Strona 1 z 3

Gdzie tanio zlecić wycięcie części do CNC laserem, frezarką?

: 28 lis 2005, 19:25
autor: filip_gd
Witam
Chciałbym zlecić frezowanie lub cięcie laserem części do mojej obrabiarki cnc
Zlożyłem zapytanie do firmy na cięcie laserem ale wyliczyli mi 2000zł za samą robociznę
Czy moglibyscie mi pomóc nie jestem w stanie tyle zaplacić.
Materiał to 10mm aluminium ew. może być 10mm stal.
Może któryś z froumowiczów może mi wyciąć części.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam

: 28 lis 2005, 19:44
autor: DZIKUS
regularnie zlecam takie rzeczy i mam wzglednie tanie wejscie na laser, zapewniam wlasny material,
skrobnij do mnie maila
dzikus-cnc MAŁPA o2 KROPKA pl

: 28 lis 2005, 19:50
autor: pit202
jak to jest z tym laserem ? chodzi mi o krawedzie, ja widzialem ze one sa dosc ostre , a tu mi jeden wmawia ze laser slaby, ze z dobrego lasera nie sa ostre krawedzie , dokladnie chodzi mi o kwasowke 4mm .

: 28 lis 2005, 20:33
autor: DZIKUS
na swoj prywatny uzytek cialem maksymalnie kawsowke o grubosci 6mm, jakosc powierzchni bocznych jest lepsza niz po frezowaniu. swego czasu sam pracowalem przy laserze (programowalem), ale to byl stary, czternastoletni trup ktory miewal problemy z cieciem blachy czarnej grubosci 8mm. teraz od ponad roku regularnie tne na laserze ktory daje bardzo dobra powierzchnie przy kwasowce 16mm, stal czarna tnie o grubosci ponad 20mm (wiadomo, ze przy takiej grubosci slady po paleniu sa juz wyrazne).
generalnie nie widze innej szybkiej metody do wykonywania malych serii detali z taka dokladnoscia i jakoscia powierzchni.

: 28 lis 2005, 22:34
autor: fanta
ciecie woda. widzialem na targach co ta technologia potrafi. granit do 120 mm jak zyletka :) nie mowie o alu z ktorym laser ma spore problemy bo sie topi.

: 28 lis 2005, 22:35
autor: pit202
szkoda ze nie napisales o krawędziach, czy sa ostre ? czy są zatępione ?

: 28 lis 2005, 23:21
autor: DZIKUS
dobry laser daje krawedzie ostre. woda daje krawedzie zatepione.

Re: Gdzie tanio zlecić wycięcie części do CNC laserem, freza

: 08 lip 2006, 13:30
autor: Barthez
filip_gd pisze:Witam
Chciałbym zlecić frezowanie lub cięcie laserem części do mojej obrabiarki cnc
Zlożyłem zapytanie do firmy na cięcie laserem ale wyliczyli mi 2000zł za samą robociznę
Czy moglibyscie mi pomóc nie jestem w stanie tyle zaplacić.
Materiał to 10mm aluminium ew. może być 10mm stal.
Może któryś z froumowiczów może mi wyciąć części.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam
W firmie której parcuje Mamy wodną maszynę czyli cięcie strumieniem wodnym, z dynamiczną głowicą. Ostatnio ciołem aluminium grubości 85mm, Moja niunia posiada dynamiczną głowice co powuje eleminowanie stożka. Na 85 miałem 0,35mm stożka, Ale na 10mm jestem w stanie zrobić do 0.1mm bez problemu. W razie czego wejć na stronkę tej firmy COOVAP

Pozdrawiam[/list]

: 08 lip 2006, 14:23
autor: pltmaxnc
Barthez
A jakie macie orientacyjne ceny ?
Ile kosztuje np cięcie mb stali zwyklej gr 10 mm a ile 20mm ?
Jaki będzie koszt analogicznego cięcia aluminium ?
Czy macie wlasne materialy (stal i al) czy trzeba dostarczyć?

: 29 paź 2006, 21:25
autor: pioks
Uważam że alu to zły pomysł - jest 3 razy lżejsze i dużo droższe, również droższe w cięciu laserowym. Alu ma o wiele mniejszy moduł Younga sprawiając że maszyna straci sztywność.
Maszyna mając lżejsze elementy będzie potrzebowała mniej mocy na ich rozpędzenie, albo jak kto woli w takiej samej konstrukcji z cięższego materiału będziesz mógł stosować ograniczone przyspieszenia do rozpędzania i hamowania - gdyż może dojść do "prze-kroczenia" (czy jak kto woli zgubienia kroku) silnika.

Jest dość duże zróżnicowanie własności stopów aluminium w zależności od jego składu chemicznego oraz obróbki zgniotem jak i cieplnej. Stopy aluminium z miedzią nadają się do utwardzania wydzieleniowego i jeśli zastosujesz te wszystkie sztuczki to możesz uzyskać fajne parametry, ale to jest dość ostra jazda i trzeba to wszystko kleić... Nie zapominając, że wszystko to kosztuje. Polecam Tobie zaprojektowanie maszyny ze stali węglowej i zastosowania gięcia krawędziowego a później skręcania. Maksymalną sztywność uzyskasz poprzez odpowiednie profile zimnogięte.

Co do kwasówki i stali czarnej (węglowej). Kwaśna 0H18N9 kosztuje dziś około 16PLN/kg - spawanie odpowiednio droższymi materiałami, a później trzeba ją jeszcze pasywować, wszystkie elementy łączne jak śrubki i inne muszą również być z materiałów które nie zawierają węgla bo zaczną korodować, bo kwasówka "zarazi się" węglem.

Stal niestopowa, konstrukcyjna, zwykłej jakości, spawalna np gatunki St3S (Re=185-235 MPa) kosztuje kilka PLN/kg, wydaje mi się bardziej odpowiednia. Cięcie laserem tańsze.

Nikt właściwie na forum porządnie nie zabrał się za materiał z jakiego robić maszynki, jak przyglądam się zdjęciom to widzę wiele błędów konstrukcyjnych - może nie tyle błędów ale przewymiarowania przesztywniania w miejscach nieuzasadnionych i wiele innych.

Ja jak się za swoją zabiorę to napewno będzie to stal węglowa, profilowana przez gięcie krawędziwowe i uciekać będę od spawania jak tylko się da.