Frezarka CNC o bardzo małym polu roboczym

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#41

Post napisał: pitsa » 22 wrz 2011, 17:28

Zrób jeszcze symulację montażu z użyciem narzędzi. Lepiej wcześniej przewidzieć czy to się da zmontować. ;-)


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#42

Post napisał: oskaeg » 22 wrz 2011, 19:08

pitsa pisze:Zrób jeszcze symulację montażu z użyciem narzędzi. Lepiej wcześniej przewidzieć czy to się da zmontować. ;-)
No wiem ze symulacja może nie rzuca na kolana :mrgreen: ale wole się upewnić czy wszystko dobrze obmyśliłem zanim przystąpię do budowy tego cacka. Potrzebuje się jeszcze tylko poradzić jakie silniki będą najodpowiedniejsze i jakie wrzeciono zastosować. Przypomnę ze maszynka ma być do frezowania aluminium i znalu.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#43

Post napisał: pitsa » 22 wrz 2011, 19:18

Trzeba zrobić to na lekkim szkielecie, gotową wstawić do środka i dopiero wtedy przymocować na śruby.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#44

Post napisał: Pawel Pawlicki » 22 wrz 2011, 20:19

oskaeg pisze: Potrzebuje się jeszcze tylko poradzić jakie silniki będą najodpowiedniejsze i jakie wrzeciono zastosować. Przypomnę ze maszynka ma być do frezowania aluminium i znalu.
Do małych precyzyjnych rzeczy potrzebujesz naprawdę wysokich obrotów i bardzo dobrej oprawki. Sam używam małych frezów (1 mm średnicy to dla mnie olbrzym) zazwyczaj 0.2-0.4 mm, lub grawerskie piramidalne 10 albo nawet 6 stopni
Obrazek
frez 1mm
Obrazek
frez 0.13 mm
Obrazek
grawerski 6 stopni

przy takich małych i delikatnych narzędziach frezy urywają się od samej wibracji (no może nie aż tak ale czasem łamią się bez powodu), sensowne prędkości obrotowe narzędzia to tak od 40 tys, przy 60 tys obrotów na frezach 0.2 mm nie pozwalam sobie na większy posuw niż 60-90 mm na minutę o ile nie chce mieć połamanych frezów co kilka minut i zagłębianie się w materiale maksymalnie na 25% średnicy. Bardzo ważne jest usuwanie wiórów spod frezu. Żeby jakieś było.
Przy prędkościach powyżej 40 tys obrotów tuleje i nakrętki ER (u mnie ER8 1/8 cala - 3.175 mm) powinny być HS - high speed, inne to loteria, mogą być jako tako wyważone ale mogą rozwalać łozyska wrzeciona które powinny byc ceramiczne jak najbardziej i powodowac łamanie frezów które też tanie nie są. Najlepsze byłyby tuleje Rego Fix ale to koszt około 600 zł za małą nakrętkę.
Wysokie obroty można uzyskać kupując chińczyka ze sterownikiem za ok. 1500 PLN:
Obrazek
kombinując coś z silnikiem modelarskim i tzw. fortunką ale to tak do 30 tys.:
Obrazek
albo pneumatyczne
Obrazek
które niestety też nie jest tanie bo dochodzi do tego jeszcze źródło sprężonego powietrza.
Dobra wiadomość jest taka, że wrzeciona wysokoobrotowe małej mocy są ciche. Sam mam chińczyka i po zamknięciu obudowy hałas jest taki jak z elektrycznej szczoteczki do zebów tylko na wyższych częstotliwościach.
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#45

Post napisał: oskaeg » 23 wrz 2011, 17:15

Bardzo dziękuje za podpowiedz.
przy takich małych i delikatnych narzędziach frezy urywają się od samej wibracji (no może nie aż tak ale czasem łamią się bez powodu),
Miałem to samo, uwaliłem na zośce 2 takie 3 milimetrowe frezy i to na aluminium one praktycznie nawet nie stykały się z materiałem a posuw był milimetrowy. Maksymalna prędkość tej frezarki to - 2756 obr/minute.

Chciałem przerobić sobie zośkę na CNC ale w tym przypadku mija się to z celem bo do takiej zgrubnej obróbki wystarczy mi ręczna obsługa. Jestem zmuszony zbudować sobie takie maleństwo do prac wykończeniowych tylko nie chcę na początek się tak kosztować jeżeli wszystko będzie dobrze to mogę zainwestować więcej. Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy można na początek zamontować takie wrzeciono http://allegro.pl/kress-1050-fme-frezar ... 62744.html szukałem w internecie silników nawet na chińskich stronkach i ciężko jest dostać takie prędkości o jakich piszesz.


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#46

Post napisał: wt » 24 wrz 2011, 21:45

Ten Kress z oferty wygląda zachęcająco, a ponieważ, jak się domyślam, ważnym składnikiem jest tu cena, to cena decyduje. Dla większych obrotów może warto rozdzielić narzędzia i zaopatrzyć się w końcówkę od unita dentystycznego i zasilić powietrzem.


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#47

Post napisał: Pawel Pawlicki » 24 wrz 2011, 22:11

Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#48

Post napisał: oskaeg » 25 wrz 2011, 01:51

No faktycznie są te wrzeciona ale ceny przyprawiają o ból głowy. Tak przeglądałem rożne te silniki modelarskie, wrzeciona elektryczne i zatrzymałem się na wrzecionach pneumatycznych.

Czy aby na pewno jest to nieopłacalne ? Znalazłem rożne wrzeciona i szlifierki w niskich cenach

http://www.aliexpress.com/product-gs/30 ... alers.html

http://www.aliexpress.com/product-fm/45 ... alers.html

http://www.aliexpress.com/product-gs/26 ... alers.html

Powiem tak nie znam się na narzędziach pneumatycznych ale czy taki o to kompresor nie był by wystarczający do wyżej wymienionych wrzecion ?

http://allegro.pl/sprezarka-kompresor-5 ... 18102.html


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#49

Post napisał: Bbuli » 25 wrz 2011, 09:15

Taki kompresorek napędzi takie wrzeciionko przez minutę-dwie.Pobór powietrza jest ogromny-to tak jak podłączyć na wyjściu wężyk fi6 i dać pełny ptrzepływ.Kompresorek nie nadąży.Będzie pracował jak betoniarka non stop.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#50

Post napisał: BYDGOST » 25 wrz 2011, 10:03

Ani te szlifierki jak i sprężarka nie nadają się do pracy ciągłej.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”