Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#1

Post napisał: ircpcb » 19 paź 2020, 15:33

Cześć. Chciałem pokazać swoją nową zabawkę. Powstała jako wersja 2 frezarki, w której popełniłem trzy błędy :

1 - zrobiłem za małe pole robocze.

2 - nie zadbałem o odpowiedni rozstaw wałków w osi X co skutkowało lekkim wyginaniem się osi Z przez co nie nadawała się do obróbki np aluminium. Jakoś sobie radziła - ale uderzyła w moje ego i spowodowała że zrobiłem kolejną.

3 - zbyt słabo zabezpieczyłem stojącą oś X, co mogło też w jakimś stopniu wpłynąć na stabilność co do punktu 2.

I tak - cel był taki, aby zrobić identyczną maszynę jak V1, ale o większym polu i eliminując powyższe problemy.
Link do wersji V1 tutaj - była dosyć dobrze opisywana.

Poprzednia frezarka V1

Co mi powstało - maszyna o polu roboczym około 700x650x70 (xyz)

Poniżej zdjęcia jakie się zachowały.

Dodane 8 minuty 37 sekundy:


Projekt (na pierwszym zdjęciu widać także tą mniejszą frezarkę z ramą 500x500), właśnie w celu pokazania różnicy w rozmiarze:
Obrazek
Obrazek

Skręcanie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Arduino:
Obrazek

Testy i upiększanie:
Obrazek
Obrazek

Finał - front:
Obrazek

Finał - bok:
Obrazek


Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#2

Post napisał: mareq_bb » 19 paź 2020, 15:51

Nie chcę być czarnowidzem ale to to dopiero będzie się gięło...


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#3

Post napisał: ircpcb » 19 paź 2020, 16:04

Nie, nic tutaj nawet nie drgnie. To są wałki 20mm. Testy w aluminium już przeszła. Jak dla mnie złoto - w porównaniu z tą poprzednią. Zawsze mogę ją wzmocnić. Teraz to jest takie że i legnąć pod spodem można :) a nie dłubanie malutkimi rączkami w malutkich śrubeczkach.

Dodane 50 sekundy:
a ja do malutkich raczej nie należę....

Dodane 4 minuty 59 sekundy:
A kolega jest pewnie jednym z tych co twierdzą że wałki podparte to mus nie ?
Frezarka raczej nie zobaczy nic poza sklejką, bo do takiego celu w sumie jest zrobiona, ale nie widzę aby te dwa stalowe pręty dało się wygiąć. Nie przy takich prędkościach i nie przy takich siłach.

Dodane 20 minuty 12 sekundy:
Kolejna frezarka będzie już na stalowej ramie z prowadnicami liniowymi, zakręcę się koło większych silników i sterowników, ale jako jednostka sterująca pozostanie arduino, bo tak wygodnie a i wspiera jeden soft we wszystkich moich maszynach.

Silniczki takie jak w tej to się stosuje do zabawek nie :) Czas zaszaleć z czymś większym i mocniejszym. Chociaż ta też wcale słaba nie jest. Ale coś trzeba robić. A przy tej już nie ma co na razie robić.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 19 paź 2020, 17:23

ircpcb pisze:
19 paź 2020, 16:29
...
A kolega jest pewnie jednym z tych co twierdzą że wałki podparte to mus nie?...
Wałek 20mm o długości 1m, podparty obustronnie, przy niezbyt silnym naciśnięciu
palcem na środku ugnie się o 2.5mm :) I to przy obciążeniu statycznym, a przy
dynamicznych drganiach, rezonansach etc całość będzie się telepotać na wszelkie strony.

