Pracuje na AXYZ

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

szkutnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2008, 23:44
Lokalizacja: warszawa

#91

Post napisał: szkutnik » 27 kwie 2011, 20:32

a masz może opis pinów na wejściu ? to może jakiś specjalista coś mi dobierze



Tagi:


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#92

Post napisał: AndrzejJS » 27 kwie 2011, 21:42

Takich rzeczy AXYZ nigdy nie udostepnialo! :-)
Wszystko zalezy od wieku twojej maszyny i od wesji plyty glownej sterowania.
To ta umieszczona dosc centralnie w szafie ze sterowaniem.
Zobacz do ktorego miejsca na plycie glownej jest podlaczony kabel od
gniazda umieszczonego na boku szafy.
Moze udaloby ci sie zrobic zdjecie plyty glownej a zwlaszcza tego miejsca to moglbym porownac
to z moimi AXYZami, kazda miala inny rodzaj polaczenia.
Jesli masz maszyne ktora miala taka przejscowke z USB na RS485 to
wystarczy postarac sie o taka przejscowke, nie musi byc od AXYZa.

Pozdrawiam, AndrzejJS


Sign_tom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: UK

#93

Post napisał: Sign_tom » 15 sie 2011, 21:22

Witam. przegladam to forum od ok 6 miesiecy (czyli od momentu jak zaczalem pracowac na AXYZie). ale mam pytanie do bardziej doswiadczonych operatorow.
Na poczatku cos o sobie:
pracuje w firmie w Anglii produkujacej znaki, witryny reklamowe. Tniemy roznego rodzaju plexi oraz aluminium.
Posiadamy w sumie 3 maszyny AXYZ:
millenium, 4008(AMC) krokowka,6010 7G (A2MC) serwo.
na poczatku bylem operatorem 4008 przy czym nie uzywalismy ToolPatha tylko ArtCama i przesylalismy przez DNC.
Dostalem 'awans' na maszyne A2MC - a raczej drugi operator jest zbyt leniwy by sie jej nauczyc hehe
Nie mam doswiadczenia z innymi maszynami wiec i moja opinia moze byc wg. niektorych traktowana z przymrozeniem oka ale co mi tam.
Ktos wczesniej pisal,ze maszyna sie przy zakretach/skosach zatrzymuje - na maszynie A2MC zauwazylem, ze zwalnia przy czym wyglada to dosyc plynnie - PLUS.
Budowa maszyny identyczna AMC - A2MC - nie jestem ekspertem wiec brak opini.
W obu maszynach mamy te samo wrzeciono HSD - calkiem niezle bydle :)
W nowszej maszynie mamy zmieniacz z 7 narzedziami - moglby pracowac szybciej, jest pare niepotrzebnych ruchow, ale w sumie jest OK.
Uzywamy pomp firmy Becker z 'tlumikiem', nie wiem jaka jest roznica cenowa ale tlumik powinien byc.
Przy 4008 standardowe problemy to ww. luzy oraz nieszczesne paski w X. Chociaz w ciagu tych 6 miesiecy tylko raz poszedl pasek - przez telefon wytlumaczyli jak wymienic co jest dla mnie plusem, ze nie naciagneli na koszta (ale o serwisie pozniej).
System chlodzenia niestety sie brudzi i zacina - mogli by to lepiej zaprojektowac.
Wymiana narzedzi w starym zmieniaczu rowniez dosc dlugo trwa - ale jednak nie mialem problemow z tym,ze wrzeciono nadal sie krecilo podczas wymiany lub upuscilo narzedzie w polowie drogi.
Przy 6010:
napedy serwo - maszyna ustawiona jest na posuw 25m/min. Przy czym smiga to pieknie i wg mnie wystarczajaco. Zreszta przy cieciu nie ustawiam szybciej niz 6m/min i 4m/min w osi Z. Nie ma paskow - oprocz w osi Z. Maszyna pracuje ciszej niz na krokowkach.
Funkcje sa bardzo podobne do tych stosowanych w AMC - wiec nie bylo dla mnie problemow z zapamietaniem np F6 jest F46 :)
Co dwa tygodnie ze wzgledow na polityke jakosci testujemy czy maszyna jest square. na krokowkach raz byl problem (problem z ww paskiem), a tak to wierce 4 otwory (narozniki kwadratu), w odleglosci ok 600mm i poskosie mierze i sprawdzam czy sa takie same odleglosci. Na zwyklej 'miarce' wychodzi identycznie (nie ma nawet 0,5mm roznicy) - jak dokladny jest ten test? Tak jak dokladna jest miara firmy Stanley :)
Nie mam z tym problemu.
Plyte mdf ktora AXYZ naklada na maszyny 'zjezdzamy' co miesiac o 1 mm az bedzie miala ok 8 i wtedy wymieniamy. Przy frezie 50mm, trwa to ok 20 min? Tylko nie zapomnijcie wlaczyc odpylania heheh
Kurde duzo by tu pisac ale zaciekawila mnie opinia na temat serwisu, ktora m.in. AndrzejJS parokrotnie zjechal :)
Nie wiem jak wyglada to w Polsce czy tez w kraju gdzie ww. uzytkownik pracuje ale w Anglii uwazam za calkiem poprawny. Mielismy 2 przeglady (maszyna 4008 posiada dodatkowa gwarancje i co rok przeglad w tym wypadku). Przyjechal starszy angol, rozkrecil wszystko co tylko mozna bylo, wyczyscil, wysmarowal, sprawdzil czy sa luzy, na koniec przeprowadzil test ciecia i trwalo to wszystko ok 4godzin.
na dodatek pokazal jak odpowiednio ustawic w setup maszyne wg. wlasnej potrzeby (w A2MC jest nawet opcja do ruchow przy 2 i 1/2 d :) )
Szafa gra. Nawet na poczatku gdy dopiero 'raczkowalem' i moj angielski nie byl rewelacyjny nigdy nie zlali mnie przy rozmowie telefonicznej. fakt pewnie skomentowali ale wazne,ze pomogli :)
Tak wiec swoja 6 miesieczna przygode moge podsumowac za calkiem dobra i tym bardziej nie moge zlego slowa powiedziec na temat maszyn AXYZ.
jestem w czepku urodzony? oby, ale przy 164 mln w lotto nie mialem szczescia! hehe
moje pytanie do starszych 'stopniem':
bede mial material do wyciecia ale niestety nie wiem dokladnej nazwy ale moge opisac jako z dwoch stron cienkie aluminium w srodku jakis rodzaj formy. Material ma grubosc 50 mm i chyba 25. Przy nastepnej okazji przeczytam nazwe. a moje pytanie brzmi jak to ciac?
drugie pytanie, jakiego oleju uzywacie by tak nie szczypalo w gardle? slyszalem od technika o odparowywujacym ale nie znal nazwy.
Z gory dzieki i z pozdrowieniami czuwaj :)
wyspa skarbow :)


