Stół podciśnieniowy - jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
maryushr
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 62
Rejestracja: 26 mar 2012, 20:10
Lokalizacja: Kęty

Stół podciśnieniowy - jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

#1

Post napisał: maryushr » 24 paź 2012, 21:35

Witam,

chciałbym sobie ułatwić nieco prace i myślę nad wykonaniem stołu podciśnieniowego. Nie chce inwestować w gotowe rozwiązania, bo są dosyć kosztowne. Stół ma mieć wymiary 40x40cm. Z jakiego materiału byłoby najlepiej wykonać taki stolik i jakie rozwiązania konstrukcyjne są najlepsze? Do tego będę potrzebował pompę podciśnieniową i tutaj też chciałbym się doradzić przy jej wyborze. Bardzo proszę o pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#2

Post napisał: mumin » 25 paź 2012, 07:44

Ja zrobiłem stolik z plexi 10mm, frezowane kanały frezem 6mm na głebokość 5mm (siatka) na to płyta plexi 5mm z wywierconymi otworami w przecięciach siatki. Otwory dwustopniowe 5mm u góry na dole 1mm, większe na kołki ułatwiające pozycjonowanie. Górna plexi przyklejona (uszczelniona) na silikon naprawdę baaardzo mała ilość inaczej środek płyty się ugnie pod podciśnieniem.
Do tego pompa taka sama jak http://allegro.pl/pompa-prozniowa-230-v ... 95243.html jestem nawet zadowolony co prawda pompa mogła by mieć większą wydajność, teraz trzeba niestety dokładnie uszczelniać nieużywane otworki.
Generalnie stosuję patent kolegi z forum zaklejam naklejką całość i przebijam szpilką tylko te otwory które potrzebuję, trzyma jak wściekłe frezowałem np mosiądz bez problemów.
Wcześniej miałem zrobiony stolik z mdf przykryty plexą ale trzeba bardzo uszczelniać bo mdf jest jak sitko.
A jeszcze jedno stolik ma wielkość A4


Autor tematu
maryushr
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 62
Rejestracja: 26 mar 2012, 20:10
Lokalizacja: Kęty

#3

Post napisał: maryushr » 25 paź 2012, 10:24

Dziękuję Koledze za odpowiedź, całkowicie wyjaśniło mi to ten temat. Początkowo myślałem o zastosowaniu płyty z MDFu, ale widać potwierdza się fakt, że ta płyta przepuszcza powietrze i zaniżałaby znacznie możliwości takiego stołu. Jeszcze chciałbym zapytać w jakich odległościach frezowane były rowki? I wydaje mi się, że na moje potrzeby musiałbym zastosować nieco większą pompę.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 25 paź 2012, 10:41

maryushr pisze:Dziękuję Koledze za odpowiedź, całkowicie wyjaśniło mi to ten temat. Początkowo myślałem o zastosowaniu płyty z MDFu, ale widać potwierdza się fakt, że ta płyta przepuszcza powietrze i zaniżałaby znacznie możliwości takiego stołu...
Wystarczy MDF ...pomalowac kilka razy i po sprawie.

q

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#5

Post napisał: mumin » 25 paź 2012, 11:40

Ja frezowałem tak aby zostały kostki 1cmx1cm

Oczywiście że można pomalować mdf, ja początkowo zrobiłem to tak że zaślepiłem wszystkie otwory i malowałem po uruchomieniu pompy w ten sposób miałem ładną impregnację ale że był to mój pierwszy mały testowy stolik kolejny większy postanowiłem się tak nie paprać i zrobić to z czegoś fajniejszego w obróbce i dającego 100% pewności na szczelność itd. Zresztą mam już dość drewna w maszynach cnc dzisiaj tak, jutro inaczej eeee


Autor tematu
maryushr
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 62
Rejestracja: 26 mar 2012, 20:10
Lokalizacja: Kęty

#6

Post napisał: maryushr » 26 paź 2012, 00:19

mumin pisze: ...i zrobić to z czegoś fajniejszego w obróbce i dającego 100% pewności na szczelność itd. Zresztą mam już dość drewna w maszynach cnc dzisiaj tak, jutro inaczej eeee.
Jestem tego samego zdania, jeśli coś robić, to tak żeby później się nad tym nie zastanawiać, czy to na pewno spełnia moje oczekiwania i w ostateczności nie robić poprawek albo nie wykonywać na nowo, bo to strata czasu. Lepiej raz a porządnie i będzie służyło przez długi czas. Pewnie taka impregnacja MDFu przyniosłaby skutek, ale osobiście nie chce drewna w maszynie. Doszedłem do wniosku, że jednak ta pompa będzie wystarczająca.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: bh91 » 26 paź 2012, 14:17

Hej! Nie tak dawno dużo kombinowałem z pompami i stołami podciśnieniowymi.

Drewno ma jedną dużą zaletę. Jak je przefrezujesz stół ( a to pewne na 100%) - bierzesz nowy kawałek drewna i jest ekstra. Ja mam stół od cnc+ (reklamował się na allegro). Dorobiłem do niego płytę górną z Alu 10mm a co 2 otworki jest gwint - także więc nie zawsze muszę włączać pompę. sztywność jest duża i pasuje mi to rozwiązanie.

Co do pompy - jedynym słusznym wyborem jest pompa bocznokanałowa. Bedziesz mógł mieć nieszczelny stół a i tak będzie działać :) no i przepompuje bez obrazy wodę - co ważne używając chłodziwa.

Pamiętaj, że pompa o małej sprawności będzie słabo trzymać w miarę frezowania materiału (zrobisz szczelinkę - już będzie uciekać wtedy)

Jak nie chcesz się denerwować to nie ma co oszczędzać.
Ja dałem za stół 250zł za płytę górną Alu 500zł a za pompę 550zł.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: syntetyczny » 26 paź 2012, 16:15

Stoły próżniowe, czy też podciśnieniowe były już poruszane nie jeden raz. Tutaj jest wg mnie skarbnica wiedzy na ten temat.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
maryushr
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 62
Rejestracja: 26 mar 2012, 20:10
Lokalizacja: Kęty

#9

Post napisał: maryushr » 28 paź 2012, 11:26

Kupiłem pompę próżniową wskazaną w jednej z powyższych odpowiedzi, zobaczę jak będzie się sprawować i czy wystarczy na moje potrzeby. Co do stołu - spód na pewno wykonam z plexi, ale mam wątpliwości, co do tego materiału na górną płytę, bo przykładowo, gdy będę coś wycinał to mimowolnie frez pójdzie po powierzchni plexi i po jakimś czasie górna płyta będzie do wymiany. Chyba, że stosuje się tu jakieś wymienne podkładki, które zapobiegają frezowaniu stołu. Myślę, że na górę jednak bardziej odpowiedni będzie MDF. Wydaję mi się, że do pompy słusznie byłoby zastosować zbiornik, w którym wytwarzane byłoby podciśnienie i dodatkowo można dodać filtry.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#10

Post napisał: mumin » 29 paź 2012, 08:25

Górną część stolika mam zrobioną tak jak pisałem z plexi, aby uchronić się przed uszkodzeniami przy cięciu pod cięty materiał podkładam kartkę papieru z drukarki ma 0,1mm jak się uszkodzi to niewielka strata :) oczywiście na stoliku jest jeszcze naklejka można dać więcej niż jedną warstwę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”