Ale jak tam uważasz ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#5

Post napisał: ircpcb » 19 paź 2020, 18:00

Wałek ma metr - ale jak nie zauważyłeś na zdjęciach - wystaje po 7cm z każdej strony. Czyli zamocowane jest jedynie 86cm wałka. Poza tym - wałki są dwa. Wiem że wszyscy piszą że wałki mają tendencję do wyginania się. Rozumiem to oczywiście. Ale w tym wypadku ten efekt nie występuje - albo jeszcze nie występuje. Poza tym - Na wałkach środek ciężkości mocowania zarówno stołu jak i osi Z jest bardziej rozłożony na boki - właśnie w celu aby to wszystko nie fruwało. Logiczne że coś tam na pewno się ugnie. Już był u mnie kolega który usiłował mi udowodnić że to się wygnie. Nie udało mu się. Natomiast tak - macie rację - trochę dłuższe wałki i była by kicha, ale jeszcze się to wszystko mieści w normach. Kosztem pola roboczego niestety. Tak jak pisałem - w osi X to tylko około 700mm a w Y - około 650mm.
Większej długości wałków nikomu nie polecam - bo wiadomo co się stanie. Nie bez powodu te wałki tyle wystają po bokach. Więcej już by było problematycznie.

Dodane 16 minuty 2 sekundy:
Zrobiłem teraz jeszcze jeden test. Usiłowałem całą siłą docisnąć oś Z aby choć trochę wygiąć X-a. Nie ma opcji. Tego się nie da wygiąć nawet o 0,5mm z suwmiarką w ręce. Przy mocowaniu na dwóch wałkach 85mm o średnicy 20mm nic się nie wygina. U mnie wisi na tym oś Z która waży około 1,5 kilograma oraz wrzeciono - kolejny kilogram. Nie ma mowy o wygięciu tego. Chyba że wrzeciono 10kg będzie obrabiało stal. Ale nie taki był cel. Przetestowane, udowodnione. W sumie sam liczyłem że uda mi się ugiąć chociaż 0,2mm. Nie ma opcji. Każdy kto twierdzi inaczej - niech sam przetestuje. Zapraszam :) Ale szkoda że nie dałem tak 26mm. Było by pewniejsze.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#6

Post napisał: bartuss1 » 19 paź 2020, 19:39

da się hehe, budowalem takie maszynki chyba w 2006 roku, wtedy nie było innej mozliwosci jak zstosowania takich a nie innych prowadnic, dzisiaj sie nie zastanawiam nawet i jesli klient nie chce bidaplotera to sa to hiwiny, przy bidaploterze wałki podparte w rozmiarze conajmniej 25, na zasadzie buduję cos tam komuś tam i chcę mieć świety spokój.
ta twoja zabawka to zabawka, pomijając już te wałki, to wystarczy rzucić okiem na tę elektronikę za 300zł, mnie ostatnia szafka z silniczkami kosztowała 30 kzl, także jest niczego sobie róznica.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#7

Post napisał: ircpcb » 19 paź 2020, 19:49

Inaczej ma się sprawa jeżeli chodzi o oś Y. Dociśnięcie stołu na rogu powoduje delikatne wygięcie osi i widać że stół kieruje ciężkość w większości na jeden wałek. I tutaj faktycznie przydały by się wałki podparte, ale co do osi X - tego problemu nie ma. Pewnie dlatego że waga rozkłada się na oba wałki. Ale chyba nie będę jej przerabiał. I tak do tego do czego ma służyć - sprawdzi się idealnie, a może kolejną zrobię z wałkami podpartymi. W każdym razie - im dłuższe wałki - tym gorzej i faktycznie - jeżeli chodzi o stół - nie warto więcej eksperymentować - wałki się delikatnie wyginają - bo siła działa na raz tylko na jeden wałek.

Natomiast - elektronika w tej frezarce nie wyszła nawet 200zł. Nie produkuję maszyn na sprzedaż. Czasem coś tam sprzedam, ale nie szukam jakościowych rozwiązań po 30k bo mnie na to zwyczajnie nie stać. Poza tym - im droższa zabawka - tym mniejsze zainteresowanie, a ja nie mam zamiaru robić maszyn dla firm tylko dla siebie. Ja się uczę na błędach - ale staram się nie tracić na to pieniędzy - bo co zrobię - to sprzedam. Chyba logiczne że ktoś kto nie ma odpowiedniej wiedzy - nie będzie inwestował 30k w elektronikę, którą za chwilę wyrzuci do śmietnika prawda ?

