Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
yaniii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2020, 09:30

Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#1

Post napisał: yaniii » 09 paź 2020, 10:24

Witam ,wczoraj o maly wlos nie kupilem chinskiej zabawki CNC 3018 pro max ale wczesniej postanowilem zadac na forum pytanie, bo czytam ze jest tu duzo ludzi zorientowanych w temacie.
Na dzien dziesiejszy moge miec w domu paczke z ta maszynka za 900 zl.
Moje pytanie brzmi , czy za ta sam kwote jestem w stanie kupic klamoty zeby samodzielnie zbudowac podobna tylko ciut mocniejsza maszyne.Moje potrzeby to pomoc w elektronice: max obrobka typu otwory, blacha aluminiowa 5mm.
Reszta to pleksa , dibond itp....
Jesli ktos moglby mi pomoc to bede wdzieczny bo te drzwi sa juz dawno otwarte dla kogos kto dlugo w temacie siedzi.
Reasumujac chce kupic za kwote 900 zl ,kompletne elementy do przesuwania osi ,motory, plus jakis kontroler.
Nie potrzebuje zadnych elementow mechanicznych typu aluminiowe ksztaltowniki etc....z mechanika dam sobie rade.
Nie ukrywam ze licze na konkretne podpowiedzi z cenami zeby wszytsko razem mialo rece i cycki.
Dla jasnosci budzet jest 900 zl bo za taka kwote mam kompletna zabawke w domu ale zawsze moge sie pobawic zeby zrobis samemu.
Czy przeskocze chinczyka?




oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 09 paź 2020, 10:28

No ceny to możesz sobie na allegro sprawdzić, ale nie sądzę ;)
Obrazek

Jeśli tylko cena się liczy to bierz w ciemno. Zawsze możesz potem sprzedać, wiele nie ryzykujesz ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1766
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#3

Post napisał: drzasiek90 » 09 paź 2020, 11:02

Chińczyka nie przeskoczysz.
No chyba, że klamoty też będziesz kupował prosto od chińczyka ale i to może być problem.
Jak kupisz klamoty w Polsce to i tak będą od chińczyka ale już podatkiem i marżą importera.
Generalnie za 9 stów to nie kupisz prawie nic na maszynę CNC, a na pewno nie na taką żeby wyfrezować cokolwiek w aluminium.
Gotowa zabawka za 9 stów też nic warta nie będzie, ale zawsze ją potem możesz odsprzedać za 7 :) Jak zrobisz zabawkę za 9 stów i zobaczysz że nic nie warta to ciężko Ci będzie ją za 4 odsprzedać. Taka mniej więcej różnica.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#4

Post napisał: rynio_di » 09 paź 2020, 11:05

Ja myślę że chińczyk za 900 zl czy też wyrób własny za budżet 900 zł to troszkę za mało . Ja dostałem chińczyka troszkę mniejszego bo chyba T-8 z przysłowiowy sześciopak. Próba w oryginalnym wykonaniu ... to tylko rysowanie ,bo skrawanie to rozpacz. Więc zaczynam modernizację .
Zacząłem od wypalenia skrzynki blacha alu. 6 mm wzmocnienie konstrukcji ,wymiana , silniki,sterowniki na TB6600, płyta główna ,prowadnice na 10 mm ( i tak za mało ) łożyska ślizgowe na liniowe , śruby napędowe z nakrętkami kasującymi luz i sprzęgła w osiach X,Y . Oś Z nie zmieniana ,Stół roboczy 5 razy krańcówka E-stop, wrzeciono zostało ,uchwyt ER-11 z tulejkami , Kontroler Cnconv. Pracowałem w alu. efekt marny może nie miałem frezu odpowiedniego , w dibondzie jako tako dopuki nie złapało masy. Corian efekt super,Azobe także ,mosiądz grawerka frez typ V ,stopka 0,1. A teraz cały ten zestaw chcę opchnąć ( z laptopem ) .( gieła ).Dzijaj fotki.


Autor tematu
yaniii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2020, 09:30

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#5

Post napisał: yaniii » 09 paź 2020, 12:00

Klamoty moge kupowac wszedzie gdzie jest tanio , moj zamysl byl kupic ciut mocniejsze graty i zrobic bardziej solidnie .Taki byl zamysl nie potrzebuje maszyny do produkcji ale przynajmnie do znaczenia bo brakuje mi dokladnosci i dbalosci o detale ktore to praca na cnc zapewnia a recznie za duzo zachodu wiec byla by to pomoc.
Zdaje sobie sprawe ze producent ma to w zupelnie innych cenach a moze nawet z wlasnej produkcji.
Gdybym robil to nie z mysla o odsprzedaniu bo cnc jest dla mnie tylko narzedziem a nie sensem zycia.
Zadalem jednak pytanie zeby uslyszec co mysla inni.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#6

Post napisał: pukury » 09 paź 2020, 12:49

Hej.
Zadaj sobie " trud " i poszukaj na forum maszynki Kol. oprawcafotografii .
Według mnie to chyba najlepsza maszyna " budżetowa " jak powstała na forum.
Prosta i co najważniejsze - sprawdzona i działa.
pzd.
Mane Tekel Fares


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 09 paź 2020, 12:56

Niestety starych fotek chyba już nie ma, może w niedzielę cykną nowe...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#8

Post napisał: kubus838 » 09 paź 2020, 13:38

Witam
Za 900 zł to na pewno nie kupisz odpowiednich komponentów do budowy frezarki cnc. Ta frezarka o której wspominasz też może pracować w aluminium. Ale frezowanie elementu 3d będzie trwało około miesiąca. Przy normalnej maszynie zbudowanej ze stali a nie z aluminium zajmie to parę godzin. Mówiąc krótko przy tym chińczyku czas pracy będziesz liczył nie zegarkiem tylko kalendarzem.

