Budowa Frezarki Budżet to od 1000zl do 2000 zł prosze o pomo

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
arbuz0330
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:27
Lokalizacja: krakow

Budowa Frezarki Budżet to od 1000zl do 2000 zł prosze o pomo

#1

Post napisał: arbuz0330 » 24 lut 2012, 22:50

Witam,

Jestem zielony, nigdy nie budowałem frezarki a nadszedł czas ze bardzo mi bedzie pomocna.
Tak jak napisałem w temacie budżet od 1 do 2 tysiecy zł jak wiadomo wole wydać jak najmniej ale z drugiej strony chciałbym otrzymać produkt sensownyw użytkowaniu.

Celem budowy cnc jest obróbka drewna, pleksi, dibond itp materialy sztuczne. Głównie chodzi mi o grawerowanie.

Wielkosć pola roboczego bedzie mnie satysfakcjonowac w postaci 300mm na 300mm.

Ogólnie jestem zielony w tej tematyce dlatego chcialbym otrzymac propozycje od doswiadczonych kolegow co warto, jaka konstrukcje zastosowac. Jezeli ktos ma gotowe rysunki, instrukcje know - how jak zrobic bede wdzieczny.

Wiem ze moze wymagam zbyt wiele ale niewiem od czego zaczac dlatego kazda konstruktywna podpowiedz bedzie cenna dla mnie.

Chciałbym stworzyc konstrukcje aluminiowa niz drewniana ale jestem otwarty na kazde propozycje wiec jezeli drewniana bedzie latwiejsza lub i lepsza to zapewne zmienie zdanie.


dziekuje i czekam na podpowiedzi.

Artur



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 24 lut 2012, 23:42

arbuz0330 pisze:Wiem ze moze wymagam zbyt wiele ale niewiem od czego zaczac dlatego kazda konstruktywna podpowiedz bedzie cenna dla mnie.
Fakt, wymagasz zbyt wiele. Pytasz się od czego zacząć? Od przeczytania forum. Zaoszczędzisz sobie i nam czasu na kolejne te same odpowiedzi z serii: "2000zl to przeznacz sobie na dwie skrzynki dobrej wódki". Jeśli coś ma być "sensowne w użytkowaniu", to nie zrobisz tego w tym budżecie. Planami też nikt się z Tobą raczej nie podzieli, narysuj coś sam i poddaj to krytyce, wtedy będziemy mogli coś doradzić lub pomóc.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź była z tych "konstruktywnych" :roll:
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 25 lut 2012, 09:28

Samo aluminium na taką maszynę będzie kosztować więcej.

Niestety - smutna dla wielu prawda wygląda tak, że działającą maszynę CNC wprawdzie da się poskładać z byle czego, ale i byle co się na niej zrobi. A jak się chce na maszynce popracować i jeszcze na tym zarobić, to trzeba w nią włożyć. Można szukać oszczędności, ale nie da się z budżetem zjechać do tysiąca, czy nawet dwóch.

Ja na tę chwilę już wydałem tysiąc złotych - i mam dopiero komputer, płytę główną, moduł zasilający, softstart do niego i transformator` toroidalny. Za grosze kupiłem encoder, ale nadal go nie dostosowałem jeszcze do końca. Na silniki i sterowniki wydam kolejny tysiąc - a gdzie konstrukcja samej maszyny?

CNC jako hobby to zajęcie dla bogatego człowieka. Inwestycja w CNC może być opłacalna, pod warunkiem posiadania pomysłu na sprzedaż produkowanych na owym CNC przedmiotów. Konkurencja na rynku jest spora.


Autor tematu
arbuz0330
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:27
Lokalizacja: krakow

#4

Post napisał: arbuz0330 » 25 lut 2012, 09:36

Jestem lekko zmuszony coś wyprodukować dla potrzeb własnych. Dlatego jeżeli 2 tys. zl to tylko na wódkę wiec jeżeli ktoś ma jakaś propozycje ile kasy oczywiście minimalnie jest potrzebne na zbudowanie czegoś sensownego to proszę pisać.

Tak jak pisałem nie jest mi potrzebne duże pole robocze, max 300mm na 300mm lub nawet format A4 tez by wystarczył.

Jasne czytam forum jest wiele konstrukcji tutaj opisanych ale nie wiem na co się zdecydować
czy zacząć budowę od konstrukcji aluminiowej czy drewnianej lub może jeszcze stalowej.

Najbardziej zdecydowany jestem na aluminium.

I pytanie jaki budżet czysto orientacyjnie trzeba przeznaczyć na budowę takiej konstrukcji ?
czy do 4 tysięcy mogę się zmieścić ?

tak aby konstrukcja i urządzenie było w stanie grawerować w drewnie, pleksi ???


Rozumiem wiec co mozna zastosowac sensownego, powiedzmy ze mam dostep do spawania stali i aluminium w przystepnej cenie wiec ktos moze cos zrobic dla mnie w przyzwoitych cenach. Zakup aluminium czy stali tez moge miec w troszke nizszej niz rynkowa cena, mam pewne upusty w niektorych miejscach, mam laptopa ktory napewno przeznaczyl bym do sterowania CNC, nawet gdzie lezy jakis Dremel ale zapewne to niewystarczajace narzedzie do pracy.

Pracowalem na pelnowymiarowym ploterze wiec zasady dzialania ogolne znam.


