Z klawiaturą też można mieć problemy

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Z klawiaturą też można mieć problemy

#1

Post napisał: kamar » 12 lut 2023, 13:50

Avalyah pisze:
11 lut 2023, 13:09
Zwykły jest na frezarce i jest tam jak najbardziej okej, do sterowania maszyną i tak używam bezprzewodowej wędki, jak trzeba gdzieś frezem wycelować, tutaj moim zdaniem to rozwiązanie lepsze i od klawiatury i dotyku. Dotykowy na tokarce, ale tam mam tylko kilka opcji, bo to własny sterownik, więc tak było najprościej zrobić i do ustawiania tych opcji się nadaje.
A ja jak zwykle na przekór :) Najlepiej mi się pracuje z klawiaturą bo :
1. Roboty mam właściwie tylko narzędziowe tj. pojedyńcze sztuki, częste poprawki istniejących detali, ręczne dojazdy do detalu,
centrowanie w otworach itp. I to samo na wszystkich maszynach.
2. Klawiatura raczej bez numerycznej na robionych wysięgnikach, dwu lub trzy przegubowych dostosowanych do poszczególnych maszyn.
W efekcie gdzie nie stanę przy maszynie to klawiaturę mam pod palcem i sterowanie maszyną jedną ręką. A w drugiej np. papierek do
kontaktu. Nic innego mi tego nie umożliwi. No może wędka na magnesie ale wszystkich operacji mi nie da.
I ręce przy maszynie mam raczej czyste albo wytarte szmatą :) Zwykłe monitory trochę dalej na maszynie albo całkiem na ścianie.




Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: monitor/panel dotykowy

#2

Post napisał: kamar » 14 lut 2023, 07:37

lepi pisze:
09 lut 2023, 18:49
ale ciekawi mnie do czego "klawiaturowcy" potrzebują klawiszy.
No to mnie z rana zaciekawiło coś wręcz przeciwnego - jak sobie radzą dotykowcy bez klawiatury ?
Linux już tak ma, że czasami coś go walnie i system nie wystartuje bez naciśnięcia klawisza F1 czy F5.
I wtedy rozkręcanie obudów na pile, żeby sie dostać do komputera i podłączyć do USB.
A o ile wiem, to Windows też tak miewa np.po zaniku prądu. I jak sobie wtedy radzicie ?
Ja wetknęłem gwizdek od bezprzewodowej klawiatury i będzie leżeć obok na wszelki słuczaj.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: monitor/panel dotykowy

#3

Post napisał: lepi » 14 lut 2023, 09:09

kamar pisze:
14 lut 2023, 07:37
No to mnie z rana zaciekawiło coś wręcz przeciwnego - jak sobie radzą dotykowcy bez klawiatury ?
Linux już tak ma, że czasami coś go walnie i system nie wystartuje bez naciśnięcia klawisza F1 czy F5.
I wtedy rozkręcanie obudów na pile, żeby sie dostać do komputera i podłączyć do USB.
A o ile wiem, to Windows też tak miewa np.po zaniku prądu. I jak sobie wtedy radzicie ?
Ja wetknęłem gwizdek od bezprzewodowej klawiatury i będzie leżeć obok na wszelki słuczaj.
Nieuważnie czytasz. Pisałem dwukrotnie, że używam klawiatury do edycji programów.
Co do cięcia obudowy to już Cię całkiem poniosło. W każdej maszynie powinien (i u mnie jest) wyprowadzony port USB na panelu sterowania.

Wygląda jakbyś szukał problemów u innych 🙂

Po za zaniku prądu winda startuje bez użycia klawiatury.

BTW mój ulubiony komunikat z windy:
"Keyboard not found. Strike any key." :D
Ostatnio zmieniony 14 lut 2023, 09:16 przez lepi, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: monitor/panel dotykowy

#4

Post napisał: kamar » 14 lut 2023, 09:33

lepi pisze:
14 lut 2023, 09:09
Co do cięcia obudowy to już Cię całkiem poniosło.
I kto tu czyta nieuważnie ? Cięcia od odkręcania nie odróżniasz ? Zapytałem, odpowiedż, dość pokrętną ale dostałem. Choć już załatwiłem to inaczej. Reasumując - dotyk może być, klawiatura musi.

