Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

Szukam porady dot. urządznia do wycinania w sklejce

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie
Awatar użytkownika

Autor tematu
tomking
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2022, 14:34
Lokalizacja: Żarki-Letnisko

Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#1

Post napisał: tomking » 17 lis 2023, 19:47

Szukam wszelkich informacji dotyczących urządzenia typu wycinarka czy frezarka. Chodzi o wycinanie dowolnych zaprojektowanych kształtów (np. PLT) w sklejce do około 6 max 8 mm. Format to około A3.

Czy ktoś Was może doradzić wskazać w jakie urządzenie warto zainwestować?

Za merytoryczne wskazówki z góry bardzo dziękuję.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#2

Post napisał: Zienek » 21 lis 2023, 21:42

Ja popatrzyłbym na konstrukcje typu AtomStack na Allegro. Chyba, że chodzi Ci typowo o obróbkę skrawaniem a nie laser.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#3

Post napisał: drzasiek90 » 22 lis 2023, 21:25

Najpierw musisz zdecydować co chcesz robić.
Potem dobrać do tego odpowiednie narzędzie.
Sklejkę można obrabiać na wiele sposobów, najpopularniejsze to frezowanie i wypalanie laserem. Każde ma swoje wady i zalety. Aby pomóc dobrać maszynę, doprecyzuj co chcesz robić.
Frezowanie jest trudniejsze, ale daje więcej możliwości.
Na laserze wycinać będzie nawet "małpa" jak jej pokażesz jak, stąd taka duża popularność laserów i wszelkiego rodzaju wycinanek w sklejce, które na serwisach aukcyjnych wystawiane są po cenie materiału, byle by sprzedać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tomking
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2022, 14:34
Lokalizacja: Żarki-Letnisko

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#4

Post napisał: tomking » 26 lis 2023, 17:28

@Zienek @drzasiek90 bardzo dziękuję że odpowiedzieliście i zainteresowaliście się moim pytaniem. Sądzę że na początek coś prostego czyli wycinanie laserem. Kształt, który można zaprojektować w najprostszym programie grafiki wektorowej. Sklejka grubości np: 5-6 mm format A3. Co polecicie przy takich oczekiwaniach?


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#5

Post napisał: drzasiek90 » 26 lis 2023, 17:35

Noto teraz jeszcze musisz określić, czy chcesz to robić zarobkowo czy tylko dla hobby.
Jeśli chcesz to robić zarobkowo, liczy się czas a więc prędkość wycinania więc tutaj trzeba celować w laser CO2 powyżej 100W. Jeśli chcesz tylko coś dla siebie czasem wyciąć i masz dużo czasu to sklejkę 6mm przetnie nawet laser diodowy.
Musisz też określić jakie pole robocze jest potrzebne, żeby za chwilę ci nie zabrakło. A3 to małe pole jak na robienie biznesu.
Większość laserów to i tak Chińczyki. Ważne, żeby był odciąg spalin (koniecznie zamknięta komora) oraz dobry nadmuch z kompresora.
Reszta to kwestia gustu, budżetu, upodobań. Z tego co się orientuję, to polecane są lasery że sterownikiem ruida.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tomking
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2022, 14:34
Lokalizacja: Żarki-Letnisko

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#6

Post napisał: tomking » 26 lis 2023, 20:26

Przymierzam się do zarobkowego korzystania z takiej wycinarki, a dokładniej elementy, które będę wycinał wcześniej zamawiałem i to kosztowało krocie. Zakładam że A3 i niewiele więcej wystarczy. Ważna jest chyba także częstotliwość użycia. Zakładam około 10-20 różnych elementów dziennie czyli np. 4 do 8 zagospodarowanych formatów A3. Może to da obraz skali w jakiej będę używał tej wycinarki. Tak na start można to wpisać w profesjonalne wykorzystanie. Jak sądzisz?

