Strona 1 z 2

STEP2CNC 2.2 - skanowanie powierzchni 3D

: 25 paź 2010, 17:45
autor: Piotr Rakowski
Witam Wszystkich,

Nowa wersja STEP2CNC 2.2

Nowa wersja ma już końcowy algorytm skanowania 3D - powierzchni przedmiotów za pomocą skanera mechanicznego. Skaner mechaniczny podłącza się tak, jak czujnik narzędzia. Domyślnie jest to w programie PIN15. Zeskanowany obiekt można zapisać do jednego z trzech wybranych formatów plików 3D: DXF (zapis prostokątów), STL i RAW (zapis trójktów). Można także od razu wygenerować g-kody z jednoczesnym uzyskaniem warstw przebiegów.

Tak więc po skanowaniu można od razu wykonać zeskanowany przedmiot. Co ważne - sam proces jest umieszczany na wątku, tak więc można w międzyczasie wykonywać inne czynności.

Obrazek

Link do tej wersji programu: http://www.lynxsft.home.pl/programy/STEP2CNC4_setup.exe

: 25 paź 2010, 18:01
autor: pabloz90
Czy Kolega oferuje także takowy skaner mechaniczny?

: 26 paź 2010, 08:16
autor: wood carver
a według jakiego algorytmu pracuje skaner?
czy wykorzystuje ten typowy:
"safe"Z, dół do dotknięcia powierzchni, safe Z + krok do przodu....?
czy może cos sprytniejszego ?
a i co ważniejsze...jakie są interwały pomiędzy poszczególnymi cyklami pracy skanera..czy tylko uzależnione od prędkości pracy osi?
Mam bardzo szybki skaner dotykowy...problem z machem polegał na tym, że mimo szybkiej pracy skanera interwały pomiędzy poszczególnymi cyklami pomiaru kolejnego punktu strasznie wydłużały proces.
Czy skaner posiada jakąś funkcję wygładzania skanowanej powierzchni?

obecnie korzystam ze skanera laserowego w zaprzyjaźnionej firmie co trwa szybko i bezdotykowo.Oczywiście nie wszyscy mają dostęp do skanera laserowego.

Re: STEP2CNC 2.2 - skanowanie powierzchni 3D

: 26 paź 2010, 12:22
autor: Piotrjub
Piotr Rakowski pisze:Można także od razu wygenerować g-kody z jednoczesnym uzyskaniem warstw przebiegów.
Jak to wygląda z g-kodami. Czy można określać w programie rodzaj frezów np. grawerski, kulowy czy program automatycznie dostosuje kształt ścieżki narzędzia ?

: 26 paź 2010, 16:39
autor: pltmaxnc
Czy przy frezowaniu zeskanowanego obiektu kształt frezu musi być taki jak "końcówki" skanujacej ?

: 26 paź 2010, 20:23
autor: Piotr Rakowski
Odpowiem na Wasze pytania w kolejności:

1. Nie oferuję końcówek skanujących.
2. Nie do końca jest to SAFE Z+. Tu działam lekko sprytniej - ustawiany jest parametr deltaZ, który jest związany z kształtem obiektu. Program podnosi końcówkę o tę wartość w stosunku do poprzedniego punktu. Jeśli kształt jest "stromy" delta musi być duża, jeśli bardzie płaski - może być mniejsza. To z pewnością przyspiesza skanowanie.
3. Nie rozumiem tych "interwałów". Można jaśniej?
4. Skaner nie jest do wygładzania. Po to macie możliwość zapisu do formatu 3D, żeby wygenerować g-kody jakimś "zacnym" CAM-em. Oczywiście wygładzisz, jeśli zastosujesz końcówkę grubszą, niż gęstość skanowania, ale nie ręczę za efekt.
5. Nie program niczego nie dostosowuje. Jeśli skanujemy głowicą o kształcie zbliżonym do kształtu frezu, nożna od razu frezować. Jeśli nie - trzeba skorzystać z zapisu do 3D i programu obróbki obiektów trójwymiarowych.
6. Kształt końcówki nie musi być taki sam, jak frezu - jeśli, skorzystamy z zapisu do 3D.

: 31 paź 2010, 21:42
autor: wood carver
Piotr Rakowski pisze:...
3. Nie rozumiem tych "interwałów". Można jaśniej?
Podam przykład na podstawie chociażby Macha, który w momencie zetknięcia sondy z powierzchnią skanowaną, potrzebuje jakąś część sekundy ( pewnie potrzebne na zapis punktu) po czym wykonuje kolejny krok- podnosi zetkę itd, przesunięcie w drugiej osi itd...
co z tego ze mam skaner który pracuje jak " igła maszyny do szycia" skoro program umożliwia mi zebranie maks 2-3 punktów na sekunde, bo coś długawo przetwarza te pobierane "punkty" .

Jaką maksymalną liczbę pomiarów /sekundę jest wstanie wykonać Twój program?

Czy jesli posiadam urządzenie które jest wstanie wykonać 10 pomiarów na sekunde to program jest wstanie to przetworzyć ?

( pomijam tutaj zupełnie fizyczne możliwości urządzenia skanującego-prędkosci pracy sondy)

: 02 lis 2010, 07:55
autor: Piotr Rakowski
Pomiary zapisywane są do dynamicznej tablicy. Nie będzie opóźnień w skanowaniu. Prędkość zależy jedynie od mechaniki Twojego plotera no i pracy sondy.

Może u Macha wynika to z praktyki? Może on robi np. dwa pomiary? Pierwszy dojazdem, a drugi lekko cofając czujnik i robiąc pomiar raz jeszcze?

: 02 lis 2010, 09:52
autor: prokopcio
Piotr Rakowski pisze:Może u Macha wynika to z praktyki? Może on robi np. dwa pomiary? Pierwszy dojazdem, a drugi lekko cofając czujnik i robiąc pomiar raz jeszcze?
Witam.
Jeśli chodzi o dokładny pomiar to jedyna możliwość zważając na różnorodność zastosowanych filtracji w różnych sterowaniach - po prostu stosowane filtry dolnoprzepustowe na wejściach różnych sterowników mają stałą czasową nawet przekraczającą 5ms co niweczy plany szybkiego pomiaru więc np dla pomiaru długości narzędzia zastosowałem technikę o której wspomniałeś aby móc zachować powtarzalność. Oczywiście czas samego pomiaru długości narzędzia nie jest krytyczny i można go "olać" czy trwa 0,001s czy 0,25s ale przy skanowaniu powierzchni każda milisekunda jest ważna. Być może można jakoś programowo uzależnić korekcję tego czasu / przebytej drogi w zależności od aktualnej prędkości ale się jeszcze nad tym nie zastanawiałem.

: 02 lis 2010, 12:13
autor: Piotr Rakowski
Penie można byłoby, ale ten proces (skanowanie) nie jest przecież procesem podstawowym. Większość użytkowników użyje go do utworzenia obiektu powierzchniowego, który będzie podlegał dalszym obróbkom. Różnice w wysokości na poziomie 2-3 kroków programu nie powinny mieć tu specjalnego znaczenia.