Mam kilka pytań

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Adam R.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 14 sie 2008, 20:04
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Kontakt:

Mam kilka pytań

#1

Post napisał: Adam R. » 03 paź 2013, 22:12

serwus forumowicze, zarejestrowałem się już dawno temu ale minął mi zapał na cnc. Dziś już wiem że jest mi to nie zbędne i drążę temat. W moim przypadku często będe frezował alu. Cały czas rozmyślam czy budować czy kupić używaną i przerobić ją na swoje potrzeby.
Jako że mieszkam w Rawie Mazowieckiej zbytno nie ma nikogo w mojej okolicy kto ma doświadczenie z budową cnc. Ale że więcej wiecie odemnie w temacie cnc to pozwolę sobie zadać wam kilka pytań:

Pytania odnoście ploteru frezującego z ruchomą bramą
1. do napędu śruby trapezowe z kasowaniem luzu czy śruby kulowe? Interesuje mnie dokładność na poziomie pięciu setek
2. średnice wałków (oczywiście podparte) im większa średnica tym lepiej/dokładniej/stabilniej ?
3. Czy to na osi X czy Y czy Z wszędzie widzę po dwa wózki na wałku, czy dodanie trzeciego między nimi zwiększy dokładność/stabilność ?
4. Rozumiem że im większy rozstaw wózków tym „lepiej” ? (oczywiście w granicy rozsadku)
5. pole robocze 1000x500x200, materiał obrabiany alu, konstrukcja maszynki to profile 80x40x4, czy jest sens aby zalać wew. profile betonem dla zwiększenia masy która moim zdaniem może lepiej absorbować wszelkie drgania

Pytanie podnośnie zdjęcia z poniższego adresu

6. oś X, zastosowanie dwóch śrub i dwóch silników, jeden po lewej a drugi po prawej może tak być ?


Pytanie podnośnie zdjęcia z poniższego adresu

7. oś Y, im większy rozstaw wałków prowadzących tym większa stabilność/dokładność tak?



Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: wojtek30 » 06 paź 2013, 12:25

Witaj, ze studiowania forum i z własnych praktyk postaram się odpowiedzieć:

1. Ja mam śruby trapezowe z nakrętkami z poliamidu i jest przyzwoicie, ale jak chcesz mieć taką dokładność jak piszesz, to lepiej kulowe.
2. Doświadczenie pokazuje, że f16 są wystarczające w większości przypadków, lepiej jednak brać fi20, nieduża różnica cenowa a łożyska mogą większe siły przenosić.
3. Nic to nie daje a utrudnia tylko skalibrowanie całości.
4. Tak.
5. Tak, polimerobetonem, jest na to wiele przykładów na forum.
6. Tak, pytanie tylko, czy przy takim polu roboczym jest to potrzebne (to jest oś Y).
7. Tak, suport osi Z działa jak dźwignia, im większy rozstaw na bramie tym lepiej (to jest oś X).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”