Strona 1 z 1

chromowanie długich rur stalowych

: 11 sie 2016, 13:55
autor: diodas1
Witam. Poszukuję informacji na temat galwanizerni w Polsce, najlepiej w województwie Dolnośląskim, gdzie mógłbym zlecić chromowanie prostych rur stalowych o długości do 4000 mm. Zlecenie dotyczy docelowo około 30 sztuk. Chodzi o wyposażenie sali do treningu pole dance (taniec na rurze)

A może?

: 11 sie 2016, 15:21
autor: melonmelon
A nie lepiej kwasiaka lub nierdzewkę?
Może trochu drożej, ale bezproblemowo.

pozdro

: 11 sie 2016, 15:43
autor: diodas1
Możliwe że tak to się skończy. Ludzie trenujący tę dyscyplinę sportu mają pewne wymagania odnośnie gładkości powierzchni rur. Inaczej pracuje uchwyt dłoni na rurach pokrywanych galwanicznie, inaczej na litym chromoniklu lub malowanych proszkowo. Producenci tego typu wyposażenia zachwalają wykonania z chromoniklu ale to nie oni potem trenują. W tym wypadku chodzi o niestandardowe długości (większe nieco od produkowanych seryjnie) dopasowane do pomieszczenia więc temat startuje od zera. Równolegle rozglądam się profilaktycznie za źródłem rur chromoniklowych. Musi to być materiał sprężysty, nie odkształcający się trwale pod znacznym obciążeniem. Tancerka (lub tancerz) wykonuje często bardzo dynamiczne akrobacje. Jaki gatunek chromoniklu zdałby zdaniem kolegów egzamin wytrzymałościowy w tym zastosowaniu?

Nie nazwa ważna jest

: 12 sie 2016, 15:08
autor: melonmelon
Nie gatunek ważny jest, tylko Re w danym wyrobie.
Pamiętaj, że rury bez szwu będą kilka razy droższe niż ze szwem.
Ze szwem winna wytrzymać.
Czy ty zastosujesz stal chromową (bez niklu), chromoniklową (kwasiak, duplex, czy inna cholera), z azotem itd., różnicy raczej nie zauważysz.
A jakie Re potrzebne ci?
Nie wiem, na pewno im grubsza ścianka tym lepiej.
Ale, bo pomagać trzeba:
Raczej bez problemu dostaniesz rurę czarną, czarnuch okrągły ma min 200MPa.
Zrób próbę przy danej średnicy i ściance.
Jak wytrzyma min. trzykrotne obciążenie przyłożone w miejscu jednym bez zbytniego odkształcenia = szukaj podobnej z taką samą lub wyższą granicą plastyczności.

pozdro

: 12 sie 2016, 15:19
autor: diodas1
Dziękuję za wskazówki. Tymczasem upewniłem się że powinna to być jednak rura chromowana. Tak twierdzą osoby trenujące które miały do czynienia z różnymi wykonaniami. Chromowany jest również sprzęt turniejowy na zawodach w tej dyscyplinie. Galwanizernie na które trafiłem nanoszą powłoki na elementy do 3000 mm. Możliwe że jest to jeden z powodów że produkowane seryjnie rury chromowane do ćwiczeń składają się ze skręcanych ze sobą odcinków.
Nie wiem jakiej wartości Re powinienem oczekiwać. Informacji poszukuję na prośbę człowieka który został "ożeniony" z problemem a też nie zna się na metalach, wytrzymałości materiałów itp. Próbuje pokonać trudności na zasadzie prób i zasięgania języka. Właściciel szkoły tańca chce mieć wyposażenie wysokiej klasy bez wydawania zbyt wielu złotówek i to jest największy kłopot. Na razie poszukiwania idą wieloma ścieżkami i oczywiście na końcu każdej staje przeszkoda- fundusze. Trudna sprawa.