Frezarko-wiertarka HK25

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#151

Post napisał: Jarek.p » 13 kwie 2019, 22:59

rdarek pisze:a dokładnie jaki to klej


Anaerobowy, w castoramie można kupić. Używam takiego sprzedawanego jako klej do gwintów, ale to jeden pies, ten rodzaj kleju znakomicie zespaja stykające się metalowe powierzchnie, jednocześnie dość dobrze znosząc wibracje i tym podobne, bez wykruszania się.



Tagi:


escaflowne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 64
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:17
Lokalizacja: Puławy

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#152

Post napisał: escaflowne » 25 kwie 2019, 12:06

Przerabiał ją ktoś z Was na napęd paskiem? Padł mi sterownik silnika, wiec zmieniłem na indukcyjny z falownikiem. Ale może by jeszcze zmienić napęd na paskiem.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#153

Post napisał: RomanJ4 » 25 kwie 2019, 12:42

pozdrawiam,
Roman


escaflowne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 64
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:17
Lokalizacja: Puławy

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#154

Post napisał: escaflowne » 26 kwie 2019, 10:08

A dlaczego nie zrobiłeś napędu bezpośrednio z silnika na oś wrzeciona tylko na wałek pośredniczący? Chyba ze zależało Ci na "skrzyni biegów". Jakieś średnicy są koła pasowe?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#155

Post napisał: RomanJ4 » 26 kwie 2019, 10:47

By zyskać na momencie, u mnie silnik jak widać na zdjęciach został oryginalny 600W/180VDC 5600obr/min, więc bezpośrednio przekładnia pasowa musiałaby być bardzo duża by na małych obrotach moment był do czegoś zdatny, przekładnia zębata jest po prostu mniejsza. Przypomnę tylko, że do silnika z falownikiem koniecznie podepnij niezależne chłodzenie, najlepiej zasilane niezależnie od załączania silnika, wtedy będzie chłodzić także w przerwach w pracy, bo na małych obrotach wydajność wiatraka na wale silnika jest prawie żadna.
Obrazek

Koła pasowe (moduł HTD T5) o ile pamiętam z12/ø19,1mm i z32/ø50,3mm https://www.ebmia.pl/kola-c-196_50_66_1201_74.html , pasek ≠15mm, długości nie pamiętam https://www.ebmia.pl/pasy-zebate-c-196_ ... 2_104.html
pozdrawiam,
Roman


escaflowne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 64
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:17
Lokalizacja: Puławy

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#156

Post napisał: escaflowne » 29 kwie 2019, 10:28

Chyba więcej niż z Z12 i fi 19. Tak na oko z tego co widzę na Twoich zdjęciach to te mniejsze koło to chyba ze 20 zębów. Dużo musiałeś przesunąć silnik? Ja mam ok 1 cm "wolnego" dalej już silnik będzie zasłaniać śruby mocujące podstawę.
Ta para kół zębatych silnik-wałek pośredni generuje najwięcej hałasu, wiec może i u mnie ma to sens. Chłodzenie na razie zostawiam w spokoju, mam założony silnik 2730rpm z całkiem wydajnym chłodzeniem i nawet lekko ciepły nie jest. Ale frezuje głównie w aluminium, na wyższych obrotach, może w stali było by potrzebne. Za to grzeją się łożyska wrzeciona te dwa wałeczkowe. Wymieniałeś może je na coś markowego?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka HK25

#157

Post napisał: RomanJ4 » 30 kwie 2019, 11:32

Tak na oko z tego co widzę na Twoich zdjęciach to te mniejsze koło to chyba ze 20 zębów
Nie pamiętam dokładnie bo to dawno było, ale jeśli tak to nie więcej jak 21. Silnik przesunąłem niewiele, może z 5-8mm, bo i tak niewiele się da, korpus dochodzi do kolumny. Silnik musiałem obrócić na podstawce o 90° by móc nawiercić nowe wydłużone otwory do naciągu paska, ale tu ruchu silnik ma niewiele (z uwagi na kolumnę) i trzeba dobrać możliwie krótki pasek.
tu zdjęcie oryginalnej podstawki pod silnik z trasowaniem
Obrazek

oraz gotowa z nowymi wydłużonymi otworami,
Obrazek

Ze względu na to, że koła do paska są szersze niż oryginalne zębate musiałem podstawkę podnieść dokładając aluminiowe pręty kwadratowe 12x12mm (za podstawką widać dorobione przeze mnie napędzane koło stalowe, i napędzające silnika).
Obrazek
Generalnie przy takiej konstrukcji napinania paska jest problem z dokręceniem silnika, bo wkręty mocujące go do płyty są pod jej spodem. I dlatego śrubki mocujące są dokręcone tak by można było silnik za pomocą opartego o jego korpus drążka(długiego śrubokręta) przesunąć napinając w ten sposób pasek. Dlatego by silnik się nie cofnął przed silnik dałem śrubę jako oś krążka kształtu spirali Archimedesa, obracając którą odpychamy silnik zmiennym promieniem. Po napięciu wystarczy napinacz ustalić dokręcając nakrętkę osi.
Obrazek

Można też zamiast tego silnik zamocować do dodatkowej prostokątnej płytki, która będzie można przesuwać poprzecznie do podstawki, tak napinając pasek(kolumna wtedy nie ograniczy zakresu ruchu). Trzeba tylko poszerzyć otwór na oś silnika, oraz zrobić okno w boku podstawy, bo zapewne koło pasowe czy pasek będzie haczyć
Obrazek

Ale krótka oś silnika się podniesie o wysokość płytki, i napędzające koło byłoby nie w poziomie z odbierającym, więc
trzeba je (napędzające) opuścić wstawiając/wspawując odpowiednio dobrane odsadzenie/tulejkę przedłuzającą dla ośki silnika.
Takie zamocowanie ułatwi późniejszą wymianę paska czy napinanie.

Łożysk nie wymieniałem bo praktycznie przestałem korzystać z tej frezarki odkąd kupiłem większą i sztywniejszą ZX32G-1..
Obrazek

Dużo o tych frezarkach(typu HK) znajdziesz na tym forum, no temat z pomiarami, modyfikacjami (np 3 śruby mocujące głowicę do sanek kolumny, o wzmocnieniu kolumny, itd..)
https://www.chipmaker.ru/topic/126278/?page=20
(https://www.chipmaker.ru/topic/126278/) start

a w razie pytań - pisz...
pozdrawiam, roman
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”