Jeżeli wycinanie laserem wymaga dodatkowo zagospodarowania oparów spalin, bo w sumie to nic innego jak wypalana linia cięcia, kompresora i odpowiedniego kanału rurowego do odprowadzenia to wiąże się ten temat nie tylko z dodatkowymi kosztami osprzętu, ale z odpowiednim pomieszczeniam by można było taką konstrukcję zastosować. Mam ku temu możliwości, ale może jednak frezarka CNC nie wymaga całego dodatkowego osprzętowienia, bo w końcu to frezarka w drewnie. Linia cięcia jest grubości frezu czyli może i grubsza od lasera, ale za to nie pozostawia na brzegach czarnego nalotu, który musiał bym wyczyścić papierem ściernym.

Każdy z tych warunków brzegowych ma spory wpływ na wybór, a ja na prawdę nie znam nikogo poza tym forum kto mógłby mi rzetelnie wskazać kierunek i w konsekwencji odpowiednie urządzenie.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#7

Post napisał: drzasiek90 » 26 lis 2023, 22:25

A może przybliż, jeśli to nie tajemnica, co konkretnie chcesz wycinać to będzie łatwiej.
Frezowanie tak jak mówiłem zawsze będzie trudniejsze, wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Na laserze po prostu kładziesz materiał i ustawiasz prędkość cięcia i moc.
Frezowanie wymaga dużo większego przygotowania, element nie da się po prostu położyć bo występują siły skrawania które wyrzucają materiał. Drewno nie jest łatwe do frezowania, bo się strzępi, dlatego każdą operacje trzeba przygotować począwszy od doboru narzędzia, punktu gdzie ma frez wjechać w materiał, prędkość, głębokość, obroty i wiele innych. Każdy element który frezujesz z takiego arkusza trzeba przytrzymać żeby nie odpadł, szczególnie pod koniec frezowania. A w trakcie musi być w takiej kolejności aby trzymał się reszty arkusza. Można użyć stół podciśnieniowy ale to spory wydatek wraz z pompą a i ciągle nie rozwiązuje problemu małych elementów ze sklejki które po prostu podciśnienie nie utrzyma.
Mam laser i mam ploter frezujący - prowadzę usługi frezowania CNC w drewnie i nie ma porównania z poziomem trudności i ilością pracy laser-frezarka. Jeśli mają to być tylko wycinanki 2d to laser bezkonkurencyjnie będzie prostszy, łatwiejszy, cichszy, czystszy itd.

Kompresor tak czy siak będzie potrzebny, do frezarki również, chociażby po to by przedmuchać trociny m dodatkowo potrzebny jest odciąg do trocin.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tomking
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2022, 14:34
Lokalizacja: Żarki-Letnisko

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#8

Post napisał: tomking » 27 lis 2023, 16:39

Nie wiem za bardzo jak mam przedstawić co będę wycinał? To różne kształty w 2D, które potem wykorzystuję jako elementy dekoracyjne w innej większej konstrukcji. Te elementy nie będą miały jakiś niezwykłych kształtów, ale po tym co napisałeś faktycznie laser się z pewnością bardziej sprawdzi. To z resztą pokrywa się z tym co zamawiałem i choć ta firma też miała frezowanie CNC to zawsze otrzymywałem zamówienie z cięcia laserem czyli osmolone brzegi ;)

Zatem... laser, tylko pytanie jaki? Co muszę jeszcze spełnić? Jak to połączyć skonstruować?


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#9

Post napisał: drzasiek90 » 27 lis 2023, 18:31

Wydaje mi się, że już wszystko wiesz co ci trzeba do zakupu lasera.
Znasz pole robocze, znasz moc.
Przedstawiasz handlowcom co potrzebujesz i dostajesz oferty i dopiero wtedy można się zastanawiać co wybrać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tomking
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2022, 14:34
Lokalizacja: Żarki-Letnisko

Re: Wycinarka, frezarka CNC w sklejce

#10

Post napisał: tomking » 27 lis 2023, 19:47

OK tylko jakim handlowcom? Gdzie ja mam się udać i do jakich sklepów pisać?
Wiadomo że wtedy będzie łatwiej tu wrócić z konkretnymi modelami i już coś konkretnego wybrać.
@drzasiek90 tak dla formalności 100W czego dokładniej dotyczy? Czy możesz mi podesłać jakimi urządzeniami powinienem się zainteresować?

Z góry bardzo dziękuję.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”