Krok po kroku - następna będzie lepsza a za kilka lat - kto wie...
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#8

Post napisał: gozdd » 19 paź 2020, 20:53

ircpcb pisze:Zrobiłem teraz jeszcze jeden test. Usiłowałem całą siłą docisnąć oś Z aby choć trochę wygiąć X-a.

Wiesz jakie siły (nie mówię o konkretnych wartościach) działają podczas frezowania? Siła w osi Z będzie występowała praktycznie tylko podczas wiercenia.
Ustaw oś X dokładnie w połowie przejazdu. Oprzyj czujnik zegarowy o tył płyty z wrzecionem, a od przodu ją popchnij.


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#9

Post napisał: ircpcb » 19 paź 2020, 22:04

Wiesz - w taki sposób to oczywiście że będą odchylenia. Tyle tylko że przy sklejce czy drewnie - nie ma takich sił. Nie potrzebuję (jeszcze) takiej dokładności bo to nie jest frezarka do stali. Z aluminium sobie radzi a reszta materiałów mnie nie interesuje (też jeszcze) Bo na razie bawię się tylko w miękkim drewnie. Zresztą jak większość moich znajomych i taka maszyna jest dla nich w świat. To że wałki podparte były by lepsze - to już wcześniej napisałem. Ale robiłem z tego co miałem. Frezarka kosztowała około 1300zł, bo część rzeczy miałem. Jak za takie pieniądze to wcale nie wyszła zła. Nie uważam też aby czas przy niej poświęcony był zmarnowanym. Ja dużo robię w płycie korkowej i sklejce. Do tego celu dawała radę nawet na C-beamach. Ta jest 3 razy bardziej stabilna niż tamta. Jeżeli ktoś robi w takich materiałach jak ja - to wcale nie potrzeba tutaj kosmicznych pieniędzy i też wcale nie będzie tego nikt sprawdzał czujnikiem zegarowym, bo to nie taki materiał, nie taka klasa frezarki i przede wszystkim - nie taka cena. Kolejna będzie w Y na pewno na podpartych, bo nie podoba mi się to co się dzieje ze stołem. A kto wie - może i tą przerobię. Wiecie Panowie - najlepsze w tym wszystkim jest to że ja nie muszę planować - bo nie nastawiam się na jakiś kosmiczny zysk. Gdybym pchał pieniądze do znacznie lepszej frezarki - to musiałbym się zastanawiać nad tym jak ją sprzedam. A tutaj takie koszty się zawsze zwrócą. I będzie kasa na kolejną - lepszą. A wiedza jaką przy tym taki laik jak ja zdobywa ? BEZCENNA!
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#10

Post napisał: drzasiek90 » 20 paź 2020, 09:58

Do zaakceptowania jeśli to jest pierwsza maszyna. Jeśli to jest już kolejna maszyna to zdecydowanie nie wyciągnąłeś wniosków.
Generalnie cała konstrukcja ma bardzo złe założenia. To, że nie widzisz że konstrukcja się gnie to nie znaczy, że giąć się nie będzie. Geometrii na tej maszynie też raczej nie będzie. Mam nadzieję, że użyłeś takich a nie innych komponentów i połączyłeś je w taki a nie inny sposób tylko i wyłącznie ze względów finansowych. Bo jeśli miałeś większy budżet a wymyśliłeś i wykonałeś w ten sposób to marny z Ciebie konstruktor :)
Generelnie nie traktuj mojej wypowiedzi jako złośliwą. Fajnie że coś budujesz, ale na tym to nie popracujesz.
Życzę wyciągnięcia wniosków z konstrukcji i porad ludzi którzy maszyn zbudowali wiele.. i bardziej udanej trzeciej wersji. Powodzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”