Strona 1 z 1

Skaner 3D Renishaw Cyclone 2 - Przeróbka?

: 18 lis 2018, 22:53
autor: Malaxis
Witam wszystkich.

Jakiś czas temu, trochę przypadkowo, stałem się posiadaczem skanera 3D Renishaw Cyclone 2. Kupiłem go jako urządzenie sprawne przy czym osobiście go nie testowałem, nie było też takiej możliwości podczas odbioru.

Niestety jestem dosyć mało zaawansowany w temacie skanowania 3D i w związku z tym zastanawiam się jak do tego urządzenia podejść.
Przede wszystkim zastanawiam się nad sensownością wykorzystywania go zgodnie z przeznaczeniem, jest to dosyć stary skaner a mam wrażenie, że technologia skanowania w ostatnim czasie dosyć mocno poszła do przodu i nie jestem pewien, czy w związku z tym nie jest to archaizm. Najważniejsze parametry skanera:
Obrazek

Program sterujący to Tracecut i jest tu jeden istotny problem, posiadam komputer z tym oprogramowaniem ale jest to stary PC z windowsem 95 i nie posiadam żadnej płytki z instalką. Jeśli PC w niedługim czasie padnie, co uważam za dosyć prawdopodobne, to skaner stanie się bezużyteczny. Na anglojęzycznych forach znalazłem informację, że nie idzie nigdzie zdobyć to oprogramowanie.

Co sądzicie o takim skanerze? Ma jeszcze jakieś wartości użytkowe i warto go dalej eksploatować jako skaner? Może da się zmodernizować samo sterowanie?

Chodzi mi też po głowie wykorzystanie go jako bazy pod precyzyjna 5 osiową frezarkę do form z prolabu i innych dobrze skrawalnych materiałów ale może trochę szkoda niszczyć sprawne i kompletne urządzenie w tym celu?
Z drugiej strony mam gotowe moduły liniowe idealnie pasujące pod tą konstrukcję, znalazłem też serwonapędy które miałby możliwość wykorzystania enkodery liniowe.

Będę wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie :)

Obrazek
Obrazek

Re: Skaner 3D Renishaw Cyclone 2 - Przeróbka?

: 21 lis 2018, 16:21
autor: Malaxis
Poczytałem trochę o skanerach 3D i wydaję mi się, że to urządzenie w niezmienionej formie nie opłaca się stosować jako skaner.
Dokładność skanowania jak na skanery dotykowe nie najlepsza - 50um, niewielkie prędkości skanowania, mała ilość mapowanych punktów na sekundę, przestarzałe oprogramowanie, brak wsparcia producenta itd. Dodatkowo zajmuje sporo miejsca, co w też jest bardzo istotną wadą, jeśli chciałoby się utrzymać odpowiednie środowisko pracy wymagane dla pomiarów.

W skanerze są zastosowane głowice Renishaw RGH23 wraz z taśmami, nie orientuje się ktoś może, czy takie taśmy da się jeszcze jakoś odczepić od elementów konstrukcyjnych, żeby zastosować je gdzieś indziej? Trochę to wygląda jakby były naklejone :?

Obrazek

Obrazek

Re: Skaner 3D Renishaw Cyclone 2 - Przeróbka?

: 09 wrz 2019, 20:23
autor: Cinek84
Co zrobiłeś ze skanerem?

Re: Skaner 3D Renishaw Cyclone 2 - Przeróbka?

: 09 wrz 2019, 20:43
autor: Malaxis
Sprzedałem, do przeróbki też się niebyt nadawała, szkielet był za cienkościennych profili aluminiowych i blach stalowych :?