiś chory wymysł.
Systemy operacyjne do PC-tów nie są RT bo nie ma potrzeby a próba ich "urzeczywistnienia" to tylko proteza.
Po co komu ethernet RT? To kolejna proteza. Do PC-ta można podłączyć po USB/ETH czy jakimś innym badziewiu zewnętrzny kontroler, który przejmie na siebie sterowanie i wymóg czosorzeczywistości. Wtedy można użyć nawet tableta a nie pakować całą skrzynię do maszynki. No ale linuxcnc nie jest na to gotowy bo został zaprojektowany lata świetlne temu i tkwi w swojej architekturze nie zważając na postęp technologiczny.
Dlaczego USB jest do tego dobre? Bo jest bardzo szybkie i każdy komputer a nawet tablet to ma. Jest łatwe do oprogramowania. Jest lepszy od ethernetu bo ethernet można bardzo łatwo wywalić zapinając pętlę na switch-u co nieobeznana osoba może zrobić bardzo łatwo. Wtedy cała sieć leci w kosmos no ale to taki sobie argument bo nie powinna przy tm grzebać jakaś melepeta.
Każdy port USB to oddzielny fizycznie port więc awaria jednego nie wpływa inne.
Tak znane są przypadki, że coś działa źle ale to wina jakiegoś konkretnego produktu/producenta itp. a nie USB jako takiego.
Osobiście wszystko jedno mi czy ETH czy USB czy coś innego byleby było łatwo dostępne.
USB jest praktycznie wszędzie a ETH powoli zanika na rzecz WiFi. Są już laptopy, które nie mają portu ETH a USB to wiadomo.
czilałt...


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#20

Post napisał: dance1 » 05 lut 2015, 12:37

kolego jak Tobie pasuje usb to i bardzo dobrze, masz wybór to wybrałeś, a mnie naprawdę niewiele obchodzi co mają nowe laptopy, bo to że świat idzie po taniości i zmierza do czarnej pupy nie od dziś wiadomo. Czemu to też "prawdziwe" komputery, stacje/serwery ciut inaczej są uzbrojone niżeli plastikowe zabawki?.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”