Stal sprężynowa w stanie ulepszonym - gdzie? Gięcie na zimno

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
metric
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 18 paź 2011, 16:22
Lokalizacja: Gdańśk

Stal sprężynowa w stanie ulepszonym - gdzie? Gięcie na zimno

#1

Post napisał: metric » 16 kwie 2016, 23:02

Witam,

Potrzebuje pomocy z zakresu gięcia prętow ze stali sprężynowej oraz informacji gdzie mógłbym kupić taką stal w stanie ulepszonym. Ale po kolei.

Przerabiam obecnie projekt prętów ze stali sprężynowej (stabilizator samochodowy) o różnych średnicach (od fi 10 do fi 32). Stal 50HS / 50HF (różnie), gięcie na gorąco, potem hartowanie i odpuszczanie.

Problemy są dwa:
1) Podczas gięcia na gorąco, materiał podczas stygnięcia ulega odkształceniu i trzeba go później prostować - powiedzmy że to jeszcze mały problem.
2) Po hartowaniu - znowu pręt ulega odkształceniu i tu zaczynają się schody żeby to prostować (hartowanie do 40HRC).

Chcę uniknąć problematycznego prostowania więc rozwiązania mam 2 i tu proszę was o rady z Waszego doświadczenia.
1) Giąć pręty na zimno - widziałem takie technologie i podobno do średnic fi35 materiał nie powinien ulec uszkodzeniu. Jednak w Polsce kiedy rozmawiam ze specjalistami z hartowni lub technologami to uważają że nie ma szans aby wygiąć sprężynówkę na zimno bez uszkodzenia struktury wewnętrznej materiału oraz że do niczego się to nie będzie nadawać. Jakie wy macie doświadczenia z gięciem sprężynówki na zimno? Do jakiej średnicy można bezpiecznie giąć? Wówczas liczę na to że po hartowaniu odkształcenia przedmiotu będą bardzo minimalne.

2) Również gięcie na zimno, ale chciałbym zastosować stal sprężynową wstępnie zahartowaną. Zdaję sobie sprawę że gięcie może być utrudnione ale taką technologie podobno stosują w Niemczech. Po procesie gięcia pręty są tylko odpuszczane w celu zredukowania naprężeń. Pytanie: gdzie mogę w Polsce dostać sprężynówke w stanie ulepszonym? Niestety google nie podpowiedziało...

Norma pn-65/m-80056 mówi o drutach sprężynowych ulepszonych cieplnie, ale po niej również ani śladu w internecie ani 'darmowej' ani do kupienia.

Proszę o krytykę moich rozwiązań i dobre rady ;)

Pozdrawiam



Tagi:


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Może taniej

#2

Post napisał: melonmelon » 17 kwie 2016, 07:21

Może wykorzystaj ciepło obróbki na gorąco i hartuj bezpośrednio po gięciu (ewentualne dogrzanie).
Hartuj w przyrządzie coby mniej gięło?
Może i zegniesz na zimno, ale do pewnej granicy:
aż nie osiągniesz na stronie rozciąganej A5, później zacznie pękać.
Materiał musi być idealnie zmiękczony.

Gięcie w stanie ulepszonym cieplnie:
ŻADNEGO odwęglenie, nawet tego dopuszczalnego normą. A5 się zmniejsza.
Znajdź normę na max odwęglenie sprężyn swoją drogą.

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”