głupi problem z paskami

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ghostlpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 17 sty 2012, 22:09
Lokalizacja: Lublin

głupi problem z paskami

#1

Post napisał: ghostlpa » 27 lis 2021, 19:49

Witam serdecznie.
Mam mały problem z przekładniami planetarnymi. Browar dla tego kto wskaże drogę. Występuje dziwny luz przy zwrotach. Sprawdziłem i nie występują inne luzy niż te jakimś sposobem stwarzane przez przekładnie. Powoduje to szarpanie przy zwrotach osi (silnik napędza się w przeciwną stronę trafiając na punkt w którym "łapie").

Luz jak dla mnie i maszynę precyzyjną to jakiś koszmar, ..wycina kwadratowe poszarpane koła.

W skrócie o co chodzi w zdjęciach: Jadę w jedną stronę, zdejmuje silnik, kręcąc dalej w tę stronę oś będzie się przesuwać. Kręcąc palcami za sprzęgiełko muszę je obrócić aż o tyle aby znowu "złapał" w przeciwną:

1. pasek ani drgnie wiec nie jest to jego problem ani napięcia.
2. trzymając palec na wyjściu z tej przekładni, nie czuć również żadnego ruchu wałka a można przesunąć sprzęgło aż o tyle co poniżej.
3. problemu nie ma jeśli przekładnie zdejmę, na stole śmiga bezluzowo ( z imadłem nie próbowałem bo szkoda mi wałka)
4. mechanika frezarki jest taka że ze zdjętymi napędami można przesuwać bramę bez problemów.

Ps. za ten precyzyjny luksus zapłaciłem ok 700zł za sztuke, produkt premium china.

pozycja 1.
Obrazek

pozycja 2

Obrazek




skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: głupi problem z paskami

#2

Post napisał: skmskm » 27 lis 2021, 19:57

A niema tam śrub łączących koło pasowe z wałem może tam coś się rozkręciło, klin wyrobił gniazdo itp...
chińczyki robią precyzje poza skalom :).


Autor tematu
ghostlpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 17 sty 2012, 22:09
Lokalizacja: Lublin

Re: głupi problem z paskami

#3

Post napisał: ghostlpa » 27 lis 2021, 20:10

Luz nawrotny tej przekładni wg majfrenda "max. 15 arcmin" czyli uwaga: 0,25 stopnia.

Nie mam pomysłu co z tym zrobić, pasek, napięcie paska jak najbardziej ok. Montaż jest na wpusty, nic nie jest ścięte całkowicie po ludzku rozbieralne.

EDT: rozwiązane, zamontowałem inne i nic nie szarpie. smietnik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”