Chlodziwo do aluminium PA38 eksperymenty

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
gawron77
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 10 wrz 2011, 16:58
Lokalizacja: Myszków

#11

Post napisał: gawron77 » 06 paź 2016, 23:31

Zaopatrzyłem sie w polerowana dolfe jednopiora 5mm. Tego samego dnia kupiłem piątkę spawmixu. Lecz niestety, ten spawmix, który testowałem pochodził z puszki spraya i leży juz u mnie z 5 lat, napsikałem do zbiorniczka mgly olejowej i bylo ok, ale ten z piątki to juz jakas porażka. Czyżby firma zmieniła skład? Wiór się nie kleji do freza ale jest straszny pisk, choc maszyna sztywna a materiał dobrze zamocowany. Proszę o rade, jakie chłodziwo wybrac, czy alumet al 872 czy ten sed 87, moze calkiem cos innego. Próbowałem zmieszać kilka rodzaju olejów z denaturatem i izopropylowym i zwykłym ale efekt taki, ze olej oddzielał sie od denaturatu. Jaki olej miesza sie z alkoholem?



Tagi:


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: TwinB » 07 paź 2016, 11:20

kiedys tylko castrol R mieszał sie z etanolem i metanolem (mozna było kupic od mechaników zuzlowych motocykli) no i oczywiscie gliceryna, teraz sa takie oleje bo paliwo do silników modelarskich zarowych to w uproszczeniu 80%metanolu i 20% jakiegos oleju
wiem ze mozna kupic luzem tez sam taki olej


simi33
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 18 sie 2014, 16:20
Lokalizacja: Katowice

#13

Post napisał: simi33 » 09 paź 2016, 15:18

TwinB pisze:20% jakiegos oleju
Ten olej to mineralny olej rycynowy- do kupienia w każdej aptece. Rzeczywiście miesza się z metanolem i etanolem ale czy nadaje się do frezowania nie wiem. Podejrzewam że z alkoholami mogą się mieszać także oleje do mieszanek dla 2 suwów.

pozdrawiam


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: TwinB » 09 paź 2016, 22:28

mylisz sie kolego teraz sie daje mieszaninę jakichś specjalnych olei syntetycznych bo rycyna choc swietnie smaruje za bardzo przypala sie na tłoku głowicy cylindrze tłumiku itd

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15

Post napisał: zacharius » 10 paź 2016, 08:27

TwinB pisze:mylisz sie kolego teraz sie daje mieszaninę jakichś specjalnych olei syntetycznych bo rycyna choc swietnie smaruje za bardzo przypala sie na tłoku głowicy cylindrze tłumiku itd
owszem ale przy frezowaniu rzadko kiedy występują takie temperatury żeby się przypalało coś. stosuje rycynowy do toczenia/wiercenia np nierdzewki i całkiem ładnie to idzie.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


simi33
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 18 sie 2014, 16:20
Lokalizacja: Katowice

#16

Post napisał: simi33 » 10 paź 2016, 19:59

TwinB pisze:mylisz sie kolego teraz sie daje mieszaninę jakichś specjalnych olei syntetycznych bo rycyna choc swietnie smaruje za bardzo przypala sie na tłoku głowicy cylindrze tłumiku itd
Musisz mi uwierzyć że w wyczynowych 2 suwach nadal się stosuje oleje na bazie rycyny, choć już nie samej lecz z pewnymi dodatkami np: http://www.shell.com/motorist/oils-lubr ... ing-m.html , bo nic tak dobrze nie smaruje- a to że powstaje nagar to naturalne przy oleju mineralnym ale w wyczynie nie robi różnicy bo tam wyczyścić silnik po weekendzie na torze to rzecz normalna. W modelarstwie także nadal się go stosuje, są nawet klasy gdzie paliwo o składzie 80%-metanol 20%-rycyna dostarcza organizator. Może nie wszędzie ale poczciwy olej rycynowy nadal jest stosowany choć wcale nie twierdzę że w każdym wyczynowym dwutakcie. Sory za offtop...

pozdrawiam


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#17

Post napisał: mc2kwacz » 11 paź 2016, 03:46

A ja tam frezuje frezami 2p po 10zł z Allegro kształtki ekstrudowane (gównolit aluminiowy) w roztworze emulgolu i NIC się nie klei całymi godzinami. Tylko roztwór musi być gęstszy. Z resztą zgodnie z zasadami - im obróbka cięższa, tym roztwór mniej rozcieńczony.
Może za ostro jedziesz? Lepiej wolniej a pewnie i bez niepotrzebnych przerw technicznych. O złamaniu zapchanego frezu nie wspomnę.
Wodę do emulgolu daje się dejonizowaną, bo inaczej nie ma sensu i to jest psucie chłodziwa. W zwykłej kranówie jest mnóstwo minerałów i zachodzą reakcje chemiczne z tym co się w niej rozpuszcza. Jak komuś 50gr/l drogo, to powinien się zastanowić nad sensem pracy w ogóle.


wodzirej2
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 07 cze 2011, 19:27
Lokalizacja: małe 3-city

Re: Chlodziwo do aluminium PA38 eksperymenty

#18

Post napisał: wodzirej2 » 11 paź 2019, 14:34

mc2kwacz pisze:Wodę do emulgolu daje się dejonizowaną, bo inaczej nie ma sensu i to jest psucie chłodziwa. W zwykłej kranówie jest mnóstwo minerałów i zachodzą reakcje chemiczne z tym co się w niej rozpuszcza.


bezcenna informacja Panie kolego..



pro on
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 29 wrz 2019, 11:15

Re:

#20

Post napisał: pro on » 14 mar 2020, 19:39

gawron77 pisze:
26 wrz 2016, 03:17
Ze sprayem do spawania chodzi mi o to, ze tworzy powlokę, do której nie przylega nic,
A dodatkowo wysoka temperatura nie robi na nim wrażenia i ma rzadką konsystencję.
Największym jego plusem jest to, ze bańkę 5 l mogę kupic w sklepie za rogiem.

[ Dodano: 2016-09-26, 11:01 ]
Panowie antyodprysk spawmix spisuje się genialnie i 30zł 5L

[ Dodano: 2016-09-26, 11:40 ]
Co do rozpuszczania oleju w izopropanolu, żaden olej nie dał się rozpuścić, tłuszcz na dole, alkohol na górze. Weźmy na tapetę jeszcze emulgol. Próbowałem frezowania w mgiełce z emulgolu, ten sam efekt co denaturat, zaklejenie freza. Różnica między emulgolem a spawmixem jest taka, że spawmix na aluminium tworzy ładną jednolitą, dobrze przylegającą tłustą powłokę, tak samo jak na frezie a emulgol nie jest w stanie zrobić tej powłoki, zbija się w krople a z freza najprawdopodobniej jest od razu wyrzucany siłą odśrodkową. Spawmix to to też jakiś olej rozpuszczony w wodzie, tylko dodane zmiękczaczy, inhibitorów korozji i innych. Za kilka dni będę frezował serię kątowników i zobaczymy jak się spisze na dłuższą metę.
Czy ten spawmix wyparuje?. Bo denaturat rozumie że paruje. Chodzi mi oto żeby nie czyścić maszyny. Nie mam żadnej wanny itp

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”