Skaner 3D

Dyskusje dotyczące skanowania i skanerów 3D

czy twoim zdaniem skaner jest przydatny w projektowaniu?

bardzo
45
46%
przydaje się
36
37%
nie, szybciej modeluje ręcznie
2
2%
nie mam pojęcia...
14
14%
 
Liczba głosów: 97

Awatar użytkownika

Autor tematu
wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

Skaner 3D

#1

Post napisał: wacek007 » 08 gru 2007, 11:20

Jak w temacie, chcialem napisac tutaj conieco na temat malutkiej aplikacji DAVID Laser scanner. link do strony
Co jest potrzebne do działania:
1) Laser z soczewką walcową (generujący linie), linia powinna być jaknajcieńsza i dość jasna.
2) Kamera. Może być to najzwyklejsza kamerka internetowa, ale wiadomo ze lepiej użyc lepszej np. fire-wire. Nie koniecznie kolorowa.
3) Sciana kalibracyjna. Sa to 2 powierzchnie ustawione do siebie prostopadle (90 stopni) z naklejonymi kartkami na których nadrukowane sa punkty kalibracyjne.
W zasadzie to wystarcza do rozpoczęcia pracy :mrgreen:
Tutaj zamieszczam efekty moich działań:
Obrazek render Cinema4D
Obrazek screeny z Geomagic 9
Obrazek zeskanowany model i podkręcony w Zbrushu(dopiero się ucze:))
ObrazekObrazek zeskanowany model podkręceny w Zbrushu i pokolorowany(polypainting)
Galeria userów david Laser Scanner
modele do pobrania:
link do modelu .OBJ
link do modelu .igs
oczywiście w praktyce nie jest to takie proste. Jest sporo przeszkód z którymi trzeba się uporać, żeby efekty byly zadowajace. Dlamnie głównym mankamentem jest to, że przy tej metodzie skanowania ostre krawedzie wymagają poprawek. W zasadzie zależy to od grubości lini lasera. Ale jak widac na fotkach, które wyżej zamieściłem, odwzorowanie powieżchni jest całkiem niezłe ("łuskowatość" figurki, która w rzeczywistości wyląda identycznie, bo jest to góralska ręcznie strugana figurka )
Obecnie David Laser Scanner jest do pobrania za free w wersji 1.6. Dostępny jest też David Shape fusion (moduł do łaczenia zeskanowanych powieżchni w pełny model), ale jest już platny i z wlasnych doświadczen nie polecam. Cięzko się z nim pracuje i efekty marne. Osobiscie do postprocesu używam Geomagic. W nim skladam bryłę, oczyszczam z szumów, poprawiam ewentualne niedokladności i przerabiam na nurbsy dla Solidworks.
Ostatnio zaczynam równiez bawić sie skanami pod kątem grafiki, rewelacyjny program Zbrush do virtual sculptingu daje spore możliwości. Filozofia i interface programu jest troche pogmatwana, ale potrafi wycisnąc soki ze skanów :)

szybciutki tutek z geomagic. przepraszam za błędy ort. :P
Obrazek
video tutorial
Jesli kogoś zainteresuje ten temat to moge napisać troche o moim setupie i zrobić pare fotek. Mysle że warto spróbować, koszta niewielkie, a jakość skanów zalezy tylko od tego ile czasu poświecimy na zabawe z setupem :wink:
Jesli skany zaczna nam wychodzic wmiare na poziomie, mozna się pokusic o wykonanie ich na maszynce cnc. Przy dobrze wykonanej scianie kalibracyjnej, zeskanowane obiekty trzymaja dosyc dokladne wymiary.

Obrazek rozwiązanie sprzętowe: stol i naped lasera- krokowce bipolarne 2,5A, sciany z tworzywa pomalowane na czarno, kamerka wit-com, skanuje zawsze w trybie B&W. na fotce widac 2 pc'ty, ale ten u gory to sterowanie w obudowie biurowej
Obrazek
tak wygląda u mnie rozwiązanie software'owe. napęd liniowy laserka i stół obrotowy sterowane z pod macha3.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2008, 15:38 przez wacek007, łącznie zmieniany 28 razy.



