pomoc w dobraniu części, widna do TV

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
weeke
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 16:03
Lokalizacja: Polska

pomoc w dobraniu części, widna do TV

#1

Post napisał: weeke » 20 lut 2014, 11:12

Witam,
Nie za bardzo wiedziałem w którym dziale poprosić o pomoc. Więc jeżeli wybrałem zły to przepraszam z góry.

Mój problem polega na tym iż chciałem wykonać windę do TV, znalazłem w sieci zdjęcie

a że pracuję na centrum obróbczym od razu skojarzyłem sobie konstrukcję bardzo podobną używaną właśnie w maszynach cnc. W stołach czy ramach przesuwnych.
Więc chce wzorować się na tej konstrukcji używając silnika, śruby napędowej w środku ramy i po boku dwa wałki prowadzące do łożysk liniowych.
Czy ktoś jest w stanie napisać mi jakiego silnika najlepiej użyć, nie przesadzając z wielkością i mocą, jakiej użyć śruby i jakie części jeszcze będą mi potrzebne
Telewizor to 32 cale, kierunek wysuwu w górę waga telewizora to jakieś 20-25kg
wysuw telewizora to jakieś 60-65 cm.
Niestety nie wiem dokładnie jakich części najlepiej użyć (jaka średnica wałków prowadzących powinna być wystarczająca itp.) żeby nie przesadzać ponieważ ta konstrukcja ma być schowana w komodzie musi być zgrabna

Z góry dziękuje a pomoc :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#2

Post napisał: Segitarius » 20 lut 2014, 12:26

Fajny patent. Można z sąsiadem dzielić się telewizorem. Do 14:00 jest u ciebie, a później winda zabiera go na piętro sąsiada :P

Pamiętaj, że słaby silnik możesz kompensować skokiem gwintu śruby. Jeżeli zastosujesz drobnozwojny możesz użyć bardzo słabego silniczka. Nadrabiając obrotami rzecz jasna.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#3

Post napisał: gregor1975 » 04 mar 2014, 09:54

Co do silnika, to klepnij sobie w wyszukiwarkę hasło dźwignik śrubowy i masz gotowe rozwiązanie, można wybierać. Oczywiście pozostaje kwestia ceny, czy taniej wyjdzie kupić taki gotowy napęd, czy rzeźbić samodzielnie.

Możesz też klepnąć w wyszukiwarkę hasło siłownik elektromagnetyczny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”