Do obróbki tym chińczykiem trzeba tworzyć pliki bardzo delikatne a co za tym idzie bardzo ale to bardzo wydłuża się czas pracy. A dodatkowo z tego co się orientuje to ta maszyna wykonana jest z profili aluminiowych używanych do tworzenia reklam. Więc jej sztywność nie jest wystarczająca. Brama tańczy i przegina się w skutek oporów pracy. Z efektów jej pracy raczej zadowolony nie będziesz.

Moim zdaniem odpuść tego chińczyka i zbieraj kasę oraz elementy do budowy wytrzymałej maszyny. Drugim rozwiązaniem jest zakup ręcznej frezarki - a są takie malutkie "pokojowe" na wyprzedażach. Ta ręczna jest zbudowana z odlewów i wystarczy jej wymienić śruby pociągowe i zamontować silniki krokowe. Nawet napęd wrzeciona już posiadają - wystarczy tylko zamontować odpowiedni silnik. Jej wadą jest waga. A pole robocze będzie porównywalne do tego chińczyka.

Co raz więcej ludzi tu na forum wyraża chęć na zakup tego urządzenia. Dziwi mnie jedno dlaczego Ci ludzie pytają o kasę a nie o działanie tego typu urządzenia. Jeżeli ktoś bierze się za frezowanie to powinien zdawać sobie sprawę jakie siły działają na bramę, stół no i samo wrzeciono. Ja wiem, ze można taką maszynę kupić jako "zapchajdziurę" bo ładnie wygląda i jest tania. Teraz jest moda na wszystko czym steruje komputer, a jak już można sterować telefonem to wielki sukces i prestiż. Jednak zysk z takiej maszyny można liczyć wtedy kiedy efekt pracy takiej maszyny jest równy z projektem pod względem wyglądu i co najważniejsze wymiarami.

Dlatego jeżeli teraz zaczynasz zabawę z cnc to lepiej zacznij od urządzeń dokładnych o sprawdzonej konstrukcji pod względem wykonania i materiałów użytych do budowy takiej obrabiarki.

robert


Autor tematu
yaniii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2020, 09:30

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#9

Post napisał: yaniii » 09 paź 2020, 18:22

Dziekuje kubus838 dziekuje za pomoc , wszystko to prawda co piszesz ale.....
Zawsze jest jakies ale...dlatego zadalem takie pytanie w temacie.Wszystko zalezy od tego co jest potrzebne i jak bardzo .Wyjasnilem ze dla mnie 3018 bedzie wystraczajace jako pomoc w utrzymaniu pewnych rygorow i dokladnosci wykonywanych projektow .Wszystko jest kwestia umiejetnosci i praktyki w wykonywaniu tego co zamierzylismy.
Wiec tak jak napisalem moge miec takie cudo za 900 zl ale bylbym sklonny wydac te pieniadze na czesci i sklecic sam.
Wieksza suma to sztuka dla sztuki ktorej nie potrzebuje.
Dlaczego ludzie chca to kupowac ? Bo zaplacisz i za kilka dni mozesz zaczac prace na niej ,natomiast zrobic samemu to juz temat bez konca , kasa ,mozliwosci ,kupa niespodzianek po drodze etc...i konca nie widac.
Teraz nie jest taka moda na komputer , moda byla 40 lat temu ,dzis to rzeczywistosc.Moge to samo zroboc na stole krzyzowym i wiertarce z linialem lub chocby dokladna podzialka ale to nie dokladnie to samo.Ta zabawka ma mi pomagac w tym w co sie bawie jako hobbysta a nie byc moim celem w zyciu albo szczytem marzen.
Zauwaz tez ze im dalej w las tym wiecej drzew a apetyt rosnie i rosnie , dlatego mysle tylko o 3018 najtanszym chinczyku choc gdyby dolozyc .....albo wiecej dolozyc....i tak bez konca.
Liczylem po cichu ze ktos podpowie chlopie kup u chinczyka to,to,i jeszcze to kwota bedzie ta sama a zrobisz dwa razy mocniejsza maszyne ale okazuje sie ze chinczyka nie przeskocze.
Czyli jestem w punkcie wyjscia....dzieki jednak za podjecie tematu.
Janusz

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomocy ,czy przeskocze chinczyka?

#10

Post napisał: tuxcnc » 09 paź 2020, 18:54

yaniii pisze:
09 paź 2020, 18:22
Czyli jestem w punkcie wyjscia....
Mi się podoba ta oferta "CNC3018 CNC 500mw Mini-grawerka laserowa 2 w1" od użytkownika cocostore na Allegro, za 572 PLN z wysyłką. Nie mogę wstawić linku, bo się serwer buntuje.
Ma ona taką zaletę, że w ramie wszędzie są profile aluminiowe, a nie jakieś podejrzane elementy z plastiku.
Taką ramę łatwo wzmocnić dokręcając blachy lub kątowniki.
Oczywiście to nadal będzie zabawka, ale jakieś PCB powinieneś na tym wyskrobać.
Jak rozumiem jesteś elektronikiem, to możesz mieć też fajną zabawę z budową różnych sterowników (choćby GRBL na ESP-32 z obsługą Bluetooth lub Ethernetu), czy przystosowaniem maszynki do Linuxcnc, co daje nieporównywalne możliwości jeśli chodzi o g-kod.
Dużo się nauczysz, a w ostateczności sprzedasz za podobne pieniądze jak zapłaciłeś.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”