Strona 1 z 3

Servomotor vs. krokowy

: 04 lut 2005, 23:23
autor: CodiJack
Witam wszystkich.
Sledze i czytam o frezarkach, poniewaz z kolegami mamy ambitne plany (jak wiekszosc marzycieli :)) zrobienia "fachowej" frezarki. Mamy namierzone prawie wszystko i nagle zaswitala mi pewna watpliwosc. Spotkalem sie gdzies z opinia, ze servomotory sa lepsze od krokowcow.
Czy tak jest naprawde?
Czy chodzi tylko o predkosc posowu?
O rezonans mechaniczny?
Zalozenie jest takie, ze dokladnosc (rozdzielczosc) frezowania bedzie <0,1mm, co nie wydaje sie byc nieosiagalne.
Taka mam watpliwosc, jak w serwomotorze (z wbudowanyym enkoderem np. 200 imp/obrot) robi sie 1 krok? Inaczej w krokowym daje rozkaz do sterownika - zrob jeden krok. Sterownik generuje 1 cykl i patrzy czy enkoder przesunal sie 1 krok. Jak nie to powtarza.
A jak jest z servomotorem? Zwieksza wypelnienie, az sie obroci o 1 krok? Czy wystepuje cos co nazwe "przeskokiem" (zwieksza wypelnienie i moment zrobil sie taki, ze jak zaskoczyl to o 2 impulsy z encodera)?
Czy servomotory przy porownywalnych rozmiarach maja wiekszy moment obrotowy?
Czy TurboCNC (na przyklad) bedzie precyzyjnie sterowl servomotorami (zakladam ze beda posiadaly sterownik step/dir)?
Wiem, ze zadalem duzo pytan, ale googlowalem troche i jest duzo informacji bardziej teoretycznych, a mnie chodzi o info od WAS ludzi z doswiadczeniem.
Moze znacie jakis bardzo praktyczny link z informacjami o ktore pytam, bede wdzieczny.
Przepraszam, za tak dlugi post, ale to i tak czesc tego co mnie jeszcze "gryzie".
Pozdrawiam wszystkich goraco.
CodiJack

: 05 lut 2005, 08:26
autor: chaos
Witam
Serwa na pewno są szybsze od krokowych silników ale są również droższe. Same silniki DC nie są może dużo droższe od silników krokowych, ale sterowniki są kilka razy droższe od sterowników silników krokowych.
Mówie tu o najprostszych rozwiązaniach bo jak ktoś przeznacza na sterowanie powiedzmy 5 czy 10000zł to może sobie powybierać.
Gdzieś na forum ktoś wyliczał koszty najtańszego rozwiązania z serwami i koszty z silnikami krokowymi - poszukaj, porównaj.
Rezonansu mechanicznego można nie brać do głowy w amatorskich maszynach. Zastosowanie zasilania silnika mikrokrokiem likwiduje go zupełnie.

: 05 lut 2005, 09:39
autor: 251mz
CodiJack pisze:Inaczej w krokowym daje rozkaz do sterownika - zrob jeden krok. Sterownik generuje 1 cykl i patrzy czy enkoder przesunal sie 1 krok. Jak nie to powtarza.
w silniku krokowym nie masz sprzezenai zwrotnego silnik- strownik. to oznacza iz strownik zleca wykonanie ilus kroków ale juz nie sprawdza czy to zostalo wykonane.

: 05 lut 2005, 19:47
autor: CodiJack
chaos pisze: Serwa na pewno są szybsze od krokowych silników ale są również droższe. Same silniki DC nie są może dużo droższe od silników krokowych, ale sterowniki są kilka razy droższe od sterowników silników krokowych.
Witam.
Wczesniej znalazlem na gieldzie jak ktos chcial kupic silniki krokowe + sterowanie. W jednej z odpowiedzi "Marisz H" za porownywale pieniadze sugerowal napedy z servami. Sprawdzilem w Gecodrive ceny sterownikow do serv i krokowych to roznica 20$ czyli do przyjecia. Pozostaja jednak mi dwa niewyjasnione pytania:
- w czym serva sa lepsze od krokowych (pomijam predkosc)?
- jak to jest z tym sterowaniem servem, czy zdazyc sie moze, ze servo przeskoczy o jednen "cykl" za daleko - banalniej - sterownik nie wychanuje go po 1 kroku?
Pozdrawiam,
CodiJack.

