okreslanie czasu wykonania detali

Materiały dotyczące budowy, zasady działania, sterowania i obsługi maszyn CNC

Autor tematu
kropek1980
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 230
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:45
Lokalizacja: Krotoszyn

okreslanie czasu wykonania detali

#1

Post napisał: kropek1980 » 21 sie 2023, 14:44

Od jakiegos czasu awansowalem na programiste cam. I tu rodzi sie mały problem. Prezes wymaga odemnie zebym w momencie otrzymania np 200 rysunkow detali okreslil mu jak dlugo przebiegnie obrobka i na kiedy bedzie mial wykonane detale. Chodzi o dokładnosc powiedzmy 2-5dni....

według mnie ciezko jest cos takiego przewidziec, tymbardziej widzac tylko same rysunki 2d.... dodam obrobka na dwoch maszynach cnc
juk to jest u was, jak sobie radzicie z takim lub podobnym problemem??



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 532
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#2

Post napisał: JacekBelof » 21 sie 2023, 15:50

Podstawa wyobraźnia przestrzenna, bez tego nie ma co się za to zabierać. Trzeba sobie wyobrazić gotowy detal, półfabrykat, oraz jak by przebiegała obróbka, w tym sposób mocowania, ewentualne uchwyty normalne i specjalne.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#3

Post napisał: WZÓR » 21 sie 2023, 15:58

JacekBelof pisze:
21 sie 2023, 15:50
Podstawa wyobraźnia przestrzenna, bez tego nie ma co się za to zabierać. Trzeba sobie wyobrazić gotowy detal, półfabrykat, oraz jak by przebiegała obróbka, w tym sposób mocowania, ewentualne uchwyty normalne i specjalne.
Trzeba jeszcze brać pod uwagę wszelkie niedogodności , tj. zwolnienia lekarskie (L4) , urlopy na żądanie , planowane , itp . :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#4

Post napisał: jasiu... » 21 sie 2023, 16:42

A ogólnie to wejdź na stronę https://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/public ... escription i kliknij "Pobierz", bo od tego się z reguły zaczyna.

Poza tym czas, w którym zastanawiasz się nad kalkulacją danej sztuki jest czasem, którego nie poświęcasz na programowanie. Czy twój prezes wie o tym, że jeśli wykonujesz czynność A, to nie możesz wykonywać czynności B i czasem może mu się to nie opłacić?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#5

Post napisał: WZÓR » 21 sie 2023, 16:45

jasiu... pisze:
21 sie 2023, 16:42
A ogólnie to wejdź na stronę https://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/public ... escription i kliknij "Pobierz", bo od tego się z reguły zaczyna.

Poza tym czas, w którym zastanawiasz się nad kalkulacją danej sztuki jest czasem, którego nie poświęcasz na programowanie. Czy twój prezes wie o tym, że jeśli wykonujesz czynność A, to nie możesz wykonywać czynności B i czasem może mu się to nie opłacić?
Znam firmy ,w których robi się i czynność C :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
kropek1980
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 230
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:45
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#6

Post napisał: kropek1980 » 22 sie 2023, 07:15

z wyobraźnia przestrzenna nie mam problemów :) bo od 20lat jestem samodzielnym programista. co do tego czy prezes wie ze wykonujac czynnosc A nie wykonuje czynnosci B... chyba zdaje sobie z tego sprawe :P
problem polega na tym ze widzac detal na rysunki 2d ciezko jest mi okreslic ile bedzie trwala obrobka. wiem jak bym go zrobil tzn poszczegolne mocowania, itd... ale nie okresle czasu bez wczesniejszego wygenerowania programu.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#7

Post napisał: WZÓR » 22 sie 2023, 07:23

kropek1980 pisze:
22 sie 2023, 07:15
.... bo od 20lat jestem samodzielnym programista. ....
.... , z takim doświadczeniem dajesz się wciągać w takie głupie gierki z szefostwem ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
kropek1980
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 230
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:45
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#8

Post napisał: kropek1980 » 22 sie 2023, 08:34

wedlug swietej nie pisanej zasady szef ma zawsze racje haaa
a tak serio, cieeezko jest wytlumaczyc szefowi ze tak sie nie da okreslic z gory czasu tylko na podstawie rysunku 2d... stad tez i ten post. moze sa osoby ktore maja jakis system, program lub chocby jakis arkusz z exela ktory im ulatwia oszacowanie czasu potrzebnego na obrobke


jasiekk7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:03
Lokalizacja: Żywiec

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#9

Post napisał: jasiekk7 » 22 sie 2023, 08:54

Wiem, że osoby niżej w hierarchii są zawsze "mądrzejsze" od tych wyżej (ach jak dobrze to tu widać), ale może warto by zrozumieć, dlaczego szef tej informacji potrzebuje? Może po to, aby odpowiedzieć klientowi kiedy może otrzymać detale i ile będą kosztowały? A może niech mu odpowie, że dostanie jak zrobimy a cenę pozna też po fakcie (co jest niezgodne z prawem). A klient zbiera oferty od kilku dostawców to ciekawe gdzie zamówi?
Określić +/-5 dni po 20 latach doświadczenia? Ciesz, się że nie do godziny, bo rzeczywiste koszty to przecież roboczo- i maszynogodziny.

ps.
solid edge chyba ma taki moduł szybkiej wyceny - ale prawdopodobnie nie na podstawie 2d a 3d.


Autor tematu
kropek1980
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 230
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:45
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: okreslanie czasu wykonania detali

#10

Post napisał: kropek1980 » 22 sie 2023, 09:26

kolego jasiek wiem i rozumiem po co szefowi ta informacja.
po 1 ja nie wyceniam detali, mamy produckje na wlasna potrzebe elementow.
ciekawe na ile twoje przypuszczenia, szacowanie czasu obrobki jest zgodne z tym co weryfikuje sam program czy obrobka juz detalu na maszynie... przy ilosci np 1200detali wszystko pojedyncze sztuki, obrobka aluminium, stal miekka jak i stal hartowana szlify kooperacja oraz poprawka po hartowaniu nie sadze ze bylbys w stanie okreslic z dokladnoscia 5dni czas zakonczenia projektu na maszynie i tu jest wlasnie problem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Teoria, arkusze kalkulacyjne, dokumenty”