SURFCAM

Dyskusje dotyczące programu Surfcam
Awatar użytkownika

Autor tematu
WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

SURFCAM

#1

Post napisał: WZÓR » 15 mar 2009, 21:55

Jak do tej pory (kiedy pracowałem na maszynach manualnych) nie miałem z tym większych problemów. Parametry ustawiałem na tzw. ,,oko'' , a że frezuję już ok.23 lata ustawienia obrotów i posuwu były zawsze trafne.
Od czasu kiedy przeszedłem na CNC mam z tymi czynnościami nie lada kłopot. :oops:
Z góry zaznaczam , że podstawowe wzory , takie jak ; prędkość obrotowa (n) , prędkość skrawania (Vc) , szybkość posuwu (Vf) , posuw na ostrze (fz) znam.!
Pisząc programy na Surfcamie wchodzę na zakładkę ,,dobór narzędzia'' , gdzie określam jego typ , średnicę , ilość zębów , materiał z jakiego pochodzi ,itd.
Program (jak widać na zdjęciach) sam ustawia wszystkie parametry , które znacznie się różnią od tych , które policzę z w/w wzorów (podpierając się danymi o narzędziu z katalogu).

Mam pytanie ; w jakim stopniu mam ufać ustawieniom w/w programu , czy też wprowadzać korekty wyliczając je ze wspomnianych wzorów?
p.s. parametry na załącznikach są ustawione do frezowania aluminium.



Tagi:


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#2

Post napisał: kaleena » 16 mar 2009, 07:33

WZÓR pisze:a że frezuję już ok.23 lata ustawienia obrotów i posuwu były zawsze trafne.
Od czasu kiedy przeszedłem na CNC mam z tymi czynnościami nie lada kłopot. :oops:
Ufaj sobie, program to tylko narzędzie (nie zawsze pracujące, jak należy). Rozumiem, że jeden frez jest pokrywany (węglik?), drugi nie (HSS), tak? Posuw na ostrze bym zmniejszył w obu przypadkach (w oparciu o dane katalogowe z :wink: ), chyba że kolegi Al się dobrze sypie, nie ciągnie i jest wiór ma gdzie ujść.


motór
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:24
Lokalizacja: inąd

#3

Post napisał: motór » 16 sie 2011, 23:46

Klaniam się nisko.
Własnie dostałem w ręce SurfCAM i jest to mój pierwszy kontakt z tego typu oprogramowaniem i obróbką CNC w ogóle.
Czy moglibyscie mi wytłumaczyc na jaką czynnośc fizyczną przekładają sie poszczególne posuwy widoczne za załaczonych wcześniej zdjęciach? (roboczy, wejściowy, szybki, na ostrze)
Z góry przepraszam za być może durne pytanie....mam ich jeszcze w kieszeni kilka ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Surfcam”