Co tu dużo mówić mam pomysł na produkt i rynek zbytu mogę dać komuś na zlecenie
i mieć produkt tylko pośrednicząc i tak zapewne zrobię w początkowej fazie, ale jak to zatrybi to w przyszłości będę chciał mieć coś swojego i dłubać w garażu na własnej maszynce a będzie to grawerka w pleksi wiec nie jest to zbyt wymagające mnie się wydaje. Chętnie pozostał bym przy zlecaniu komuś roboty ale niestety ceny wykonania są na poziomie ze niezbyt korzystne będzie sprzedaż produktu końcowego i t jest główna przyczyna próby budowy własnej maszynki. Mógłbym zamówić coś chin ale już naczytałem się jaki to kawałek złomu wiec sobie odpuściłem.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 25 lut 2012, 10:22

do 4KPLN juz mozna kombinowac
zobacz moja frezarynke link
ostatecznie pole wyszlo 170x250 bierze alu i takie tam. idealem wiadomo nie jest. ale np nieśmiertelnik wygraweruje a i czesci do modelarki na niej frezowalem.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 25 lut 2012, 13:59

Przyzwoity silnik kosztuje 150 zł, da się nim od biedy sterować chińskim sterownikiem 3xTB6560 za 150zł na Ebay i do tego zasilacz za 100 zł minimum.
Na trzy osie to wychodzi 700 zł i możesz sobie popatrzeć jak silniki się kręcą.
Tak więc w 2000 zł można się od biedy zmieścić, ale absolutnie wszystko oprócz śrub i prowadnic trzeba zrobić samemu i to ze stali, nie z aluminium.
To jest absolutne minimum i warto do tego dorzucić jeszcze z tysiąc, żeby potem nie żałować.
Zasada jest taka, że można dołożyć 50 zł i kupić coś lepszego zamiast gorszego, ale jak się kupi gorsze, to dołożyć 50 zł żeby mieć lepsze się już nie da.

.


Autor tematu
arbuz0330
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:27
Lokalizacja: krakow

#7

Post napisał: arbuz0330 » 25 lut 2012, 14:24

Do zacharius

Ta twoja maszynka wygląda świetnie podoba mi się, coś w tym stylu zapewne by mi odpowiadało. Tylko jak widzę skomplikowanie niektórych elementów to już wiem ze będzie trudno.

Jestem jak najbardziej na tak jeżeli chodzi o zwiększenie budżetu wole od początku dołożyć i później mieć spokojna głowę.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 25 lut 2012, 15:15

tuxcnc pisze:Przyzwoity silnik kosztuje 150 zł...
Jasne. W dodatku koniecznie musi miec 3Nm ;)

Mam tylko jeden silnik drozszy niz 100zl, reszta to 2Nm po 92zl.
Pracuja dzien w dzien robiac co do nich nalezy bez dyskusji ;)

Jak ktos ma czas to kupi uzywki pewnie po 50-60zl lub taniej.

q

[ Dodano: 2012-02-25, 15:19 ]
arbuz0330 pisze:Jestem lekko zmuszony coś wyprodukować dla potrzeb własnych.
Witaj w klubie.

Zerknij na ta konstrukcje:
https://www.cnc.info.pl/topics58/400x30 ... =lignofolu

Jesli zrobisz cos w ten desen ale dasz zamiast paskow sruby trapezowe
to bedzie to maszynka spelniajaca Twoje wymagania...
Walki mozna spokojnie dac 16mm zamiast 20mm.

Nie chce mi sie dokladnie liczyc ale w 2000zl powinienes sie zmiescic
bez problemu.

q


Autor tematu
arbuz0330
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:27
Lokalizacja: krakow

#9

Post napisał: arbuz0330 » 25 lut 2012, 16:01

Fajna sprawa ta ten twoj ploterek, tylko ja mam problem od czego zaczac wiem wiem zdecydowac sie na jakas konstrukcje, material. Teraz mysle o konstrukcji stalowej aczkolwiek i drewniana jest w kregu zainteresowan.


Na stronie www szeroko tutaj reklamowanej znalazlem gotowe projekty frezarek.
Teraz moje pytanie czy jest to cos warte i godne uwagi bo koszt rzedu 100 zl jak dla mnie jest bardzo ok, dla moich wymagan wybralbym wersje 2 czyli ''Projekt małego plotera frezującego''
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/projekty_maszyn.htm

teraz pytanie do kolegow czy ten projekt jest godny uwagi?? konstrukcja jest ok ?
bo jak dla mnie pole robocze za duze ale zawsze lepsze wieksze niz mniejsze wiec i takie bedzie ok, nastepne pytanie czy taki ploterek bedzie dobry do obrobki tworzyw sztucznych ???

ktos powie a czemu nie zrobic tego samemu bez placenia za projekt tylko ze ja wole zaplacic a uniknac zbednych niespodzianek podczas produkcji maszynki.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#10

Post napisał: oprawcafotografii » 26 lut 2012, 15:03

arbuz0330 pisze:Fajna sprawa ta ten twoj ploterek, tylko ja mam problem od czego zaczac wiem wiem zdecydowac sie na jakas konstrukcje, material. Teraz mysle o konstrukcji stalowej aczkolwiek i drewniana jest w kregu zainteresowan.
Rozwijasz sie :) Jeszcze chwila i bedzie to epoxybeton ;)
''Projekt małego plotera frezującego''
Dluugie wiszace prowadnice. Nie wchodz w takie projekty.
ktos powie a czemu nie zrobic tego samemu bez placenia za projekt tylko ze ja
wole zaplacic a uniknac zbednych niespodzianek podczas produkcji maszynki.
Naiwnie myslisz, ze jak za cos placisz to musi byc dobre? Mozesz sie rozczarowac ;)
Z latwoscia znajdziesz w sieci wiele darmowych projektow, znacznie lepszych.

Poogladaj co koledzy robia, pomysl i buduj. Na poziomie niewielkich
dokladnosci a o tym mowimy to jest proste. Problemy zaczynaja sie gdy
potrzebna jest realna dokladnosc produkcji na poziomie pojedynczych setek mm..

q

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”