CNC - badania lekarskie - okulista

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
wilqq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 lip 2012, 07:12
Lokalizacja: Rzeszów

CNC - badania lekarskie - okulista

#1

Post napisał: wilqq » 24 lip 2012, 07:15

Witam,
mam wadę wzroku (brak obuocznego widzenia) co teoretycznie mnie wyklucza z zawodu operator CNC. Pytanie czy w Polsce lek. medycyny pracy zwracają na to uwagę? Ewentualnie jak to wygląda za granicą czy też są badania lekarskie w tym kierunku? Dzięki z góry za odp.



Tagi:

Awatar użytkownika

1złoty
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 13 lis 2011, 16:56
Lokalizacja: Wł-ek

#2

Post napisał: 1złoty » 24 lip 2012, 17:27

Badania wzroku to normalka , coś na zasadzie,, powiedz jaką literę widzisz '' a tak ogólnie kumpel z pracy nosi takie bryle :shock: i ma słabego zeza :roll: ale jemu to w pracy nie przeszkadza :wink:


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

badania

#3

Post napisał: melonmelon » 24 lip 2012, 20:57

wg
"ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. (Dz. U. Z 1996 r., nr. 69, poz. 332 ze zmianami"
praca na obrabiarkach cnc nie wymaga widzenia obuocznego
wg
www.imp.lodz.pl/upload/konsultant/kryteria_2_2012.pdf

1. Monitoring prac wymagających szczególnej sprawności, np. przy obsłudze pulpitów sterowniczych, sygnalizatorów, w centrach kontroli

wymaga
ostrość wzroku do dali - 1
ostrość wzroku do blizy - 1
rozpoznawanie barw - wymagane
pole widzenia - 2g (g W przypadku jednooczności (rzeczywistej, praktycznej i czynnościowej) można orzec brak przeciwwskazań do pracy pod warunkiem że pole widzenia oka lepiej widzącego wynosi 80° od skroni i co najmniej 30° od nosa oraz w górę i w dół)
2. Obsługa maszyn w ruchu i innych urządzeń grożących urazem

wymaga
ostrość wzroku do dali - 2
ostrość wzroku do blizy - 2
rozpoznawanie barw - wymagane
widzenie przestrzenne - wymagane
pole widzenia - 2

3. Obsługa maszyn w ruchu, niegrożących urazem (z osłonami, zautomatyzowanych)

ostrość wzroku do dali - 3
ostrość wzroku do blizy - 2
pole widzenia - 3

tak więc żaden z tych kwitów będących podstawą do wydania orzeczenia lekarskiego o pracy na obrabiarkach cnc nie wymaga widzenia obuocznego lub dopuszcza korekcję (proszę poczytać o kryteriach 1, 2, 3) wg wskazówek konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy

po wydaniu niekorzystnego dla cię orzeczenia o niedopuszczeniu do pracy na tym stanowisku masz 7 dni na odwołanie sie od tego orzeczenia
odwołanie składasz w tym osrodku zdrowia w którym robiłęś badania

mozesz cytować to co wpisałem wyżej, ułatwia to rozmowę w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy
ale przed wizytą tam masz się tego nauczyć lub mieć przy sobie pismo konsultanta i ustawę

w przypadku ja bedzie szło na noze zażądaj wpisu na
Obsługa maszyn w ruchu, niegrożących urazem (z osłonami, zautomatyzowanych)
są najnizsze wymagana a na większość cnc się załapiesz

jak coś dzwoń

510 873 siedemset dziewięć

pozdro

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#4

Post napisał: MlKl » 24 lip 2012, 21:15

widzenie przestrzenne - wymagane

To wymaga dwojga oczu. Jednym nie ocenisz odległości prawidłowo.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

dwoje oczu

#5

Post napisał: melonmelon » 24 lip 2012, 23:04

brak widzenia obuocznego nie oznacza braku jednego oka
wilqq nie podał dokładnie jaka to wada, czym spowodowana i jaki jest jej stopień
oraz czy może być korygowana cwankami, soczewkami kontaktowymi, czy goglami ochronno/korekcyjnymi
wreszcie zawsze pozostaje podany przez mnie punkt czeci

pozdro


Twein
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 06 gru 2011, 16:14
Lokalizacja: dolnośląskie

#6

Post napisał: Twein » 25 lip 2012, 10:00

MlKl pisze:Cytat:
widzenie przestrzenne - wymagane
To wymaga dwojga oczu. Jednym nie ocenisz odległości prawidłowo.
Mówisz o akomodacji: oko nastawia się bez naszej woli na odległość do interesującego nas szczegółu znajdującego się w polu widzenia.
Każde oko jak aparat samo dostroi ogniskową.

