Pierwsze cnc - podstawy podstaw

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
Viton007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2010, 15:34
Lokalizacja: Rzeszow

Pierwsze cnc - podstawy podstaw

#1

Post napisał: Viton007 » 10 lis 2010, 22:28

Witam.
Na wstępie chciałbym podkreślić, że jestem uczniem 1 liceum, tak więc proszę o wyrozumiałość.
Interesuje mnie zrobienie sobie malej cnc, początkowo miała być do frezowania, jednak ostatecznie zdecydowałem się na laser z dvd ze względu jakości elementów. Wiem, że cudów i tak nie będzie.
W celu uzyskania silników krokowych pozyskałem drukarkę hp 3550 z której już wyprułem flaki. Pozyskałem 2 prowadnice i 2 silniki, więcej chyba nie ma sensu.
Gdzieś czytałem, że elektronika również jest nieprzydatna.
Tak ogólnie o chciałbym bym być naprowadzony na właściwą drogę zbudowania małego cnc.
1.Mój pierwszy z podstawowych braków wiedzy to połączenie wszystkiego. Zakładając że chce wypalać 2D muszę mieć konstrukcje z 2 silnikami podpiętymi do sterownika, który to jest podpięty przez lpt do laptopa (jak to będzie w moim przypadku).
2. Jakie zastosować sterowniki? Czy do każdego silnika muszę mieć osobny sterownik?
Znalazłem np. coś takiego:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskb01.htm
Obsłuży tylko 1 silnik?
3. Pobrałem Mach2 DEMO, wystarczy mi i czy jest to odpowiedni program? Sam interfejs wydał mi sie bardzo ciekawy.

Jeśli chodzi o sprzęt i materiały do budowy to myślę, że nie będzie problemu. Posiadam trochę elektronarzędzi jak i stary (ale jakże wspaniały ) zakład stolarski do dyspozycji.
Mam jakieś szanse na swoje cnc czy raczej powinienem zrezygnować?



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 10 lis 2010, 23:44

na początek... jakie to masz silniki uni, czy bipolarne, ile wyprowadzeń jest ze silnika, jeśli bipolarne (8/4 przewodów) to sterowniki z linka tak! jeden sterownik- jeden silnik, jeśli silniki są unipolarne musisz mieć adekwatny sterownik. do tych sterowników jeszcze jest płyta główna i dopiero wtedy mamy LPT do komputera, jest jeszcze coś takiego jak zasilacz do elektroniki który dobiera się odpowiednio do zastosowanych silników, opis obliczenia jest tu na forum. Osobiście posiadam sterownik z chin w którym zintegrowane są 3 sterowniki i płyta główna, więc odpada problem z kabelkami, tylko zasilanie i LPT. na alledrogo też jest podobny sterownik. jak masz więcej pytań to wal śmiało
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
Viton007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2010, 15:34
Lokalizacja: Rzeszow

#3

Post napisał: Viton007 » 11 lis 2010, 10:50

Właśnie zwróciłem uwage, że silniki mają po 2 przewody tak więc szukam nowej drukarki.
Koszt elektroniki wyjdzie mnie około 300zł?

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#4

Post napisał: niko65 » 11 lis 2010, 12:32

elektronika to sterowniki silników krokowych jeżeli chcesz na razie 2D to potrzebujesz dwa takie, jedna płyta główna i trafo plus drobnica, podlicz sobie ile cie to wyjdzie oczywiście taniej będzie jeżeli sam będziesz lutował, plus silniki chociaż z drukarek są tandetne ze starych kser, skanerów wyciągniesz cos lepszego takie jak te http://allegro.pl/silnik-krokowy-mix-10 ... 09511.html wystarczą ci na pierwszą zabawke


Autor tematu
Viton007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2010, 15:34
Lokalizacja: Rzeszow

#5

Post napisał: Viton007 » 24 lis 2010, 16:56

Mam nową drukarkę, jeszcze jej nie rozbierałem ale widziałem, że ma już troszkę więcej przewodów od silnika..

//Nie moge użyć zasilacza od drukarki?

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#6

Post napisał: smouki » 24 lis 2010, 20:20

to zależy jakie napięcie na wyjściu ma zasilacz a jakie będą mieć sterowniki no i moc też jest ważna. w takiej drukarce to ile tych silników jest, bo potrzebujesz 3. niko65, wysłał ci link do aukcji z silnikami bardzo tanie, czemu nie skorzystasz z tego źródła?
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”