w końcu mamy rok 2015!

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#21

Post napisał: upanie » 05 lut 2015, 12:46

Bo do czego innego służą. Ale prawdziwe komputery/serwery nie posiadają albo posiadają już coraz rzadziej LPT.
Niczego nie wybrałem. Ja tylko twierdzę, że chyba już czas na to aby odejść od tego dziadostwa jakim jest LPT. Bo to, że to dziadostwo to chyba wątpliwości nie ma. Kiedyś nie było ale dzisiaj jest więc słabe te argumenty, że kiedyś miałeś karty akwizycji na LPT. Było minęło. Papa. LPT też niebawem się skończy i co wtedy?
Ta dyskusja tak samo nie ma sensu jak dyskusja nad wyższością samochodów elektrycznych nad spalinowymi. Ropa kiedyś się skończy i z faktami nie ma co dyskutować.
Odchodzę jak LPT na ropę :mrgreen:


czilałt...

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#22

Post napisał: kamar » 05 lut 2015, 13:48

upanie pisze: Ropa kiedyś się skończy i z faktami nie ma co dyskutować.
Odchodzę jak LPT na ropę :mrgreen:
Aż tak bardzo sie nie przejmuj :) slońce też się wypala. Puki co to nie brak nowych plyt z LPT, a jak znikną to pojawi sie co innego i nie będzie to USB. Laptop tak samo jak USB nadaje sie do sterowania.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#23

Post napisał: upanie » 05 lut 2015, 22:55

Tak, tak wiem, do sterowania nadaje się jedynie specjalnie wyselekcjonowana płyta z LPT.
czilałt...


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#24

Post napisał: dance1 » 19 lut 2015, 20:43

temat mi uciekł :twisted:
Kolego ja nigdy w życiu nie napisałem że lpt to jakiś cud także mi tłumaczyć nie musisz, bo wiem że to stary powolny dziad straszny :wink: Dobrze działający bo prosty a co proste to i lata działa także jak komuś pasuje to ok, na siłę nie ma co się w "nowinki" bawić.
Jakbyś zauważył polecałem net/ethernet (kto miał okazję ze sprzętem tego typu się bawić, zrozumie), za chwilę płyty na wifi rynek zaleją, także nie ma o co piany bić.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#25

Post napisał: MlKl » 20 lut 2015, 08:49

Ech, partyzanci z wyciętego lasu... LinuxCNC jest rzeczywistym systemem czasu rzeczywistego, i potrafi pracować przez LPT, bo tylko to złącze się do tego w komputerze PC nadaje. Ale ma też szereg dedykowanych kart MESA, po użyciu których jego możliwości skokowo wzrastają.

Nie zdarzyło mi się, żeby system czy program mi się zamulił. To nie Windows, tu się nic nie dzieje bez mojej zgody.

Reasumując - komputer z LinuxCNC ze sterownikami silników wpiętymi w LPT jest najtańszą ale w pełni funkcjonalną maszyną CNC z RT. Mach przez LPT to pomyłka, choć też jest używany, o RT nie ma mowy. I proszę nie pieprzyć o tym, że LinuxCNC jest be, bo potrafi użyć skutecznie tego, co na pokładzie ma niemal każdy komputer bez konieczności zakupu jakiegoś systemu buforującego. Taki system oznacza pracę bez jakiejkolwiek komunikacji zwrotnej z zadajnikiem trajektorii w czasie rzeczywistym.

LinuxCNC z kartą/kartami MESA działa nadal w czasie rzeczywistym, bo te karty są wpinane w sloty PCI czyli wprost do głównej magistrali komputera.

Miałem okazję pracować na ploterze 4000x1500 sterowanym z Windowsa przez USB. Kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia USB padało w nieoczekiwanym momencie...

Komputer PC nie był projektowany jako maszyna czasu rzeczywistego, i poszczególne typy płyty głównej działają lepiej lub gorzej, albo wręcz zupełnie źle w tym trybie. Stąd konieczność dobrania odpowiedniej płyty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”