Strona 1 z 1
tokarka TZC 32-N1 głowica narzędziowa
: 31 mar 2008, 10:53
autor: kwaps
witam,
poszukuje wszelkich informacji na temat głowicy narzędziowej do tokarki TZC
w kwestii wyjaśnienia:
muszę zmodernizowac ją tak aby obracała się w 2 strony (po najkrótszej drodze
co ma pozwolic na skrócenie czasu obróbki do minimum) lub wymienic na nową
w mojej maszynie jest zainstalowana głowica pionowa 6-pozycyjna
[jest to temat mojej pracy inżynierskiej:)]
jeśli ktoś miałby jakieś przydatne materiały (o głowicach, ich parametrach,
lub o samej tokarce-sterowanie ProNum630T)
lub doświadczenia z tego typu modernizacją
będę wdzięczny za każdą pomoc

: 31 mar 2008, 12:50
autor: jasiu...
Będziesz miał kłopoty, bo napęd na głowicę pochodzi od siłownika hydraulicznego, a nie od np. silnika krokowego. Pozycjonowanie jest uzyskiwane za pomocą sprzęgła Hirtha. Jedyna możliwość, to wyrzucić starą podstawę głowicy i w to miejsce zamontować nową, ale czy jest sens takie coś robić? To sprawdzone rozwiązanie i naprawdę nie zaoszczędzisz dużo zmieniając kierunki obrotów przy głowicy. Ja bym szukał raczej możliwości zwiększenia szybkości obrotów poprzez zmianę na "szybszy" siłownika, szukał oszczędności w modernizacji napędów (rapidy w tych tokarkach są dość wolne).
Pamiętaj, że ta głowica jest dość stabilna, ale ma swoją masę. Przyśpieszając np. przez odchudzanie możesz zmniejszyć sztywność układu i dokładność obrabiarki, a przynajmniej zmniejszyć jej możliwości do skrawania dużych naddatków. Nie mówię, że możesz natrafić na jakieś częstotliwości rezonansowe i maszyna zacznie ci drżeć. Myślę, że akurat ta TZC nie bardzo nadaje się do takich przeróbek, choćby z tego powodu, że pomiędzy korpusem i głowicą jest na tyle mało miejsca, że trudno zmieścić tam nowy układ dwukierunkowy.
: 03 kwie 2008, 12:23
autor: kwaps
a jeśli zastosuje przekładnie ślimakową???
jak wstepnie robiłem pomiary to wydaje mi się że jestem w stanie zmieścić w ją w głowicy
jedyma przeróbka dotyczyła by tylko podstawy głowicy w taki sposób aby zmieścił sie w niej ślimak
no i jeszcze nasówa się pytanie czy znalazłbym jakiś silnik krokowy który będzie miał dostatecznie małe gabaryty i dużą moc aby był w stanie zakręcić głowicą
sadzę że takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić ale nie jestem pewien co do dopasowania silnika bo w tej dziedzinie można byłoby powiedzieć że jestem zielony

: 03 kwie 2008, 14:42
autor: jasiu...
a jak zrobisz podniesienie głowicy, by sprzęgło Hirtha rozłączyć? Czyli dwie instalacje. Poza tym to podnoszenie i zazębianie trwa dość długo. To może już lepiej zastosować całkiem inną głowicę. Tylko czy ci podejdzie, bo to jest naprawdę bardzo zwarta konstrukcja.
: 05 kwie 2008, 13:37
autor: kwaps