Grzegora
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 29
Rejestracja: 24 cze 2007, 15:46
Lokalizacja: Trójmiasto

chłodziwo

#94

Post napisał: Grzegora » 24 paź 2011, 18:13

drugie pytanie, jakiego oleju uzywacie by tak nie szczypalo w gardle? slyszalem od technika o odparowywujacym ale nie znal nazwy.

Ja używam wody destylowanej z dodatkiem chłodziwa dla tokarzy które rozpuszcza się w wodzie i ma właściwości smarne. Nie gryzie w gardle i się sprawdza. Mam Axyza już 3 lata i nie narzekam, silniki na servach, wszystko śmiga i hula bez problemu, pozdrawiam malkontentów Grzesiek.


Sign_tom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: UK

Re: chłodziwo

#95

Post napisał: Sign_tom » 04 sty 2012, 12:32

Grzegora pisze:drugie pytanie, jakiego oleju uzywacie by tak nie szczypalo w gardle? slyszalem od technika o odparowywujacym ale nie znal nazwy.

Ja używam wody destylowanej z dodatkiem chłodziwa dla tokarzy które rozpuszcza się w wodzie i ma właściwości smarne. Nie gryzie w gardle i się sprawdza. Mam Axyza już 3 lata i nie narzekam, silniki na servach, wszystko śmiga i hula bez problemu, pozdrawiam malkontentów Grzesiek.
sprobuj Shell Garia (modelu nie pamietam). Z tego co kojarze lotos rowniez ma w swojej ofercie takie oleje. Skontaktuj sie z firma handlujaca olejami i napewno Ci doradza, pamietaj by powiedziec do czego on sluzy :)

btw
czy jest na forum temat odnosnie parametrow wycinanania? np 4mm alucobond - 6m/min, 22000RPM, jedna przejscie itd. Jestem ciekaw co wyciskacie ze swoich maszyn :)
wyspa skarbow :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”