Frezarka CNC-od zera do bohatera:)

Materiały dotyczące budowy, zasady działania, sterowania i obsługi maszyn CNC

Autor tematu
szefxxx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:43
Lokalizacja: Wolne Miasto:)

Frezarka CNC-od zera do bohatera:)

#1

Post napisał: szefxxx » 08 lut 2010, 00:58

Witam serdecznie,

jestem tutaj nowy więc witam się ze wszystkimi:).Bardzo zaciekawiła mnie tematyka maszyn sterowanych numerycznie( w szczególności frezarek) i chciałbym się tej tematyce przyjrzeć bliżej.Poszukuję informacji teoretycznych(najlepiej e booki) na temat budowy od strony mechanicznej(nie elektronika) tych maszyn. W szczególności: totalna teoria budowy,przeniesienie napędu,konstrukcje ram,konstrukcje napędowe dla poszczególnych osi i oraz mechaniki sterującej narzędziem.Gdybym mógł prosić jeszcze o jakieś materiały z zakresu silników krokowych - również podstawy teoretyczne w zakresie wykorzystania w maszynach sterowanych numerycznie.Książkę "Obsluga i programowanie obrabiarek CNC" W.Habrata już mam ale potrzebowałbym czegoś bardziej o mechanice.
Szukałem na forum oraz na google ale naprawdę nie wiem od czego zacząć.Dlatego też proszę o pomoc i wyrozumiałość:)
Byłbym bardzo wdzięczny:)
pozdrawiam serdecznie,

Szefxxx:)

Ps.Przepraszam jeśli temat umieściłem w złym dziale.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 08 lut 2010, 23:40

Nowym wiele się wybacza :) Ponieważ jesteś uczestnikiem czynnym od paru zaledwie godzin to z pewnością nie miałeś czasu żeby spojrzeć na treść forum CNC. Nie wiem czy znajdziesz literaturę drukowaną która Ciebie zadowoli. Myślę że póki co zacznij czytać teksty archiwalnych zapisów tysięcy wątków poszufladkowanych tematycznie właśnie tutaj na forum. To więcej niż książka, na dodatek dynamicznie się rozwija. Jest o tyle ciekawiej że napotykając w książce na niezrozumiały tekst będziesz znowu szukał czegoś wydanego drukiem. Tutaj rozmawiasz z autorem i mając wątpliwość po prostu pytasz a na odpowiedź nie trzeba długo czekać. Zawsze ktoś udzieli czytelnej odpowiedzi. Ponadto książka, świeżynka, nawet pachnąca jeszcze farbą drukarską już na półce księgarni jest nieaktualna wobec rzeczywistości. Archiwum możesz przeglądać za porządkiem a możesz też skorzystać z wyszukiwarki forum która zaprowadzi za rączkę do wątków gdzie poszukiwany termin wystąpił. Jeżeli lubisz czytać to tutaj zaczytasz się na śmierć :mrgreen: jako że zasoby archiwum sięgają Big Bangu a komputer zawsze można "poperfumować" farbą drukarską żeby było bardziej swojsko.


Autor tematu
szefxxx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:43
Lokalizacja: Wolne Miasto:)

Frezarka CNC-od zera do bohatera:)

#3

Post napisał: szefxxx » 12 lut 2010, 02:24

Dziękuję za odpowiedź:)Trafna uwaga.Chyba mój PieC nie do końca by był szczęśliwy z faktu perfumowania go farbą drukarską;).Faktycznie nie miałem czasu przejrzeć całego forum i przyznaję się jawnie do tego bez bicia.Winną jest wredna magisterka, która się nie chce dać napisać;).
Jako,że totalnie nie ogarniam tego tematu to od czego z mechaniki frezarek CNC powinienem zacząć jeśli chodzi o kształcenie?Proszę o wybaczenie głupoty pytania,ale ciekawi mnie ten temat:)Gdyż szukam i szukam i nie mogę znaleźć.Nawet jawne mądrości Google.pl nie udzieliło mi odpowiedzi.

pozdrawiam serdecznie,

Szefxxx.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 12 lut 2010, 17:57

W każdej dziedzinie jest tak że aby coś skończyć, trzeba najpierw zacząć, podobnie jak z pracą magisterską :)
Żeby sensownie zacząć, zdradź może na początek jaką dziedzinę wiedzy reprezentujesz. Chodzi o to że ten sam temat można objaśniać na wiele sposobów a nie każdy trafi do człowieka posługującego się akurat odmiennym narzeczem.
Druga ważna sprawa to cel w jakim chcesz drążyć informacje o frezarkach. Czy chodzi Ci jedynie o czystą teorię czy może jesteś zainteresowany jakąś konstrukcją na własny praktyczny użytek. Wielu bywalców tego forum uprawia na co dzień zawody nie związane bezpośrednio z techniką a mimo to pokonali trudności związane z budową własnego dzieła.
Jeżeli pochwalisz się tymi sprawami to pewnie szybciej zacznie się na forum jakaś wymiana zdań w Twoim wątku.
No i na koniec powiedz czego już przez ostatnie kilka dni dowiedziałeś się z lektury innych wątków bo nie ma takiej możliwości że tysięczny raz ktoś specjalnie dla Ciebie napisze tutaj książkę albo wyręczy Ciebie w wyszukiwaniu, żeby na koniec podać tylko spis linków do tematów płynnie wprowadzających w tajniki wiedzy a już na pewno nie napisze Twojej pracy magisterskiej, jeżeli przypadkiem taki jest cel końcowy Twojego pytania. Wspomniałem o tym bo niestety jakoś zadziwiająco często pojawiają się takie prośby i niezbyt przyjaźnie są one odsyłane do wszystkich diabłów :) Uczyć się musi każdy samodzielnie jeżeli nie chce do końca życia jechać na cudzych plecach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Teoria, arkusze kalkulacyjne, dokumenty”