Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#1

Post napisał: morgal » 07 lip 2019, 15:48

Obrazek Witam, szukam informacji o fortunce widocznej na zdjęciach jak i walkach na przegubach falistych z wieloklinami które zakupiłem razem.
Fortunka posiada stożek mk2, jest zakończona wieloklinem który pasuje do zamka na walku więc
wnioskuje że pracowało to razem.
Walki jak widać składają się z dwóch części, są też oznaczenia znajdujące się na przegubach mewell Zella-Mehli E20 TGL 11797.
Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje które pomogą mi dojść zastosowania części, niestety moje dotychczasowe poszukiwania nie przyniosly efektu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#2

Post napisał: morgal » 28 sty 2020, 12:50

Tak sobie myślę że skoro fortunka ma otwór do wybijania płetwy narzędzi to pracuje jak domniewywam w pozycji pionowej.
Jak widać nadal nie wiem do czego narzedzia służyły, liczę nadal na pomoc.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#3

Post napisał: kolec7 » 29 sty 2020, 06:30

morgal pisze:
28 sty 2020, 12:50
to pracuje jak domniewywam w pozycji pionowej.
Skąd, to domniemanie?
Jest błędne!
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#4

Post napisał: morgal » 29 sty 2020, 12:45

Tak doczytałem na różnych forach iż np. w wiertarkach że stozkiem właśnie on przenosi siły a nie płetwa która służy do wybijania wiertła i w przypadku jego wypadniecia z gniazda siła odśrodkowa naprowadza wiertło w gniazdo.
Tak sobie to utrwalilem gdyż powoływali się iż tak jest napisane w książkach technicznych.
Dlatego np. w frezarkach poziomych mosr nie ma płetwy tylko narzędzie jest mocowane śruba.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#5

Post napisał: kolec7 » 30 sty 2020, 06:13

morgal pisze:
29 sty 2020, 12:45
...siła odśrodkowa naprowadza wiertło w gniazdo....

....gdyż powoływali się iż tak jest napisane w książkach technicznych....
Co ten internet z ludzi robi....

Wracając do clou tematu - szukamy, co to za wałki, aby zamiast ceny złomu dostać więcej na aukcji alledrogo,
gdy będzie napisane, od czego one są....

A o teorii narzędzi skrawających, lepiej poczytać w bibliotece politechniki, niż na forach :-)
"W życiu piękne są tylko chwile...."


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#6

Post napisał: rdarek » 30 sty 2020, 09:16

morgal pisze:
29 sty 2020, 12:45
Tak doczytałem na różnych forach iż np. w wiertarkach że stozkiem właśnie on przenosi siły a nie płetwa która służy do wybijania wiertła i w przypadku jego wypadniecia z gniazda siła odśrodkowa naprowadza wiertło w gniazdo.
Tak sobie to utrwalilem gdyż powoływali się iż tak jest napisane w książkach technicznych.
Dlatego np. w frezarkach poziomych mosr nie ma płetwy tylko narzędzie jest mocowane śruba.
Hmm kolego to takie wytaczadła nieco przeczą twojej powyższej teorii:
Obrazek
Co prawda pracują w wytaczarkach ale właśnie poziomo :mrgreen: i nie mają gwintu do zaciągania. Natomiast jeśli chodzi o rolę płetwy to również trafiłem na dwie różne teorie :wink: i tutaj nie będę się wypowiadał
A we frezarkach poziomych czy też pionowych bez znaczenia trzpień morsea (symbol MT) jest zaciągany śrubą bo siły boczne wyrwały by narzędzie z gniazda

P.S. Te informacje zaczerpnięte również z internetu między innymi z tego forum :mrgreen:
wytaczadła wrzuciłem jako ciekawostkę do wypowiedzi kolegi, sam wiem jaka jest zasada ich mocowania mimo, że nigdy tego nie robiłem :wink:


Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Fortunka, walki na przegubach falistych od czego mogą być?

#7

Post napisał: morgal » 30 sty 2020, 12:28

Dzięki za zainteresowanie Panowie, wygląda na to że muszę trochę poczytać i zweryfikować moją wiedzę.
Odnośnie clou tematu to tak jak kolega napisał potrzebna nazwa i przeznaczenie gdyż potrzebuję sprzedać trochę przydasi , poprostu zbieram na tokareczke pilnie mi potrzebną .
Udało mi się właśnie namierzyć wałki, są to precyzyjne wały Cardana rozsuwne ze zmienną długością typy EA bądź HA z precyzyjnym przegubami Cardana pojedynczo łamany z szybkozłączką typ ER bądź HR https://www.technical.pl/oferta/sprzegl ... 000-obrmin szkoda że nie podają ceny.
Pozostało mi jeszcze namierzyć przeznaczenie fortunki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”