Literatura o stalach konstrukcyjnych

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
galczys
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 16 lut 2011, 17:39
Lokalizacja: Poznań

Literatura o stalach konstrukcyjnych

#1

Post napisał: galczys » 04 lis 2017, 10:45

Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu poszukuję wartościowej literatury odnośnie stali konstrukcyjnych.
Najczęściej bazuje na informacjach znalezionych w internecie. Te często są ubogie i później dochodzę do wniosku, że informacje podawane przez różne hurtownie są sprzeczne ze sobą.
Np. odnośnie tego czy materiał jest spawalny. Jedna strona podaje, że tak inna że nie.

Często mam problem z dobieraniem materiałów do danych części.
Nie wiem czy materiał jaki dobrałem nie jest na wyrost albo za spałby, albo czy jest dostępny w handlu za normalną cenę czy na zamówienie.
Często mam tak, że wysyłam jakąś część do narzędziowni. Dostaję od nich informacje że materiał kiepsko się obrabia i lepiej zastosować jakiś tam inny z którym oni mają lepsze doświadczenia. Później np. że ośka po rolkę małego paska chcieli zrobić z materiału który jest używany do wytwarzania form wtryskowych.

Czy ktoś byłby w stanie polecić mi źródło gdzie materiały były by opisane dosyć rzetelnie, z objaśnieniami opisów itp. Albo ogólnie materiałoznawstwo, z opisami hartowań, ulepszeń, na co jaki pierwiastek w materiale ma wpływ (ale zależało by mi na konkretach a nie na nawijaniu makaronu na uszy o filozofii).
Raz trafiłem na książkę o doborze materiałów inżynierskich i zacząłem czytać ją z wielką nadzieją. Okazało się, że książka traktuje o tym jak dobór materiału wpływa na środowisko (300 stron wałkowania w kółko tego samego, tylko na inne sposoby i 0 konkretów).

Może jakieś opisy gdzie warto jaki materiał zastosować.

Za pomoc z góry dziękuję.



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 04 lis 2017, 14:56



CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#3

Post napisał: CFA » 04 lis 2017, 15:16

galczys pisze:Często mam problem z dobieraniem materiałów do danych części.
Nie wiem czy materiał jaki dobrałem nie jest na wyrost albo za spałby, albo czy jest dostępny w handlu za normalną cenę czy na zamówienie.
Często mam tak, że wysyłam jakąś część do narzędziowni. Dostaję od nich informacje że materiał kiepsko się obrabia i lepiej zastosować jakiś tam inny z którym oni mają lepsze doświadczenia
A jaka jest Twoja wiedza z dziedziny materiałoznawstwa (a raczej metaloznawstwa) czy materiałów konstrukcyjnych?
galczys pisze:Czy ktoś byłby w stanie polecić mi źródło gdzie materiały były by opisane dosyć rzetelnie, z objaśnieniami opisów itp. Albo ogólnie materiałoznawstwo, z opisami hartowań, ulepszeń, na co jaki pierwiastek w materiale ma wpływ (ale zależało by mi na konkretach a nie na nawijaniu makaronu na uszy o filozofii).
Jeśli nie posiadasz podstaw, to trudno Ci będzie dokonywać wyborów w oparciu o nawet najlepszą literaturę. Jeśli znasz podstawy, to wystarczy jakiś zaktualizowany skrypt lub podręcznik w tej tematyce. Stare książki z metaloznawstwa (Haiman, Dobrzański czy Gulajew) też mogły by być, wymagało by to jednak aktualizacji stosowanych gatunków stali, no i pojawiło się trochę nowych technologii.
Reszta jest kwestią doświadczenia i znajomości rynku. (co się nadaje i co jest w jakich formach dostępne)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#4

Post napisał: WZÓR » 04 lis 2017, 17:15

galczys pisze: ... Najczęściej bazuje na informacjach znalezionych w internecie. Te często są ubogie i później dochodzę do wniosku, że informacje podawane przez różne hurtownie są sprzeczne ze sobą.
.....
Nie wiem na jakich hurtowniach się bazujesz ..... , ale myślę , że lepszych nie znajdziesz.