: 05 lut 2005, 19:51
autor: 251mz
serwo to jestcos w podobie jak silnik pradu stalego tyle ze z dołaczonym enkoderem przynajmniej tak mi mowiono a ze silnik taki jest łatwy w produkcji to za tyle samo kasy mozna kupic mocniejsze serwo niz krokowca i dlatego serwa sa lepsze niz krokowce

: 06 lut 2005, 14:28
autor: fanta
zobacz tez na stronie rutex.com. jest tam ciekawy opis ustawiania parametrow sterownika serwa. jezeli ustawisz parametry na prace bardziej dynamiczna to moze sie zdazyc ze beda gubione "kroki" w trakcie hamowania.
do serw nalezy stosowac dosyc duze zasilacze. zdaje sie ze 10.000 uF na kazdy amper.
osobiscie przymierzam sie do tego rutexa ale juz w nowej wersji ktora powinna sie juz ukazac.

: 06 lut 2005, 19:42
autor: Luki
Silnik DC czyli serwomotor jest zbliżony konstrukcją do zwykłych silników dc z tą różnicą że posiada kilka par biegunów (zwykły silnik 1 para ) najczęściej 3 lub 4 pary. dzięki temu dosiada on bardzo duży moment obrotowy przy mininalnych obrotach. Z resztą serwomotor nie rusza od zera, on cały czas trzyma oś ( tzw. pływanie). Przy zadaniu sygnału sterującego wykonuje ruch w prawo lub lewo. Każdy silnik posiada swoje sprzężenie zwrotne z serwonapędem czyli sterownikiem. Jest to najczęściej jakiś enkoder lub w starszych rozwiązaniach prądniczka tachometryczna. Właśnie to umożliwia trzymanie osi w jednej pozycji przy niezadawaniu sygnału sterującego oraz ruch z odpowiednią prędkością przy zadaniu sygnału sterującego. Silnik sterowany jest impulsami, sygnał ze sprzężenia zwrotnego służy do odpowiedniego wysterowania impulsów aby się równoważyły silnik wtedy stoi w miejscu. Główny sterownik urządzenia nie odczytuje pozycji poprzez enkorer z silnika. Służy do tego dodatkowy enkoder lub liniał. A więc jest drugie sprzężenie zwrotne.

Tak to się mniej więcej odbywa przy profesjonalnych maszynach. Jest to trochę skomplikowane, ale działa znakomicie. Duża dynamika i moment, silnik krokowy nigdy nie zbliży się osiągami do silnika DC przy mniejszych konstrukcjach. Do większych maszyn silnik krokowy wogóle się nie nadaje.

: 06 lut 2005, 20:22
autor: CodiJack
Luki pisze: ... jest drugie sprzężenie zwrotne.
Jest to trochę skomplikowane, ale działa znakomicie. Duża dynamika i moment, silnik krokowy nigdy nie zbliży się osiągami do silnika DC przy mniejszych konstrukcjach. Do większych maszyn silnik krokowy wogóle się nie nadaje.
O kurcze, ale sie zrobilo skomplikowanie. Poczytalem tez info na stronie RUTEX-a i njapierw dam do maszyny krokowe, jak nabiore wprawy i stwierdze, ze musze sie przesiasc na wiecej "powera" to zaczne zglebiac PID-y bo bez tego jak wyczytalem przy servomotorach ani rusz. Dziekuje wszystkim za info (czyt. maly kubelek zimnej wody na rozpalona glowe :) ).
Pozdrawiam,
CodiJack

: 06 lut 2005, 21:45
autor: pltmaxnc
Chyba decyzja na początek słuszna. Z krokowymi jest mniej problemów, taniej i wiecej doświadczeń na naszym forum.
Mimo to proponuję zajrzeć na stronę http://www.k2cnc.com/machines/servo1_detail.html .
Pokazany tam zestaw z servomotorami jest tylko o 6,25 % droższy niż porównywalny z krokowcami, są tam drivery "Gecko" step&dir.
Stronę http://www.k2cnc.com/machines/KG-5050_detail.html polecam wszystkim -- jest dużo nowych zdjęć.
pozdrawiam
17 02 2005
Niestety zmienili ceny i relacja nie jest już taka korzystna :kpl z silnikami krokowymi 800$
kpl z silnikami servo 1025$

: 07 lut 2005, 15:42
autor: Bartul
Czesc.
Serwomotory fajna sprawa tylko droga ,lepiej zainwestować w dobre sterowniki i silniki krokowe a reszte pieniędzy w mechanike .Co po serwomotorach jak mechanika będzie kiepska wydane pieniądze a efekt żaden, tylko tyle ze można się pochwalic ze się ma SERWA :).
Pozdrawiam.