Tagi:


Adalber
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 687
Rejestracja: 10 lip 2005, 15:13
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: Adalber » 08 gru 2007, 11:45

Jeśli możesz zrób wykład krok po kroku .

Awatar użytkownika

Autor tematu
wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#3

Post napisał: wacek007 » 08 gru 2007, 12:18

:arrow: manual - tu jest wszystko. ja moge odpowiedziec na konkretne pytania, bo nie chce mi sie tego tlumaczyć z ang na polski :wink:
ewentualnie moge napisać tutka z geomagica, ale to dopiero jesli ktoś zdecyduje się budować skaner. chociaz w sumie geomagic nada się tez wysmienicie do obrobki skanów wykonanych maszynką cnc(digitizerem).


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 08 gru 2007, 15:57

witam !! swojego czasu myślałem nad czymś podobnym ( i nadal myślę ) . chodzi o przesówanie kamery w pionie a kreskę z lasera uzyskiwać miałem na podobnej zasadzie jak w drukarkach laserowych/ksero . sześcio ( lub więcej ) kątna powierzchnia obracająca się z odpowiednią prędkością daje kreskę . daje to zwiększenie ilości linii w zależności od ilości " kątów " - a więc ilości powierzchni odbicia . ale projekt ( jak większość ) gdzieś się zagubił w działaniach bieżących - zwanych walką o byt :lol: . coś podobnego znalazłem gdzieś w sieci . kamerę to warto by kupić normalną - takie gorsze są w cenie internetowych a jednak lepsze od nich . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#5

Post napisał: wacek007 » 08 gru 2007, 16:13

no jest to metoda. ale w przypadku aplikacji o której pisze( david scanner) niebardzo by dzialalo. trzeba by pisac nowy soft, albo uzyc jakiegos komercyjnego (np. fringe app link ). kwestie wielu lini jednoczesnie mozna rowniez rozwiazac uzywając projektora zamiast lasera. Ale to wszystko sa koszta i to nie male, w porównaniu do kamerki i lasera za kilka $ z ebaya.

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#6

Post napisał: rockykon » 11 gru 2007, 02:26

wacek007
oriętujesz się coś dokładniej o takich skanerach laserowych ?
Moim zamiarem jest stworzenie takiego prostego skanera jako częśc mojej pracy magisterskiej, soft chyba najłatwiej będzie mi napisać w matlabie

Awatar użytkownika

Autor tematu
wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#7

Post napisał: wacek007 » 12 gru 2007, 16:59

jest tego troche w sieci, wystarczy poszukać
tak na szybko taki link mi się przypomina
o i nawet masz tam chyba (Step 4 pod grafiką), przykładowy program pod matlaba
i jeszcze jeden link

[ Dodano: 2007-12-17, 18:06 ]
Obrazek
kolejny skan. drewniana figurka pomalowana białą emulsją.
Obrazek
screeny z EDGEcama
Ostatnio zmieniony 11 maja 2008, 11:06 przez wacek007, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#8

Post napisał: kostner » 06 sty 2008, 13:09

wacek widze ze zeskanowales obiekty ze wszystkich stron, uzyskujac pelne odwzorowanie obiektu. W jaki sposoob ?? W pierwszej wersji Davida bylo to niemozliwe a jak sprawa wyglada teraz ??
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

Autor tematu
wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#9

Post napisał: wacek007 » 11 lut 2008, 09:16

nadal nie jest to możliwe
żeby uzyskać pełny model, trzeba kolejno zeskanować w kilku żutach a potem połączyć w jakiejś aplikacji (np. geomagic, który moim zdaniem nadaje się do tego wyśmienicie)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 11 lut 2008, 12:40

witam !! widziałem gdzieś w sieci taki projekt - obiekt obracał się dokoła własnej osi ( jak by na talerzu gramofonu ) a kamerka " jechała " z góry na dół - może tak by było ok ? w sumie podobnie jak u Ciebie .
oczywiści sprawdziło by się to do małych obiektów . najważniejszy jest oczywiście soft . na elektrodzie jeden kol. zrobił scanner z matrycy od scannera płaskiego i zdaje się że osiągnął ciekawe wyniki - może by coś podpatrzeć . pozdrawiam![/hide]
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Skanery 3D”