Strona 1 z 1

Szukam materiałów/ podręczników do nauki

: 25 lip 2016, 16:44
autor: 19lysy94
Witam.
Jestem nowy na tym forum. Uczęszczam na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy
"M.19 Użytkowanie obrabiarek skrawających"(odpowiednik zawodówki) już połowa kursu za nami. Następny etap edukacji to Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy "M.44. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń"( odpowiednik technikum mechanicznego). Niestety szkoła jak na razie nie powala chęciami żeby nam coś przekazać jako laikom. Nauczyciele skupili się na uczniach "praktykach" pracujących w zawodzie traktują ich jako kompanów do dyskusji na różne tematy o których my nie mamy za bardzo pojęcia. Niestety jest to ponad 80% grupy i oni tu przyszli bo "pracodawcy musimy pokazać papier" . My laicy cały czas mamy obróbkę ręczną mi to osobiście nie przeszkadza lecz niedługo egzaminy przed OKE a ja tokarki/frezarki nie dotknąłem. Z teorią jak rozwiązywałem testy z lat ubiegłych(w sieci znalazłem 2 takie testy) to też za dobrze nie wypadłem. Dlatego jeżeli ktoś posiada i mógłby udostępnić na maila jakieś materiały szkoleniowe z tego kursu, książki, tytuły książek o obrabiarkach lub mechanice szeroko pojętej byłbym bardzo wdzięczny.
Obecnie czytam:
"Poradnik Ślusarza"-Wincenty Czerwiński
"Maszynoznawstwo" niestety brak okładki i paru stron dlatego autora nie znam
"Części Maszyn"- Andrzej Rutkowski

: 25 lip 2016, 19:09
autor: Endrju76
Pojawiły się nowe podręczniki do tej kwalifikacji:
Wykonywanie obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających, J Figurski, S. Popis, WSiP
Wykonywanie obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie, J Figurski, WSiP
http://www.wsip.pl/oferta/wydawnictwa-z ... -mechanik/
Ale praktycznej obróbki na obrabiarkach z książki się nie nauczysz. Nic tylko żądać i wymagać od prowadzących. Chyba że słuchacz nie jest aktywny?

: 26 lip 2016, 11:01
autor: 19lysy94
Raczej jest moja frekwencja to ponad 90 procent często prosto z pracy przyjeżdżałem na zajęcia. Problem tkwi w tym , że 3 osoby nie miały z tym styczności i cały czas mamy obróbkę ręczną a 15 pracuje w zawodzie i oni mają zajęcia na maszynach. Nauczyciel uważa że skoro na płytkach(obrabianych ręcznie) dalej popełniamy błędy to nie może nas dać na maszyny...
Zajęcia rozpisywane od 7-17 a o godzinie 11 ludziom nie chce się siedzieć i idą do domu, my zanim wykonamy płytki zadane przez nauczyciela to jest godzina 12 i słyszymy" wiecie Panowie idźcie już do domu oni zrobili swoje i poszli wy też możecie iść".A jak chcemy zostać i pouczyć się obróbki na maszynach to zawsze jest " najpierw opanujecie obróbkę ręczną to będziecie robić na maszynach". Zdarzają nam się błędy przy obróbce ręcznej, milimetr za dużo zebranego materiału, źle zaznaczone punktakiem miejsca na otwory bywa ale mimo błędów wiem jak co po kolei robić a z obróbki maszynowej nie wiem nic- poza budową tokarki ale to z DTR którą dorwałem w internecie.