http://www.multistal.com.pl

http://www.bohler.pl
CFA pisze:.... Jeśli nie posiadasz podstaw, to trudno Ci będzie dokonywać wyborów w oparciu o nawet najlepszą literaturę. .....
Jest jeszcze jedna opcja - doradztwo techniczne.
..... kto pyta , nie błądzi. :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#5

Post napisał: melonmelon » 09 lis 2017, 08:09

Poradnik inżyniera. Wacław Luty.
Kosieradzkiego. Co najdziesz.
Poradnik spawalniczy. Równoważnik Ce w spawalnictwie (bo są inne).
Cholera.
Kiedyś były organizowane kursy z materiałoznawstwa dla handlowców (!).
Dogadaj się z kimś. Niech Was przeszkolą.

pozdro


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#6

Post napisał: StudentIB » 09 lis 2017, 12:14

Poradnik inżyniera Lutego jest rzeczywiście najlepszą książką na temat obróbki cieplnej.
Warto też zainteresować się Leksykonem materiałoznawstwa.
Ja często korzystam z bazy http://www.matweb.com/
Możesz tu znaleźć właściwości danego materiału, ale też szukać jakie materiały mają właściwości z określonego zakresu. Np. wprowadzasz zakres modułu Younga i twardości Vickersa a wyszukiwarka pokazuje jakie materiały spełniają te kryteria.


Autor tematu
galczys
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 16 lut 2011, 17:39
Lokalizacja: Poznań

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#7

Post napisał: galczys » 12 lis 2017, 18:33

Jeśli chodzi o metaloznastwo to właśnie w tej dziedzinie chciałbym się poduczyć.

Wiedzą bazuję głównie na doświadczeniu z maszyn które do tej pory projektowałem/zbudowałęm.
Nie miałem problemu, że coś się rozpadło/złamało itp. Po jak trzeba było, to robiłem elementy mocniejsze i tyle.

Dochodzę do wniosku, że to co robię, chciałbym robić jeszcze lepiej/spać spokojnie z wiesz, że robota jest zrobiona tak jak się należy.
Projektuję zarówno duże jak i małe maszyny, gdzie np. często gęsto występują wały napędowe z ograniczeniem na max średnicy, gdzie mam obciążenia osiowe i promieniowe. Zawsze miałem wątpliwości by dobrać materiał tak by wał się nie ukręcał i nie złamał (na szczęście moje maszyny do tej pory nie miały awarii :)).
Ostatnio zdarza mi się też projektować maszyny które pracują z większymi prędkościami/wydajnościami i tam liczy się dla mnie masa, więc dobrze by było dobrać lepszy materiał z odpowiednimi współczynnikami wytrzymałość/łatwość obróbki/dalsza obróbka/cena końcowa elementu.
Dlatego szukam źródła, gdzie mógłbym "poprawić" swoje podstay i nauczyć się czegoś nowego.
Znalazłęm dzisiaj fajne źródło wiedzy o materiałach "Total Materia" ale dostęp jest płatny i to słono (najbardziej ubogi jednostanowiskowy abonament to 540EUR ). Założyłem konto, opisy spoko, cena nie do przyjęcia.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 979
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#8

Post napisał: kolec7 » 13 lis 2017, 21:27

....taki zestaw najpilniejszej literatury, tzn. najczęściej używanej- ta środkowa półka...

Obrazek
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

#9

Post napisał: Majster70 » 15 lis 2017, 08:14

galczys pisze:
12 lis 2017, 18:33
Jeśli chodzi o metaloznastwo to właśnie w tej dziedzinie chciałbym się poduczyć....
Polecam podstawy, te się nie zmieniły:
CFA pisze:
04 lis 2017, 15:16
Stare książki z metaloznawstwa (Haiman, Dobrzański czy Gulajew) też mogły by być,

Tyle, że te pozycje wymagają sporo wysiłku. Potem delikatne dokształcenie jeżeli chodzi o nowości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”