Dodane 18 minuty 57 sekundy:
Nie szukam problemów u innych, tylko rozwiązuje swoje. Człowiek rano melduje, że piły nie może uruchomić i ja rzucam wszystko aby zaradzić. Teraz ma jak.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: monitor/panel dotykowy

#5

Post napisał: tuxcnc » 14 lut 2023, 10:08

kamar pisze:
14 lut 2023, 07:37
jak sobie radzą dotykowcy bez klawiatury ?
Teraz to już sam wymyślasz sobie problemy, żeby dzielnie z nimi walczyć...
Tak formalnie rzecz biorąc, to twoje pytanie jest bez sensu, bo dotyk zastępuje mysz, a nie klawiaturę.
Więc nie tylko dotyk nie zastępuje klawiatury, ale tym bardziej jej nie wyklucza.
Oczywiście jak się ma dotyk, to warto korzystać z klawiatury ekranowej, bo i tak się trzyma palec przy ekranie, ale wygodne to jest tylko przy wprowadzaniu liczb i bardzo krótkich tekstów.
Żeby uprzedzić kolejne tego typu pytania, to niedawno walczyłem z ciekawą konfiguracją, gdzie nie tylko oprócz dotyku jest zwykła mysz i zwykła klawiatura, ale jeszcze na dodatek są dwa monitory, jeden z dotykiem a drugi bez...
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=186396
jak widać nic się nie gryzie i nic nie wyklucza...


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: monitor/panel dotykowy

#6

Post napisał: kamar » 14 lut 2023, 10:31

tuxcnc pisze:
14 lut 2023, 10:08
bo dotyk zastępuje mysz, a nie klawiaturę.
czyli :
kamar pisze:
09 lut 2023, 16:59
Nie zmienia to mojej opinii, że dotyk przy frezarce czy tokarce ew. zamiast panelu z przyciskami.
Sterowanie tym maszyną zakrawa na masochizm.
bo kto myszką steruje maszyną :)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: monitor/panel dotykowy

#7

Post napisał: lepi » 14 lut 2023, 10:41

@kamar
Jeśli okazjonalnie potrzebujesz podłączyć klawiaturę to tym bardziej lepiej wyprowadzić złącze USB. Będziesz miał jedną do różnych maszyn i zawsze gotową - brak baterii. Można zresztą podłączyć cokolwiek wtedy.
I wcale nie namawiam Cię, byś instalował windę choć to też by rozwiązało Twój problem ;)


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: monitor/panel dotykowy

#8

Post napisał: kamar » 14 lut 2023, 11:08

lepi pisze:
14 lut 2023, 10:41
I wcale nie namawiam Cię, byś instalował windę choć to też by rozwiązało Twój problem ;)
No to żeś pojechał :) Nie ma takich pieniędzy .
Od lat walczę z kompem pod windą na biurku , żeby sie uruchamiał bez hasła i loginu :)
I przegrywam :)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2023, 11:17 przez kamar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: monitor/panel dotykowy

#9

Post napisał: tuxcnc » 14 lut 2023, 11:14

kamar pisze:
14 lut 2023, 10:31
bo kto myszką steruje maszyną :)
Alternatywą dla myszy jest pamiętanie kilkudziesięciu skrótów klawiaturowych, które czasem nie działają, choć niby powinny...
Przy myszy niczego nie trzeba pamiętać, wystarczy nie mieć parkinsona...
Dam Ci pierwszy przykład jaki przyszedł mi do głowy, czyli midnight commander, który jest programem konsolowym, ale trzeba go obsługiwać myszą...
Obrazek
Co się stało?
Klawisz F1 powinien wyświetlić help programu mc, ale ten klawisz jest przechwytywany przez gospodarza, czyli okno xfce4-terminal. Więc faktycznie wyświetli się pomoc, ale nie ta i nie tam gdzie by się można było spodziewać...
Natomiast po kliknięciu myszą w "1Pomoc" wyświetla się to co powinno:
Obrazek
No i jak tu sobie bez myszy poradzić?

Twój problem polega na tym, że masz autorytarne zapędy i próbujesz narzucać innym swoje upodobania i przyzwyczajenia.
Wyjaśnię Ci to w sposób prosty i logiczny.
Kiedy mówisz "JA używam bo lubię i się przyzwyczaiłem" (albo "JA nie używam bo mi to nie leży"), to wszystko jest w porządku.
Ale kiedy mówisz "TY nie używaj, bo JA nie lubię i MI nie jest wygodnie" to jest właśnie autorytaryzm.


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 47
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: monitor/panel dotykowy

#10

Post napisał: kamar » 14 lut 2023, 11:20

tuxcnc pisze:
Twój problem polega na tym, że masz autorytarne zapędy i próbujesz narzucać innym swoje upodobania i przyzwyczajenia.
Może q przeczytaj sobie podpis pod moimi postami i przestań pieprzyć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”