Dwoje oczu odgrywa największą rolę według wikipedii, ale też nie dyskwalifikuje. Mózg domyśla się z innych czynników, ale to już pozostaje to co pisał melonmelon pewnie

Brat kiedyś mi mówił, że poznał w pracy starszego tokarza, który ma straszliwe szkła. Obecnie jak go poprosiłem o wytoczenie czegoś to powiedział, że jemu zaniesie bo jest najlepszy.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#7

Post napisał: Pneumokok » 26 lip 2012, 22:23

Twein pisze:
MlKl pisze:Cytat:
widzenie przestrzenne - wymagane
To wymaga dwojga oczu. Jednym nie ocenisz odległości prawidłowo.
Mówisz o akomodacji: oko nastawia się bez naszej woli na odległość do interesującego nas szczegółu znajdującego się w polu widzenia.
Każde oko jak aparat samo dostroi ogniskową.

Dwoje oczu odgrywa największą rolę według wikipedii, ale też nie dyskwalifikuje. Mózg domyśla się z innych czynników, ale to już pozostaje to co pisał melonmelon pewnie

Brat kiedyś mi mówił, że poznał w pracy starszego tokarza, który ma straszliwe szkła. Obecnie jak go poprosiłem o wytoczenie czegoś to powiedział, że jemu zaniesie bo jest najlepszy.
Czołem

Wydaje mi się, że się myslisz. Akomodacja to jedno a ocena odległości to drugie i Kolega MIKI ma rację - nie da się jednym okiem ocenić odległości. Najprostszy test: zamknij 1 oko i spróbuj :).
Co do tokarza: posiadanie dwóch kiepskich oczu jest mimo wszystko lepsze niż jednego dobrego.

Pozdrawiam
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Twein
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 06 gru 2011, 16:14
Lokalizacja: dolnośląskie

#8

Post napisał: Twein » 26 lip 2012, 22:41

Jednak macie rację.
"Po co człowiekowi potrzebna jest para oczu? Okazuje się , ze warunkuje to widzenie trójwymiarowe. Oczywiście oczy muszą patrzeć na ten sam obszar. U zwierząt np. u których każde oko omiata inny fragment przestrzeni nie występuje widzenie trójwymiarowe. W układzie optycznym oka człowieka następuje przekształcanie obrazu trójwymiarowego w obraz dwuwymiarowy. Przy obserwacji tylko jednym okiem zostaje zaburzona możliwość oceny odległości danego przedmiotu od oka, a tym samym utrudnia to precyzyjną orientację w przestrzeni.

Za miarę widzenia trójwymiarowego czyli stereoskopowego uznaje się bezwzględną różnicę kątów widzenia pod którymi każde z oczu widzi dwa przedmioty, które według obserwatora znajdują się jeszcze w innych odległościach od niego."

choć czy to nie tyczy się jedynie pozycji nieruchomej głowy?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 26 lip 2012, 22:53

Słowem - jeżeli nie jest to obsługa zautomatyzowanego centrum obróbczego, które nie ruszy, jak drzwi ma nie zamknięte, to jednooki się nie załapuje. Lekarz medycyny pracy, który mu podpisze zgodę, dużo ryzykuje.

Teoretycznie i jednokoki może oceniać poprawnie odległości - musi tylko w trakcie obserwacji poruszać głową na boki, żeby oko widziało obraz pod różnymi kątami, a resztą zajmie się mózg. Niemniej potrzeba do tego nieprzeciętnych zdolności, biorąc pod uwagę, że psychotechniki nie zalicza znaczny odsetek widzących na oba oczy.

Awatar użytkownika

sokon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2011, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: sokon » 27 lip 2012, 21:11

Zaproponuj w potencjalnej pracy, że założysz działalność gospodarczą i rozpocznij współpracę na zasadzie współpracy firm i raczej masz z głowy problem z zaświadczeniami :-)
Solidworks, SprutCam, HSMWorks,
Avia FNK40N, Heidenhain 310
Cincinnati Sabre 750, Acramatic 2100,
Elektrodrążarka wgłębna BP-95,
LinuxCNC, CamBam
Instagram @ndbjmachineworks
Formy wtryskowe - projektowanie i produkcja

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”